Akbank Blockchain Teknolojisi Nedir?

Daha ilkin sizlere Kredinotu.co olarak dijjital para teknolojisini bir oldukça kez tanıtmaya çalışmış ve dünyanın geleceğinde dijital paranın bir halde söz sahibi olacağını belirtmiştik. Vatanımızda de kurumsal bankalar anlamında bu işte ilk ipi göğüsleyenlerden bir tanesi Akbank oldu. Bu işlere ilk başlamanın daima mühim bulunduğunun altını çizerek, Akbank ‘ın bu aşamada epeyce yol kat edeceğini söyleyebiliriz.  Akbank bu sistemi hayata geçirmek için Blockchain teknolojisi kullanacak.

Şimdi Akbank Blockchain teknolojisi nedir sizlere özetlemek gerekirse izah edelim.

Dijital Bankacılık : Blockchain Teknolojisi

Blockchain ile ilgili olarak oldukça detaylı ve teknik kelimelere girmek yerine, daha anlaşılır bir halde tanımını meydana getirecek olursak; dijital paraların, hesaplar arasındaki transferini elde eden sistemin adına Blockchain teknolojisi denmektedir. Bu sistem günümüzde kullanılan bankacılık sisteme benzemekte sadece açık kaynaklı (doğrusu hepimiz tarafınca geliştirilebilmektedir) olup, teknoloji olarak daha ileri seviyededir diyebiliriz. Gene daha iyi anlaşılması adına bir örnek verecek olursak; Blockchain zincir sistemi üstünden A hesabından B hesabına para göndermiş olduğu vakit; isterse her iki şahıs de dünyanın bir ucunda da olsa, oldukça cüzi miktarlarla dakikalar içinde para ulaşacaktır. Bu sistem yardımıyla bir nevi artık bankaların tekelinden kurtulunacaktır. Kullanıcılar kendi aralarında alternatif bir sistem üretmiş ve bu sistem devletimizde de yeteri kadar olmasada (ki kesinlikle olacaktır) yurt haricinde oldukça popüler bir halde kullanılmaktadır.

Dijital Paranın Babası : Bitcoin

Dijital paralar içinde her insanın derhal adını duyduğu bir para birimi vardır. Bu para biriminin adı da Bitcoin ‘dir. Özetlemek gerekirse BTC olarak da bilinmektedir. BTC ile başlamış olan dijital para dünyası; bir oldukça alternatif para birimi ile devam etmiştir. Bunlar içinde bir bir çok da şu an için bankalar tarafınca ya da değişik resmi kanallar tarafınca kullanılan para birimlerindendir. Akbank tarafınca Blockchain teknolojisinde kullanılması beklenen dijital para birimi ise; Ripple Coin adlı dijital paradır.

Dijital Paralar Devamlı Değerleniyor

Akbank ‘ın Ripple Coin ile anlaşması demek, Ripple Coin ‘in artık daha stabil bir hale geleceği anlamını taşımaktadır. Ripple Coin; günümüz değeriyle doğrusu 2 Mayıs 2017 zamanı itibariyle 0,05 dolardır. Bu değerin zaman içinde yükseleceğini tamamımız tanık olacağız. Zira dijital para borsalarında hangi para birimine rağbet artarsa (ki bir bankanın anlaşması demek rağbet göreceği anlamını taşımaktadır) aynı seviyede bu para biriminin kıymeti de artmaktadır. Sizlere Bitcoin ile yazdığımız ilk makalelerimize bakacak olursanız; o dönemlerde; bir Bitcoin 300 – 400 dolar seviyelerinde iken bugün 1500 dolar seviyelerinde seyretmektedir.

Ne Süre Başlamış olacak?

Meydana getirilen açıklamalara baktığımızda; Akbank ‘ın Blockchain teknolojisi üstünden Ripple Coin ile yurt dışı para transferi işlemlerinin başlaması için ön görülen tarih 2017 yılı Mayıs ayı olarak belirtilmektedir. Akbank ‘ın peş peşe daha bir oldukça bankanın ve daha ileriki zamanlarda ise tüm bankaları dijitall para teknolojisi olan Blockchain teknolojisini kullanmaları kaçınılmazdır.

Bundan önceki yazımız olan Telefondan SMS Kredi Başvurusu Yapabilen 8 Banka Önerisi başlıklı makalemizi de okumanızı tavsiye ederiz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir