72 Aylık Kredi Ürünleri Yapılandırması Ne Zaman Başlayacak

Bayram bitti derken Başbakan Binali YILDIRIM ‘ın, Iktisat Koordinasyon Kurulu ( EKK ) tarafınca meydana getirilen emek harcamalar sonucunda karara bağlanan bazı ekonomik reformları açıklaması ile yurttaş olarak ikinci kez bayram ettik diyebiliriz. Bilhassa kredi kartı borcunu ödeyemeyenler ve kredi borcunu ödeyemeyenler ise iki kez bayram yapmış oldu diyebiliriz. Şundan dolayı her iki borcunu da ödeyemeyenler için bir defaya mahsus olmak suretiyle 72 aya kadar borç yapılandırma imkanı tanındı. Bugünkü yazımızda genel olarak bu mevzu üstünde duracak ve dört gözle beklenen 72 aylık kredi ürünleri yapılandırması ne süre başlamış olacak sizlere bildirmeye başlayacağız …

Başbakan tarafınca izahat yapıldıktan sonrasında hepimiz ilk etapta luktan pek bir şey anlamadı sadece yavaş yavaş hepimiz sürecin iyi mi işleyeceği ve uygulamanın ne süre başlayacağını merak ediyor. Bu mevzuda da maalesef hükümet tarafınca ya da bu emekleri yürüten bürokratlar tarafınca net bir izahat gelmedi. Sadece yinede bazı cümlelerden çıkartılabilecek minik ipuçları da yok değil…

İlk olarak bu hakkın yalnız bir defaya mahsus olmak suretiyle tüketicilere tanındığını sizlere hatırlatalım. Şu demek oluyor ki her tüketici bir kez bu borç yapılandırmasından faydalanabilecektir. Eğer kredi kartı borcu sebebiyle yapılacak bir yapılandırma ise; bu kart kullanıma kapatılacaktır. Burada amaç fena niyetli kişiler tarafınca durumun suiistimal edilmesinin önüne geçmektir. Hakkaten bu emek vermeyi yapanların; sırf oldu diye bu emek vermeyi yapmadıkları oldukça açıktır. Zorda olan vatandaşın birazcık rahatlaması, piyasalar da birazcık nefes aldırılması mevzusunda atılmış oldukça doğru bir adımdır. Yeniden ayrıntılara devam edecek olursak;

Borç yapılandırmada vade 72 aya kadar uzatılmıştır. 9 – 72 aylık vade borcu yapılandırmak isteyen şahıs tarafınca seçilecektir. Borç yapılandırmada faiz oranları ise bizim tahminimizce gene bireysel gereksinim kredisi faiz oranları ile paralel rakamlarda olacaktır. Şu demek oluyor ki % 1.20 – 1.50 içinde seyredecektir. 72 aylık vade de faiz oranını birazcık daha yüksek olabilir. Sadece şu an için net bir sayı yoktur.

Tüm bu tarz şeyleri sayıyoruz iyi, güzel, hoş sadece vatandaşın en fazlaca merak etmiş olduğu mevzu da bu 72 aylık kredi ürünleri yapılandırması ne süre başlamış olacak meselesi … Hepimiz bir an evvel borcunu yapılandırıp, kafasını rahat ettirmeyi düşünüyor. Bunun için de tüketiciler sabırsızlanıyor. Derhal 72 aylık kredi ürünleri yapılandırması ne süre başlamış olacak sizlere izah edelim.

Kulislerde konuşulan Eylül ayı sonu Ekim ayı başlangıcında kredi borcu yapılandırma ve kredi kartı borcu yapılandırma başvurularının alınmaya başlamış olacağı değerlendiriliyor. Bunun yanı sıra gelecek hafta, eğer olmazsa büyük bir ihtimalle sonraki hafta bu mevzuda muhakkak bir izahat yapılarak net tarihler ortaya da konacaktır.

72 aylık kredi ürünleri yapılandırması Eylül ayı sonunda ya da Ekim ayı başlangıcında başlamış olacak dedik sadece net bir tarih verilmesi halinde gene bunu sizlere Kredinotu.co ailesi en ilk bildirenlerden biri olacağız. Bunun için bu konudaki yazılarımızı bilhassa takip etmenizi tavsiye ediyoruz.

Bundan önceki yazımız olan Telefondan SMS Kredi Başvurusu Yapabilen 8 Banka Önerisi başlıklı makalemizi de okumanızı tavsiye ederiz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir