Altın Fiyatları Neye Göre Nasıl Değişir?

Altın birçok kişinin yatırım aracı olarak kıymet kazanır. Kıymetli bir maden olan altın bilhassa düşük fiyattan satıldığında alınır ve yükseldiğinde de bozdurularak kar elde edilebilir. Öteki taraftan benzer mantıkla işleyen bankaların altın hesabı vardır. Bunda da amaç piyasa durumuna gore kar el de etmektir. Bu aşamada altın piyasasının nelere gore değişmiş olduğu ne süre değerlendiği benzer biçimde sorular gündeme gelir.

Arz ve Talep Dengesizlikleri

Altın piyasasında meydana gelen değişimlerde en belirgin niçin arz talep dengesizlikleridir. Piyasa genelinde bir güvensizlik olduğu süre altın yatırımı en güvenli vasıta olarak görülür ve birçok şahıs buraya yönelir. Bazı dönemlerde de tam tersine yatırım miktarı öteki dönemlere gore daha azca talep görür. Bu da altın piyasasının kıymet kazanıp kaybetmesinde belirleyicidir.

Küresel Enflasyon ve Altın

Ürün ve hizmet fiyatlarında görülen genel artış enflasyon olarak tanımlanabilir. Kısaca enflasyon bir yerde ne kadar yüksekse alım gücü de o denli azalmış anlama gelir.  Bir ülkede ya da küresel düzeyde yaşanmış olan bu benzer biçimde yüksek enflasyon hallerinde altına talep artar. Şundan dolayı yatırımcılar paralarını güvence altına almak, korumak isterler. Bundan dolayı de altın fiyatları normalin üstünde seyretmeye başlayacaktır. Küresel enflasyon düştüğünde de altın fiyatı aşağı yönde olacaktır.

Küresel Düzeyde Jeopolitik Riskler ve Altın

Altın bilinmiş olduğu benzer biçimde en güvenilir yatırım araçlarından biridir ve risk olan ortamlarda en oldukca başvurulan para koruma yöntemidir. Bu dönüştürülebilirliği devasa yükseklikte olan yatırım aracı, dövizlere güvenilmeyecek olan dönemlerde daha da mühim hale gelir. Bu risk dönemlerinde altına oldukca başvurulması, onun fiyatını artırmaktadır. Altın dünyanın her yerinde dönüşme potansiyeli taşır.

Altının Düşme Sebebi Nedir?

Altın ve dolar ilişkisi düşünülürse, ikisi içinde ters orantı bulunduğunu söylemek mümkündür. Kısaca Dolar ne kadar yükselirse, altın kıymeti düşecektir. Altına olan talebin azalması ve arz durumunun aynı kalması durumu altın değerinin düşmesi halidir. İnsanların değişik yatırım araçlarına yönelmesi durumunda altına olan talep azalacağından düşme durumu da yaşanması normaldir.

Altının Yükselme Sebepleri

Küresel gelişmelerle paralel olarak meydana gelen durumlar altın değerinin yükselmesi sebebidir. Kısaca güvenilir bir yatırım aracı olan altın, bilhassa kriz dönemlerinde daha çok kıymet kazanır, zira altına talep artar.   Organik afet durumları, ekonomik krizler, ülkeler içinde yaşanmış olan gerginlikler, kredi piyasasında görülen krizler bunların nedenidir.

Eski Moda Altın Yatırımları ile Kazanın

Eğer altına yatırım yapmak istiyorsanız ve bunu bankalar vs. olmadan gerçekleştirmek istiyorsanız, bunun en iyi yolu eski usul altın yatırımı yapmak olacaktır. Bunun için birikiminiz var ise, bu birikimi altının düşmüş olduğu zamanda çeyrek ya da yarım altın alıp, kenarda bekleterek, sonrasında altın değerinin yükseldiği dönemde de bunu satarak gerçekleştirebilirsiniz. Bu sayede minik miktarlarda oldukca olmasa da fazlaca meydana getirilen birikimlerde ciddi kar elde edersiniz.

Bundan önceki yazımız olan 27 Aralık 2014 Güncel Altın Fiyatları,Çeyrek Altın Fiyatı,Gram Altın Fiyatı başlıklı makalemizi de okumanızı tavsiye ederiz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir