Akbank Kredi Yapılandırma

Eğer Akbank‘tan daha evvelinde çekmiş olduğunuz bir krediniz var ise bu kredinizi herhangi bir sebepten dolayı ilgili şartları halen taşıyorsanız yapılandırabilirsiniz. Aslına bakarsanız; yapılandırmak istediğiniz kredinizin illa ki Akbank ‘tan çekilmiş olmasına da gerek kalmamıştır. Başka bir bankadan da kredi çektiyseniz ve bunu Akbank ‘ın koşulları daha cazip olduğu ya da herhangi bir başka sebepten dolayı Akbank ‘tan yapılandırabilirsiniz. Kredi yapılandırma işi bazı durumlarda oldukça mantıklı ve cazip olabiliyorken, bazı durumlarda ise maalesef zararımıza olabilmektedir. Bu yüzden iyi bir hesap kitap yapılmalı ve buna gore karar verilmelidir.

Şimdi siz kıymetli okurlarımızla Akbank Kredi yapılandırma mevzusu üstüne birazcık daha ayrıntısıyla data paylaşalım.

Kredi Yapılandırmada Faiz Oranınına Aldanmayın

İster Akbank olsun ister başka bir banka olsun; burada bilhassa bir hususun ehemmiyet arz ettiğini sizlere hatırlatalım. Bir krediyi yapılandırırken bir tek faiz oranı odaklı hareket etmek bizlere doğru bir veri vermeyecektir. Daha iyi idrak etmek adına bir örnek verecek olursak; daha evvelinde yüzde 1,21 faiz oranı ile çekmiş olduğunuz bir gereksinim kredisinde, faiz oranları yüzde 1,15 ‘e düştü diye bu kredimizi derhal yapılandırmamız gerektiği anlamını taşımaz. Bu aşamada iyi bir hesap yaparak, mevcut haliyle bu krediyi yapılandırdığımızda bizlere getirisi ne olacak saptamak gerekiyor. Bunun için de tüm harcamaları, sigorta giderlerini, vs. benzer biçimde hususları da ele almak gerekiyor.

Iyi mi Bir Hesaplama Yapmalı

Kredi yapılandırma mevzusunda yapacağımız hesaplama noktasında iyi bir araştırma yapmak gerecektir. Bu aşamada bam teli ise; toplam maliyet miktarlarıdır. Bunun için en önce Akbank ‘tan daha ilkin çektiğimiz kredimizin erken kapatma miktarının toplam ne kadar bulunduğunu öğrenmeliyiz. Sonrasında ise; tekrardan yapılandırmak için çekilecek olan kredi miktarının ne kadar bulunduğunu hesaplamalı, bu ikisi arasındaki farka bakmalıyız. Mümkünse de bu hesaplamaları yaparken vade sürelerini aynı hesaplamalıyız. Daha iyi kavramak için bir örnek vererek devam edelim.

Akbank ‘tan hâli hazırda 48 ay vadeli bir kredi çektiğimizi, bu kredinin de 12 ayını ödediğimizi ve kalan toplam borcunun erken kapatma halinde 12 bin TL ‘ye denk geldiğini düşünelim. Kısaca 12 bin TL verdiğimizde Akbank ‘a herhangi bir kredi borcumuz kalmayacaktır. Bunun faizli tutarının ise; kaba bir hesapla toplamda 15 bin TL olduğu görülecektir. Şimdi Akbank taki kredimizi yapılandırırken yapacağımız karşılaştırma bu rakamlar üstünden olacaktır. Bunun için iyi bir karşılaştırma yapabilmek içiin Akbank ‘ın bizlere 12 bin TL 36 ay vadeli kredi teklifine bakacağız. Eğer harcamalarla beraber bu yeni teklifiin toplam geri ödeme miktarı 15 bin TL ‘yi geçerse, bu durumda kredi yapılandırmanın bir avatanjı olmayacaktır. Sadece bu sayı 15 bin TL ‘nin altına olursa işte bu aşamada Akbank ‘taki kredimizi yapılandırmak daha cazip olacaktır diyebiliriz.

Harcamalara Dikkat

Bilhassa kredi yapılandırma mevzusunda atlanan hususlardan birisi de; yapılandırma işlemi için tekrardan tahsis edilecek olan kredi sebebiyle ortaya çıkacak masraflardır. Kredi yapılandırma işlemlerinde bankalar yeni bir kredi tahsis etmiş olduğu için gene bizlerden kredi tahsis tutarı adı altında bir harcama alacak, bunun yanı sıra yapılandırdığınız kredinizin niteliğine gore öteki harcamaları da eğitim edebilecektir.

Akbank Konut Kredisinde Erken Kapatma Cezası

Tüm bankalarda olduğu benzer biçimde Akbank ‘ta da konut kredilerini yapılandırmak isteyenler için erken kapatma cezası dediğimiz sadece niçin alındığına bir anlam veremediğimiz bir ceza ödemesi bulunmaktadır. Bu ceza ödemesi; kredinizin vadesi 36 aydan fazla ise yüzde 1 oranında, kalan vadeniz 36 aydan azca ise yüzde 2 oranında alınmaktadır.

Bundan önceki yazımız olan Ziraat Bankası 180 Ay Vadeli Konut Kredisi %0,99 başlıklı makalemizi de okumanızı tavsiye ederiz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir