Akbank Takipteki Kredi Ürünleri

Vatanımızda hizmet veren bankaların alan kişi portföyünü neredeyse tamamını kredi ve kredi kartı müşterileri oluşturmaktadır. Bankalar için oldukça ciddi gelir deposu olarak görülen kredi ürünlerinin bir ekip sıkıntıları da bulunmaktadır. Bu bağlamda bilhassa birçok banka geri ödemesinde sorun olan krediler ile uğraşmakta olup hem harcama hem de vakit kaybı yaşamaktadır.

Finansal olarak amaçları tamamen kar elde etmek olan bankaların bu benzer biçimde problemler ile uğraşmaları kendileri adına yitik olarak görmektedirler. Bu bağlamda birçok banka elinde bulunan kredi portföylerini satışa sunmaktadır.Son dönemlerde takipteki kredi geri dönüşlerinin büyük bir kısmını satışa sunan bankalardan biri de Akbank’tır. Akbank takipteki kredili ürünlerinin alacaklarını sattığına ilişkin haberlerin hızla yayılması ile beraber bankanın borsadaki işlem hacminde de bir gelişme yaşanmıştır.

Bankalar için finansal noktadan yıkıntı olarak görülen bu takip ürünlerinin değişik bir finans sektörüne satmak suretiyle hem alan firmanın kazanmasını hem de Akbank’ın üstünden büyük bir yükün kalmasına vesile olmaktadır. Akbank, elinde bulundurduğu ortalama olarak 250 milyon TL tutarındaki kredi portföyünü ülkemizin finans sektörlerinden biri olarak hizmet veren Girişim Varlık Yönetimi A.Ş. satmıştır. Satışın rakamsal olarak ne kadara gittiği mevzusunda bankanın borsadaki hisselerinde de bekleyiş olmuştur. Akbank takipteki kredili ürünlerinin alacaklarını sattığı rakamı 40,3 milyon olarak duyurmuştur.

Satışın peşinden bilhassa bankanın İstanbul Borsasındaki hisselerinde büyük bir artış gözlenirken, müşterilerinin yanı sıra banka olarak Akbank’ın elinde bulunmuş olduğu bu sıkıntılı sürecin elinde çıkarılması ön plana çıkmıştır. Kredi takibini icra eden çalışanlarının da rahatlamasını elde eden bu işlemin peşinden birçok banka içinde örnek teşkil etmiştir. Her türlü ihtiyacınıza karşılık veren Akbank finansal mevzularda müşterileri için çeşitli çözümler sunmasının yanında kendi stratejik hamleleri ile de son aşama etkili olmuştur. Akbank takipteki kredili ürünlerinin alacaklarını sattığının duyulmasının yanı sıra son günlerde Güvence Bankası da elinde bulunan kredi portföyünü satışa sunarak kendi finansal hamlelerine değişik kulvarlara taşımaya itina göstermiştir.

Bundan önceki yazımız olan Devlet Destekli Evlilik Kredisi Başvurusu 2021 başlıklı makalemizi de okumanızı tavsiye ederiz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir