Açık Öğretim Fakültesi Sınavları

Tüm yüksek öğretim sisteminde mühim bir yere haiz olan Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim Sistemi, ortalama 1 milyon talebe ve 2 milyon kadar mezunuyla eğitim açısından devletimizde mühim bir yer kaplamaktadır. Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim Sistemi, devletimizde modern anlamda açık öğretim sistemiyle yeni ihtiyaçların karşılanması mevzusunda süratli harekete geçebilen bir yapıya haizdir. Amacı eğitimde kalite düzeyini yüksek tutmak ve birçok insanoğlunun kendini geliştirebilmesidir. Ek olarak birçok yenilikleri de uygulamaya koyarak dünyadaki yerini de sağlamlaştırmıştır.

Koşulları gereği örgün eğitime devam edemeyen öğrencilere bir kolaylık elde eden açık öğretim sistemi bu yönüyle de destek bir kaynak gibidir. Fizyolojik, işitme, görme engeline haiz vatandaşların yanında cezaevlerinde hükmünü tamamlamaya çalışan vatandaşlarını da göz ardı etmeden eğitir.

2015-2016 öğretim yılı itibariyle Açık Öğretim Sisteminde 33. Yılını tamamlayan Anadolu Üniversitesinin şu an 17 lisans ve 34 ön lisans kısmı bulunmaktadır. Ek olarak bundan önceki yıllarda da Batı Avrupa programlarını kapsayan Bulgaristan programları açılmıştır. Bu programlar yardımıyla öğrenciler istedikleri bölüme kayıt yaptırıp eğitimlerine devam edebilirler ve Açık Öğretim Fakültesi imtihanlarına girerek derslerini geçebilirler.

Açık Öğretim Sınavları Iyi mi Yapılıyor?

Anadolu Üniversitesi Açık öğretim fakültesine yeni kayıt olan yada kaydını yenileten öğrenciler; Açık Öğretim Fakültesi sınavları kapsamında Sonbahar ve Bahar Dönemlerinde her dönem 1 ara imtihan, 1 dönem sonu imtihanı olmak suretiyle yılda 4 (dört) sınava girmektedir.

Cumartesi

Sponsorlu Bağlantılar

09:30 Sabah (1.Oturum)
14:00 Öğleden Sonrasında (3.Oturum)

Pazar

09:30 Sabah (2.Oturum)
14:00 Öğleden Sonrasında (4.Oturum)

Cumartesi ve Pazar günleri toplam 4 (dört) oturumda meydana gelen bu sınavlar sabah 09:30’da öğleden sonrasında ise 14:00’te yapılıyor. Öğrenciler sınavlara evvelinde seçtikleri imtihan merkezlerinde katılmaktadır. Sınavdan yedi gün ilkin piyasaya çıkan imtihan giriş belgeleri imtihan binası, salon bilgisi, imtihan zamanı ve imtihan saati şeklinde detaylı bilgiler yer verilmiştir. Öğrencilere imtihan (sual) kitapçığı ve yanıt kağıdı olmak suretiyle 2 tane belge verilmektedir. Imtihan soruları 5 seçenekli olacak çoktan seçmeli kontrol şeklinde hazırlanmaktadır. Öğrencilerin başarılarını ölçmek amacıyla meydana getirilen bu sınavlar Eskişehir Anadolu Üniversitesi tarafınca yürütülmektedir.

Sınavların Değerlendirilmesi

Açık Öğretim Fakültesi imtihanlarının değerlendirilmesi ve ders geçme sistemi Anadolu Üniversite Açık Öğretim, İktisat ve İşletme Fakülteleri Eğitim – Öğretim ve Imtihan yönetmeliği ile bu yönetmeliğin verdiği yetkiye istinaden hazırlanan Imtihan uygulama usul ve esaslarına nazaran değerlendirilmektedir. Çoktan seçmeli kontrol olarak hazırlanan sınavlar, optik formlar yardımıyla bilgisayar ortamında değerlendirilir. Imtihan notlarının kaydedilmesi, saklanması, talebe kütüklerine geçirilmesi ve öğrencilere duyurulmasında data teknolojilerinden faydalanılarak sistem tarafınca yapılır.

Imtihan Kuralları

  • Sınavların organizasyonu, uygulama ve değerlendirilmesi Anadolu Üniversitesince yürütülmektedir.
  • Öğrenciler kendilerine Anadolu Üniversitesi tarafınca gönderilen sınava giriş belgesinde gösterilen bina, salon, tarih ve saatte sınavlara girmek zorundadırlar.
  • Belirtilen yer ve tarihte sınava girmeyenler mazeretleri bile olsa, başka bir yerde ve zamanda telafi imtihanı açılmamaktadır.
  • Mazeretleri sebebiyle ara sınava katılamamış öğrenciler yıl sonu ve bütünleme, yıl sonu sınavına katılamayanlar, bütünleme sınavına katılabilirler.
  • Imtihan esnasında kopya çeken, kopya veren, alan, kopya çekilmesine yardım edenlerin sınavları imtihan görevlilerince rapor edildiğinde, bu kişilerin sınavları geçersiz sayılır, bu derslerden “0” almış kabul edilir.
  • Sınavları kopya sebebiyle geçersiz sayılan öğrenciler, kopya vakasının gerçekleştiği imtihan sürecini izleyen, ilk imtihan döneminde hiçbir dersin sınavına giremezler.
  • Öğrenciler sınavlarda talebe kimlik kartlarını bulundurmak zorundadırlar. Talebe kimlik kartı olmayan öğrenciler sınavlara alınmamaktadır.
  • Talebe kimlik kartını yitiren öğrenciler sınavlardan minimum 3 gün ilkin AÖF bürosuna başvurarak, bir tek sınavlarda geçerli olacak talebe belgesini almak durumundadırlar.
  • Sınava giriş belgesi eline geçmeyen yada bu belgelerini yitirenler, sınavlardan 1 hafta evvelinde AÖF bürolarından temin edebilirler.
  • Sınavın yapıldığı cumartesi-pazar günleri AÖF büroları açık tutulmaktadır.

tıkla sorunu sor

Açık Öğretim Fakültesi Sınavları İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir