Ameliyat ve Sağlık Giderleri İçin Hangi Bankalar Kredi Verir?

Kredi kullanılan alanlar hızla artıyor. Kredi diyince aklımıza genel anlamda konut kredisi, taşıt kredisi, gerekseme kredisi geliyorken; artık firmalar beyaz eşya, cep telefonu, hizmet, elektronik eşya, eğitim, sıhhat, vs. benzer biçimde birçok mevzuda vatandaşları artık kredi çekmeye yönlendiriyor. Bunun için de firmalar bankalar ile yaptıkları anlaşmalar ile hem daha cazip faiz oranları ile kredi çekmeyi vaat ediyor hem de vatandaşın söz mevzusu harcamasıyla ilgili geri ödemesini daha uzun vadelerde yapmasına fırsat veriyor. Doğal ki  böylelikle ilgili şirket da işlerini daha oldukça artıyor ve cirosunu yükseltiyor. Bunlara örnek olarak hususi hastaneler ya da öteki hususi sıhhat kuruluşlarını söyleyebiliriz. Artık bu kuruluşlar da yüksek meblağlı ameliyat ya da tedaviler için hastalarını bankalara yönlendiriyor. Bu yazımızda bu mevzuyu ele almaya çalışacak; ameliyat ve sıhhat giderleri için hangi bankalar kredi verir sizlerle paylaşmaya çalışacağız.

Ilk olarak şunu belirtmek gerekir ki; bankaların bir çok bu krediyi bireysel gerekseme kredisi adı altında vermektedir. Şu demek oluyor ki hususi olarak sıhhat giderleri kredisi ya da ameliyat giderleri kredisi adı altında bir kredi türü yoktur. Hususi sıhhat kuruluşları herhangi bir banka ile antak kalma yaparak, bu bankadan uygun koşullarla kredi kullanılmasını sağlayabilir. Bunun da adını sıhhat kredisi olarak vatandaşa tanıtıp bu yönde reklamını da yapabilir. Sadece azca ilkin de belirttiğimiz suretiyle bu isim altında literatürde bir kredi yoktur.

Ameliyat ve sıhhat giderleri için kredi çekmek istediğinizde; tıpkı bireysel gerekseme kredisi benzer biçimde 48 aya kadar vade yapılmaktadır. Faiz oranları ise % 0,99 ‘lardan başlamakta, bazı bankalar kredi tahsis tutarı adı altında harcama alabilmektedir. Ek olarak bu krediler için yaşam sigortası da yapılmaktadır.

Burada bir ayraç açarak siz kıymetli okuyucularımıza bir hususu hatırlatmak icap ettiğini düşünüyoruz. Çekeceğiniz kredi aslına bakarsanız bir sıhhat problemi sebebiyle olacağı için sigorta prim bedeli muhtemelen devasa yükseklikte çıkacaktır. Kim bilir gireceğiniz ameliyat dirimsel çekince kapsayacak kadar mühim bir ameliyat olacak, bu da bankanın size yüksek sigorta primi çıkarmasına niçin olacaktır. Bu yüzden bu krediyi çekerken mümkünse sıhhat problemleri yaşayan şahıs adına çekmeyip başkası adına çekmek daha zekice olacaktır. Ya da tedavi görülen sıhhat kuruluşunun, banka ile yapmış olduğu anlaşmanın oldukça büyük bir esprisi yok ise; bankaya sıhhat kredisi olarak başvurmak yerine düzgüsel gerekseme kredisi ile başvurmak sigorta prim bedelinin daha makul rakamlarda çıkmasını elde edecektir.

Son olarak 20 bin TL için 48 ay vadeli en uygun kredi veren 3 bankanın örnek ödemelerini sizlerle paylaşalım.

ING Bank Kişiye Hususi Kredi

Faiz Oranı : % 0,99

Aylık Ödeme : 549 TL

Toplam Geri Ödeme : 26456 TL

QNB Finansbank

Faiz Oranı : % 1,11

Aylık Ödeme :  572 TL

Toplam Geri Ödeme : 27298 TL

T.C. Ziraat Bankası

Faiz Oranı : % 1,15

Aylık Ödeme : 572 TL

Toplam Geri Ödeme : 27582 TL

Bundan önceki yazımız olan Ziraat Bankası 180 Ay Vadeli Konut Kredisi %0,99 başlıklı makalemizi de okumanızı tavsiye ederiz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir