ABD Seçimleri Doları Nasıl Etkiler?

Bildiğimiz suretiyle kısa sürede 8 Kasım 2016 tarihinde ABD Birleşik Devletleri ‘nde başkanlık seçimleri olacak. Cumhuriyetçilerin talibi Donald Trump ve demokratların talibi Hillary Clinton kıyasıya bir yarış içinde. Meydana getirilen son münazalar sonrası anketlere bakıldığında yarışın başabaş gittiği görülüyor. Hillary Clinton ufak bir fark ile önde.

Dünyanın tüm ülkelerinin sonucunu merakla bekledi bu seçimler ister istemez tüm dünyayı etkileyecek özellikte. Zira ABD Birleşik Devletleri ‘nin almış olduğu siyasal ve ekonomik kararlar bir halde dünyanın geri kalan ülkelerini de ilgilendiriyor. Mesela; Kasım ‘dan sonraki para politikası, Irak politikası, Musul politikası, Suriye politikası, Rusya ile olan ilişkiler, vs. bir oldukça mevzu, seçilecek başkana gore şekillenecek diyebiliriz. Zira Donald Trump ve Hillary Clinton ‘ın bu konulardaki yürütmeyi düşündükleri politikalar farklılık gösteriyor. Aslolan bizi ilgilendirecek olan mevzu ABD seçimleri doları iyi mi etkisinde bırakır meselesidir. ABD seçimleri sonrası dolar inecek mi çıkacak mı birçok yorum yapılmakta, dolayısıyla kafalar karışmaktadır. Bugünkü yazımızda bu mevzuyu ele alarak sizleri özetlemek gerekirse bilgilendirmeye çalışacağız.

Ilk olarak; bu mevzuya daha iyi ışık tutabilmek adına birazcık geriye gidip, ABD Başkanlık Seçimlerinde kazananın Cumhuriyetçilerden ya da Demokratlardan olduğunda, iyi mi bir siyaset yürütüldüğüne ve piyasaların buna iyi mi tepki verdiğine bakmanın bizlere daha iyi düşünce vereceğini düşünüyoruz.

Bu şekilde geriye dönük bir sorgu yaptığımızda; oldukça uzatmadan tek cümle ile yazacak olursak, Demokrat adayların seçimi kazanılmış olduğu ve Başkan olduğu dönemlerde doların ve S&P 500 endeksin Cumhuriyetçi adaylara nazaran daha iyi performans gösterdiğini görmekteyiz. Cumhuriyetçi adayların seçimi kazanıp Başkan olduğu dönemde ise; Brent petrol ile altının performansının demokratlara nazaran daha iyi performansının bulunduğunu görmekteyiz.

Elimizdeki bu verinin yanı sıra; Clinton ‘ın ABD Başkanlık seçimlerini kazanması halinde FED ile daha uyumlu çalışacağı, mevcut para politikasını uygulamaya devam edeceği, FED ‘in yıl sonuna doğru bir faiz artırımına gideceği uzmanlar tarafınca meydana getirilen yorumlar içinde. FED faiz artırımı demek ise bildiğimiz suretiyle doların değerlenmesi demek. Bu yüzden Clinton ‘ın ABD Başkanı seçilmesi halinde doların bir miktar daha yükselebileceğini söyleyebiliriz.

Donald Trump açısından verileri değerlendirdiğimizde ise; Trump ‘un sert söylemleri sebebiyle küresel anlamda daha sert bir siyaset yürüteceği, dolayısıyla bu stresin ekonomik veriler üstünde de hissedileceği, dolarda da aşağıya ya da yukarıya doğru tahmin yapmanın zor olduğu sadece sert ve ciddi  dalgalanmaların yaşanılabileceği belirtiliyor. Buradan hareketle de yatırımcıların daha güvenilir bir liman olan altına yönelebileceğini, dolayısıyla da altının kıymet kazanabileceğini belirtiyor.

Son olarak ABD Başkanlık seçimleri geçmişinde hangi adaylar kazanmış sizlere özetlemek gerekirse hatırlatalım.

1984      Ronald Reagan – Cumhuriyetçi

1988      George Bush – Cumhuriyetçi

1992      Bill Clinton – Demokrat

1996      Bill Clinton – Demokrat

2000     George Bush – Cumhuriyetçi

2004     George Bush – Cumhuriyetçi

2008     Barack Obama – Demokrat

2012      Barack Obama – Demokrat

ABD Birleşik Devletleri seçimlerinde hangi aday kazanırsa kazansın umarız, ilk olarak ülkemiz adına hemen sonra da dünya adına pozitif işler yapar diyoruz.

Bundan önceki yazımız olan EFT Ne Zaman Hesaba Geçer? Düşer? 2021 [Çözüldü.] başlıklı makalemizi de okumanızı tavsiye ederiz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir