Akıllıca Yatırım Yapmanın 7 Önemli Faktörü

İnsanoğlunun paranın buluş edilmesi ile beraber başlamış olan para sevdası kıyamete kadar süregelecektir. Devamlı daha çok kazanmanın ardında koşmaya devam edecektir. Doğal ki doğru yollardan olduktan sonrasında ve haram bulaştırmadıktan sonrasında bunda bir beis yoktur. Sadece gene de hırsının kurbanı olan, milyonlarca para kazandıktan sonrasında kısa sürede meteliğe kurşun atan birçok insanoğlunun öyküsünü çoğumuz okumuşuzdur. Bunun için paranın da planlı bir halde zekice kullanılması ve yatırımların buna yönelik yapılması gerekmektedir.

Bugünkü yazımızda sizlere bu mevzuda faydası olabileceği düşüncesiyle zekice yatırım yapmanın 7 mühim faktörü adı altında paylaşımda bulunacağız.

Zekice Yatırım Iyi mi Yapılır?

Kısa Yoldan Varlıklı Olmak Diye Bir Şey Yoktur

İlk söyleyeceğimiz, kısa yoldan varlıklı olanların gene aynı kısa yolda sıfıra indikleridir. Emek vermeden oturduğumuz yerden aniden köşeyi dönmek hepimizin imgesel olsa da doğru bir yol değildir. Büyük şirketlerin bilhassa kurucu nesillerini mercek altına aldığınızda hepsinin iyi mi zorluklar içinde bu hallere geldiğini görmek zor olmayacaktır.

Hırsınızın Kurbanı Olmayın, Riskinizi Dağıtın

Para kazanmaya başladıktan sonrasında oldukca daha çok hırs yaparak elinizdeki avucunuzdakinden olmayın. Yatırımlarınızı dağıtın ve böylece risklerinizi de dağıtmış olun. Devamlı bir B planınız olsun.

Duygusallığa Yer Yok

Para kazanmak ciddi bir iştir ve maalesef duygusallığa yer yoktur. Bunun için kalbinizle değil aklınızla hareket edin ve kararlar alın.

Hatanızı Kabul Edin, Israr Etmeyin, Bir Hatayı Bir Sefer Yapın

İnsan olarak çoğumuz hata yapabiliriz. Bu iş hayatımızda da olabilir. Hata yapmakta bir sorun yok, sadece hatada ısrar etmek sizi felakete götürecektir. Bu hata ticari bir karar vererek olabilir, yanlış yatırım üstüne olabilir, kısacası size para kaybettirebilir… Asla mühim değil, “Zararın neresinden dönülse kârdır “ atasözünü devamlı aklınızın bir köşesinde tutun. Yaptığınız hatayı yine etmeyin.

Spekülasyonlardan Uzak Durun

Size en doğru adımı attıracak unsur informasyon ve analizdir. Gerisi angaryadır. Piyasada, yaptıkları spekülasyonlarla yatırımcının 3 kuruş parasına göz diken insanları kâale almayın ve prim yaptırmayın. Şunu bilin ki; iyi bir fikri olan insan o fikri hayata geçirir ve kendisi para kazanır. Niçin sizinle paylaşsın ?

Kısa Vadeli Kazançlar Yerine Uzun Vadeli Hedefleriniz Olsun

Kısa vadeli yatırım planlarıyla para kazanmayı tercih etmek yerine riski düşük olan ve uzun vadeli yatırımlara yönelin. Azca olsun fakat temiz olsun mantığıyla hareket edin, muhtemelen zarar bile etmeyeceksiniz.

Kararsız Kalmayın

Tüm analizlerinizi yapın, piyasayı sıkı takip edin, netice itibariyle de kararınızı verin. Şunu ihmal etmeyin ki “ En fena karar kararsızlıktan iyidir. “ Karar vermek için de acil etmeyin. Fırsatları kaçırdığınıza üzülmeyin. Bundan dolayı bu fırsat kaçar başka biri fırsat ele geçer. Acil etmeyin. Aklı selim olun.

Bundan önceki yazımız olan Telefondan SMS Kredi Başvurusu Yapabilen 8 Banka Önerisi başlıklı makalemizi de okumanızı tavsiye ederiz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir