Anaç Sığır Desteklemeleri Ne Zaman Ödenecek?

Anaç Sığır Desteklemeleri 2021

Anaç sığır desteklemeleri ne süre ödenecek sorusuna yanıt olarak destek sunar de en köktencilik değişim hayvancılık destekleri için olmuştur. En yaygın destek kalemi olan ve üretici için temel destek olan anaç hayvan desteği sona gelmektedir. Bu destek yerine buzağı desteği artık tek başına uygulanması planlanmaktadır. Bu desteği alabilmek için de buzağı 4 aya kadar besleme sonrasında da yaşatma gerekmektedir.

Doğum Yeri Türkiye Olanlar

Bu yıl ki destekleme kararnamesi uyarınca, bakanlık kayıt sistemine kayıtlı, yurt içinde dünyaya gelen, besi süresi tamamlamış adam sığır manda dahil olmak suretiyle mevzuatına uygun kesimhaneler de kestiren, sözleşmeli besici olarak etkinlik icra eden yetiştirici 1 -300 baş arası kestirdiği her tür hayvan başı 200 lira destek ödemesi yapılmaktadır.

Anaç sığır desteklemeleri ne süre ödenecek sorusu öncesi büyük baş hayvancılık hayvan başı desteklemesi olan anaç sığır destekleme ödemesi 2021 ne süre ödenmesi ve anaç sığır destekleme ödemesi Ziraat Bakanlığı tarafınca belirlenmiş olan tarihler de çiftçinin ziraatçi kartlarına direkt yatırılmaktadır. Büyük baş hayvancılık destekleme ödemeleri için mühim değişikliklere giden bakanlık 2021 hayvancılık destekleri için başvurusu dahilinde aranan koşul ve hazırlanacak olan belgeler de eksiksiz olmak zorundadır.

Resmi gazetedeki hayvancılık desteklemeleri hakkında tebliğ için tıklayınız.

Büyükbaş Hayvan Başı Destekleme

Anaç sığır desteklemeleri ne süre ödenecek sorusunu sormadan Besin Ziraat ve Hayvancılık Bakanlığı, anaç sığır ve buzağı destek ödemeleri devlet bankası aracılığı ile yapmaktadır.

Ziraat ve hayvancılık destekleme ödemeleri kapsamı ile anaç sığır ve buzağı desteklemesi Ziraat Bakanlığı tarafınca belirlenmiş olan tarihler de çiftçinin ziraatçi kartlarına direkt yatırılmaktadır. Büyük baş hayvancılık destekleme ödemeleri için mühim değişikliklere giden bakanlık 2021 hayvancılık destekleri için bütçe içinden 3,2 milyar lira kaynak ayırarak bu kaynaktan 1 milyar TL kısmını buzağı desteği olarak vermektedir. Meydana getirilen değişiklikle yeni destekleme modeli ile 2021 yılı yavruları göz önüne alarak buzağı sayısını 1 milyon artırılmasını planlamaktadır.

Hayvan Başı Ödemeleri

Anaç sığır desteklemeleri ne süre ödenecek demeden ilkin destekleme ödeme kapsamı ile hayvan desteklemesi anaç sığır desteği 2017 yılı anaç sığır, manda ve buzağı destek ödemelerinin toplam 700 milyon lira bütçe ile büyükbaş üreticisi 2021 yılı Nisan ayı içinde yapılmıştır.

Anaç sığır desteklemeleri ne süre ödenecek sorusuna cevaben 2016′ da sütçü ve kombine ırk ve melezler ile etçi ırk melezleri anaç sığır için hayvan başı 225 lira, etçi ırk ana sığır için hayvan başı 350 tl,anaç manda için hayvan başı 400 lira, sütçü ırk ve melezleri soy kütüğü kayıtlı anaç sığır için ilave olarak hayvan başına 70 lira olan destek ödeme tutarı bu yıl tamamen kaldırılmıştır. Bu uygulama yerine program aşıları tamamlamak kaydı ile 4 ay ve üstü buzağı ve malak başı 350 lira, soy kütüğü kayıtlı buzağı ve malak başı 500 lira ödemesi yapılacaktır. Döl kontrolü kapsamı ile testi tamamlamış boğa buzağıları için ise ek olarak 50 lira ödenecektir. Anaç sığır destek ödemeleri de direkt üreticiye ödeneceği önceki yıllarda ki şeklinde birlik üstünden değil direkt üretici hesaplarına yatırılmaktadır.

Destekleme Başvurusunda İstenen Belgeler

Anaç sığır desteklemeleri ne süre ödenecek müracaat da bulunacak olan üretici merkez birlikleri alınan üyelik belgesi ile bulunan yetiştirici üretici örgütleri müracaat dilekçesi ile beraber yapılmaktadır. Minimum 5 anaç sığır haiz üretici ve yetiştiricisi ve teşkilat üyesi yetiştirici yıl da 1 kez hayvan başı destekleme ödeme kapsamından yararlanabilmektedir. 500 baştan fazla hayvanı olan işletme hariç, ziraat amaçlı birleşke ve süt üretici birlikleri ve teşkilat üyesi yetiştiriciler tek işletme kabul edilerek tam ödeme yapılmaktadır. Anaç sığır soy kütüğü ilave desteği hariç olmak suretiyle hastalık arı işletme desteği alan işletme anaç sığır desteği kapsamında da yararlanamamaktadır. Bulunulan il de besilik üretim desteği alan anaç sığır desteği alamamaktadır.

Anaç Sığır Desteği İçin Aranan Şartlar

Anaç sığır desteklemeleri ne süre ödenecek sorusu ile ilgili anaç sığır desteği kapsamında yararlanabilmek için hayvan başı desteği alacak hayvan kültür ırkı yada kültür ırkı melez olması şartı aranmaktadır. Anaç sığır doğum etçi ırk ana sığır için hayvan başı 350 TL, anaç manda için hayvan başı 400 lira, sütçü ırk ve melezleri soy kütüğü kayıtlı anaç sığır için ilave olarak hayvan başına 70 lira olan destek ödeme tutarı bu yıl tamamen kaldırılmıştır. Bu uygulama yerine program aşıları tamamlamak kaydı ile 4 ay ve üstü buzağı ve malak başı 350 lira, soy kütüğü kayıtlı buzağı ve malak başı 500 lira ödemesi yapılacaktır yapmış sığır olarak ve sığır 14 aylık şu demek oluyor ki 420 gün toplamından minik hayvan olması ve sisteme kayıtlı olması ile elektronik ıslah kayıt sistemi dahilinde ve canlı olmaları ile ana sığır destekleme ödemeleri kapsamından yararlandırılmaktadır. Destekleme ile sistem ıslaha kayıtlı işletme numarası üstünden yapılmaktadır.

Buzağı 350 TL/Baş
Buzağı soykütüğüne kayıtlı buzağılar 500 TL/Baş
Döl kontrollü boğanın yavrusu (ilave) 50 TL/Baş
Manda 250 TL/Baş
Malak 120 TL/Baş
Besilik adam sığır (manda dâhil) 250 TL/Baş
Arılı Kovan 10 TL/Tane
Koyun ve keçi desteklemesi 25 TL/Baş
Hastalıktan ari işletme 450 TL/Baş
Çoban istihdamı 5000 TL/Sürü

Bundan önceki yazımız olan Sürü Yöneticisi İstihdam Desteği Nasıl Alınır? Sertifikalı Çoban 2021 başlıklı makalemizi de okumanızı tavsiye ederiz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir