A2 Sınıfı Ehliyet

A2 sınıfı yeterlik, 2 tekerlekli yada 3 tekerlekli olmak suretiyle özelliklerine bakılırsa farklılıklar izah edebilir. A2 sınıfı ehliyeti olan kişiler ek olarak motor bisiklet ve A1 sınıfı araçları kullanabilirler.

  • 2 tekerlekli olan motosikletler için gücü sınır olarak 35 kilovat olan, kv/kilogram
  • 3 tekerlekli olan motosikletler için gücü sınır olarak 15 kilovat olarak belirlenmiştir. Minimum 18 yaşlarında olma şartı aranır.

A2 Sınıfı Yeterlik Alabilmenin Şartları

A2 sınıfı yeterlik alabilmek için minimum 18 yaşlarında olmanız gerekmektedir. Ilk olarak kursa kayıt yaptırmalısınız. Bunun için lüzumlu olan T.C. kimlik numaranız ve öğreniminiz hakkında data veren talebe belgenizin gerçeği ile vesikalık fotoğrafınız, son olarak sıhhat raporunuz ve sicilinizin temiz olduğuna dair belgeyi yetkili yere götürmelisiniz. Eğer daha evvelde aldığınız yeterlik var ise sürücü belgenizin bir tane kopyasını götürebilirsiniz.a2-sinifi-ehliyet

A2 Sınıfı Ehliyeti ve Eğitim Süreci

A2 sınıfı ehliyeti için eğitimlerin ilk süreci, genel olarak motoru tanıma, el-göz ve motor faaliyetlerini koordine etme, motor sürerken denge sağlama şeklinde eğitimlerdir. Ekipmanlarının da anlaşılması, motor tiplerinin öğrenilmesi üstüne motor üstünde ergonomik yapılmaya başlanır. Amaç adaya sürüş deneyimi katmaktır.

Koruyucu Elbiseler – Sürüş Öncesi Kontroller

A2 sınıfı ehliyetli motor sürücülerini kendilerini motor sürüşü esnasında güvence altına alabilmesi için vücudu saran giysiler giymeleri gerekir. Tercihen dar paça pantolonlar, motora uygun çizmeler seçilebilir. Ek olarak kask kesinlikle dikkatsizlik edilmemelidir.

Kontrolleri yapmayı alışkanlık haline getirmiş bir motor sürücüsü, kazalara yol açan pek fazlaca nedenin önüne geçer ve güvenli bir sürüş geçirir. Bunun için bakılması gerekenler yakıt seviyesine, motor yağına, lastiklerde bulunacak herhangi bir kesik olmamasına dikkat edilmeli, jantlar bakılmalı, zincir yağlı olmalı, motorda herhangi yağ kaçağı olmamalı, fren ve debriyajın balatalarının sınırlarının aşılmadığına güvenilir olunmalı, far-sinyaller-korna ve fren lambaları şeklinde tüm elemanlar muntazam çalışmalı ek olarak akü- ayna- civata ve somunların ayarları yapılmış olmalıdır.

Sponsorlu Bağlantılar

Sürücü Belgesi Ceza Puanı Sorgulama

A2 sınıfı ehliyeti kullanıcılarına da kaide ihlali cezası kesilmektedir. Kaide ihlali yapanlara ceza puanı işlenerek, 2016 yılıyla beraber tüm sürücü adayları 2 yıl süresince yetişmen yeterlik sahibi olacak; 1 yılda 50 ceza puanı alanların yetişmen ehliyetleri geçersiz sayılacak, 75 puana ulaşan kişilerin ise ehliyetlerini kaybetmesi söz mevzusu olacaktır. Ceza puanının yanı sıra hız kurallarına uymayan, alkollü vasıta kullandığı tespit edilen, 3 kere kırmızı ışıkta geçen sürücülerin de yetişmen ehliyetleri iptal edilecek.

Sistemin bununla beraber getirmiş olduğu yeni kurallar doğrultusunda sürücü belgesi almak isteyen kişiler ile kurslara müracaatının yoğunlaşması da, bilgili sürücüleri bununla beraber getirmiştir. Sürücü adayının ehliyetinin iptal edilmesi durumunda ruhsal durumunun tespiti için testten (Psikoteknik testi) geçecek, iyi olduğuna dair belgesini almış olduğu takdirde aday sürücü kursuna yeniden müracaat ederek tekrardan yeterlik alabilecektir.

Yetişmen Ehliyetin İptal Olmasına Niçin Olan İhlaller ve Ceza

A2 sınıfı ehliyeti kullanıcıları da yetişmen sayılmaktadır. Ceza puanını sorgulamak isteyen sürücü adayları E-Devlet resmi devlet web sitesi üstünden sorgulamalarını yapılabilmektedir. Bir başka yol olarak Güvenlik Genel Müdürlüğü’nün online web sitesi ile sorgulama yapmaktır. Bağlantılara tıklayarak, bilgilerinizi girdiğiniz takdirde ceza puanınızı öğrenebilirsiniz.

E-devlet sürücü belgesi ceza puanı sorgulama için TIKLAYINIZ!

EGM sürücü belgesi ceza puanı sorgulama için TIKLAYINIZ!

tıkla sorunu sor

A2 Sınıfı Yeterlik İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir