Altın Transferi Nedir? Nasıl Yapılır? Altın’da EFT Dönemi

Altında EFT ve Havale Süreci

Altın paranın bulunmuş olduğu ilk günden beri tüm alışverişlerde kullanılan kıymetli bir madendir. Öyleki ki günümüzde de halen devletler büyük ticaretlerini altınlar ile yapabilirken, ülke kaynaklarını da hazinelerinde altın bazında tutmaya çalışırlar. Altın bir maden olduğundan kıymeti genel anlamda stabildir, bu da onu oldukça geçerli ve mantıklı bir yatırım aracı kılar. Vatanımızda de altın, dolar ve hisse senedi ile birlikte en oldukça kullanılan yatırım araçlarından bir tanesidir.

Son günlerde vatanımızda yaşanmış olan nakit sıkıntısı her sektör şeklinde bankacılık sektörünü de etkilemeye başladı. Bankacılık sektörünün sekteye uğraması demek tüm sektörlerin bundan zarar görmesi anlamına gelir, bunun önüne geçmek adına Türkiye Cumhuriyet hükümetinin de yardımı ile altına yatırıma teşvikler verilmeye başlandı. Böylece evinizde boş duran altınlarınızı bankacılık sistemine sokarak hem piyasayı canlandırmış hem de altınınız üstünden devlet destekli banka teşvikleri ile prim yapabiliyorsunuz.

Altın Transferi Nedir?

Altın bankacılığı vatanımızda hemen hemen mazisi oldukça geçmişe dayanmayan bir sektör olduğundan yavaş yavaş büyümekte ve her geçen gün değişik yenilikler karşımıza çıkmaktadır. Bugüne dek yatırdığımız altınları yalnız hususi bankamatiklerden çekebiliyor yada banka şubemize öncesinden haber vererek şubeden altınlarımızı çekebiliyorduk. Yatırmış olduğumuz altınları ise başka bir şubeye hatta başka bir bankaya göndermemiz ise söz mevzusu değildi. İşte bugünden itibaren bankacılık sektörümüz bu mevzuda adım atarak bu soruna çözüm bulmuş oldu.

Artık hangi bankayı kullanıyor olursanız kullanın altın hesabınızdan başka bir hesaba gram cinsinden altın havale yada eft yapabileceksiniz. Doğal olarak burada karşı tarafında sizi şeklinde bir altın hesabına haiz olması gerekiyor. Gün içinde yaptığımız eft ve havaleler anında geçerken, haftasonu yada dinlence olan günlerde yapacağınız altın eft yada havale işlemleri ilk iş gününde gerçekleşecek, alacağınız yada gönderdiğiniz altın, altın hesabınıza yansıyacaktır.

Altın Transferi Iyi mi Yapılır?

ATS olarak kısaltması belirlenen Altın Geçirme Sistemi ile artık başka bir hesaba altın göndermek herhangi bir mevduat hesabınızdan para göndermek kadar kolay. Bu hizmet tıpkı öteki para transferleri kadar süratli ve aynı elektronik imkanlara haiz. Online web şubeniz den altın transferi işlemini yalnız 1-2 dakika içinde gerçekleştirebilirsiniz. Bu işlemi bununla birlikte şubeden, telefon bankacılığından ve bankamatik üstünden de yapabilirsiniz.

Evinizdeki altınları başka bir kişinin hesabına göndermeniz bile artık oldukça kolay. Tek yapmanız ihtiyaç duyulan şubeniz den bir altın hesabı açarak, gene şubeden arzu ettiğiniz kadar altını hesabınıza geçmek olacaktır. Gram cinsinden hesaba yansıyacak olan altınları sonrasında arzu ettiğiniz yere gönderebilirsiniz. Altın transferi yapacağınız hesap kesinlikle bir altın hesabı olmalı. Eğer karşı tarafın altın hesabı sizinle aynı bankada ise havale, başka bir bankanın altın hesabı ise o süre eft yapmanız gerekecektir.

Altın Geçirme işlemlerinde gerçekleşecek olan eft ve havale ücretlerinin tamamı bankasına gore değişebilmektedir. Bazı bankalar ATS işlemlerinden yüksek eft ve havale ücretleri alsa da gene bazı bankalar asla ücret almamaktadır. Sık Altın transferi gerçekleştireceğinizi düşünüyorsanız bu işlemden harcama almayan bir bankadan Altın Hesabı açtırmanızı tavsiye ediyoruz. ATS işlemlerinde üst limit bulunmamakla birlikte, geçirme yapabileceğiniz en düşük alt limit ise 1 gram altındır.

Altın transferi işlemi 2020 yılı itibariyle dünyada ilk olarak vatanımızda uygulanacak. Bu gurur verici gelişmeyi merakla bekliyoruz ve tüm gelişimleri de gene buradan sizler ile paylaşacağız. Altın transferi hakkında aklınıza takılan tüm soruları mevzu başlığımız altından yorumlarınız ile bizlere ileterek sorularınıza yanıt bulabilirsiniz.

Bundan önceki yazımız olan 2020’da Asgari Ücret Ne Kadar Oldu? başlıklı makalemizi de okumanızı tavsiye ederiz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir