Altın mı, Altın Fonu mu Daha Karlıdır?

Günümüzde tutum etmenin ve birikim yapmanın önemi üstüne birçok kimse çeşitli yollarla para biriktirmeye başlamış bulunmaktadır. Senelerden beri en karlı yatırım araçlarından birisi olarak görülen altın, popülerliğini halen koruyarak en oldukça tercih edilen birikim şekillerinden birisi olmaktadır. Bilhassa karamsar piyasalarda ciddi anlamda kazanç sağlamış olduğu için devletimizde de en oldukça tercih edilen yatırım şekillerinden birisi olmaktadır. Bu talebi oldukça iyi değerlendiren bankalar çeşitli altın hesapları ve altın fonları ile müşterilerinin birikim yapabilmeleri için hizmet vermeye başladılar. Son yıllarda fizyolojik altın biriktirmenin yerine banka hesaplarında altın fonunu yada altın hesaplarını tercih etmeye başladılar. Bu konudaki en mühim gerekçe altının fizyolojik olarak kaybolma yada çalınma riskinin bulunmasıdır.

Eğer illa ki fizyolojik altınım olsun isteniyorsa da bu durumda bankalardaki kiralık kasalar devreye giriyor. Kiralık kasaların senelik maliyetleri ve kuyumculardan bozdururken % 5 civarı fark kesilmesi benzer biçimde durumları da göz önünde bulundurmak gerekiyor elbet. Bankalarda oluşturulan altın hesaplarında ise paran kadar altın alabiliyorsun. Şu demek oluyor ki 1 TL ile dahi karşılığı olan oranda altın alınabiliyor. Üstelik herhangi bir hesap işletim harcaması ya da komisyonu olmuyor. Alım satım esnasında bir tek % 1’lik bir fark bulunuyor. Altın fonunda ise iki değişik alternatifimiz bulunuyor. Anapara korumalı altın fonunda anapara korumaya alınıyor ve böylece paramız riske edilmemiş oluyor. Altının getirisi olması halinde fona katılım oranına gore kar elde ediliyor. Bankadan bankaya değişmekle birlikte averaj vade süre 6 – 12 ay içinde değişebiliyor. Erken ayrılma durumunda ise % 1 -3 oranlarında erken çıkış tutarı kesiliyor. Altın yatırım fonlarında ise vade süresi bulunmuyor. Aynı şekilde anapara koruması da bulunmadığı için anapara korumalı fonlara gore daha riskli olmaktadır. Ek olarak fon yatırım tutarı de bulunmaktadır. Özetlemek gerekirse altın mı, altın fonu mu daha karlıdır sorusuna yanıt vermeye çalıştık. Umarız yararlı olmuştur.

Bundan önceki yazımız olan EFT Ne Zaman Hesaba Geçer? Düşer? 2020 [Çözüldü.] başlıklı makalemizi de okumanızı tavsiye ederiz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir