Anahtar Teslimi Koyun Çiftliği Kurulum Hesaplaması (2021)

Ziraat ve hayvancılık faaliyetleri ile uğraşmak ve bir çiftlik oluşturmak istiyorsanız sizin için tüm bilgileri araştırdık. Kurulum aşamaları ile tek tek uğraşmak istemeyenlere anahtar teslimi çiftlik kuran pek fazlaca şirket bulunmaktadır. İster büyükbaş, ister küçükbaş, isterseniz 20 baş, isterseniz de 10 başlık bir çiftlik kurun lüzumlu ekipmanlar değişmeyecektir. Günümüzde artık ilkel faaliyetlerden uzak durulmakta ve çağdaş çiftlikler kurulmaktadır. Kendiniz bir proje hazırlayarak çiftlik kurabileceğiniz benzer biçimde, anahtar teslimi meydana getiren firmalarla da görüşebilirsiniz. Koyun çiftliği kurulum aşamaları ve maliyetlerini içeriğimizde bulabilirsiniz.

Hayvan Çiftliği Kurulumu

Bazı firmalar tarafınca, yatırımcıların ve hayvancılık alanlarında etkinlik göstermek isteyen girişimcilerin finansman durumlarına bakılırsa anahtar teslimi olarak çiftlikler kurulmaktadır. Bu firmalar küçükbaş hayvancılıktan kanatlı sektörüne kadar tüm alanlarda hem danışmanlık hizmeti sunmakta, hem de istediğiniz malzemeleri kullanarak kurulum gerçekleştirmektedir. Kendileri ile gidip görüştüğünüzde inşa malzemesini seçmenizi isterler. Yapımda kullanılacak olan temel malzemeler prefabrik, betonarme ve çelik konstrüksiyondur. 

Bu yapılardan en sağlamları betonarme ve çelik kontrüksiyondur. Çiftliğin dayanıklı ve uzun ömürlü olmasını isteyenlerin bu maddeleri kullanmaları gerekiyor. Eğer bir tavuk çiftliğine denk geldiyseniz, bu çiftliğin ana malzemesinin prefabrik bulunduğunu görürsünüz. Prefabrik çiftlik öteki türlere bakılırsa daha azca maliyetli olduğundan tercih edilmektedir. Öteki malzemelerin kullanıldığı çiftlikler ise daha maliyetli olmaktadır. Doğal olarak maliyetten ziyade proje daha önemlidir. Bu projenin tamamlanma süresi ve alt yapı benzer biçimde temel konuların da düşünülmesi gerekmektedir.

hayvan-çiftliği-kurulumu
Çiftlik kurulumu

İşletme kurulumlarında her daim lokasyonun mühim olduğundan söz ettik. Bu durum çiftlik de ilgilendiriyor bir başlıktır. Şundan dolayı hayvanların gereksinim duyduğu suyun karşılanması, kanalizasyon faaliyetleri, elektriğe yakınlık da mühim kıstaslar olarak karşımıza çıkmaktadır. Eğer bulunduğunuz mekanda su ya da elektrik yoksa alt yapı emekleri ile su ve elektriğe ulaşmanız gerekmektedir. Doğal olarak bu iş de maliyeti daha fazlaca artıracaktır. Hayvancılıkta artık makbul olan hayvanların gezmesinin sağlanmasıdır. Bu anlamda meralara yakınlık da mühim bir madde olarak karşımıza çıkmaktadır. Ziraat Bankası kuzulu koyun kredisi veriyor. Çiftliğinize hayvan alımları için bu kredilere başvurabilirsiniz.

Kurulumda Dikkat Edilmesi Gerekenler

Firmalardan destek almıyor ve bu kurulumu kendiniz gerçekleştirmek istiyorsanız aşağıdaki kurallara dikkat etmeniz gerekecektir;

 • Ağılın duvarlarının sağlam olması gerekmektedir. Bunun için taş, kerpiç ya da tuğladan örülmelidir. Ondan sonra duvarlara badana yapmak gerekiyor.
 • Kapılar, hayvanların içeri girip çıkabileceği genişlikte olmalıdır. Pencereler yerden 3 metreye kadar yüksekte olmalıdır. Pencerelerin içeri açılması daha sık rastlanan bir durumdur.
 • Ağıl kapılarının sağlam olması gerekmektedir. Traktörün geçebileceği büyüklükte olması temizlik esnasında önemlidir.
 • Yemlikler durağan(durgun) ya da gezici olarak yapılabilir.
 • Hayvanların rahat yem yiyebilmeleri için yüksekliklerinin maksimum 50 santimetre, genişlik ve uzunluklarının ise 60 santimetre olması gerekmektedir.
 • Ağıl içinde oluşan kirli havanın dışarı çıkabilmesi için havalandırma sistemleri oluşturulmalıdır.
 • Çatının hayvanları yağıştan koruması ve ısının dışarı çıkmaması adına sağlam yapılması gerekmektedir. Mümkünse ahşap yada demir malzemeden yapılmalıdır. Çatı altlarının da tahta malzemeler ile kaplanması dayanıklılığı artıracaktır.
 • Hasta ya da hamile olan hayvanlar için çitlerin taşınabilir yapılması gerekmektedir. Hayvanların dinleneceği alanların oluşturulması ve lüzumlu suyun takviye edilmesi için sistemler oluşturulmalıdır.
kurulumda-dikkat-edilmesi-gerekenler
Kurulumda dikkat edilmesi gerekenler
 • Sulukların kolay temizlenebilir olması da bu anlamda önemlidir.
 • Hayvanların soğuk hava şartlarından etkilenmemesi adına ağıl sıcaklığının orta seviyelerde tutulması gerekmektedir.
 • Eğer çiftlik oluşturmak için bir araziye haiz değilseniz, tarıma elverişli olmayan alanların tercih edilmesi daha doğru olacaktır. Elverişli alanlarda ise tarımsal faaliyetler yapabilirsiniz.

Eğer hayvanlarınız ile ilgilenmesi için bir çoban çalıştıracaksınız, bu çobanın barınması için de yer tahsis etmeniz gerekmektedir. Koyunların kırkılması için alanlar oluşturmalı ve onları sağmak için de ayrı bölüm olmalıdır. Hayvanların yiyecekleri otların muhafaza edilmesi için çiftlikte bir oda bulunmalıdır. Gübreler temizlenmeli ve hayvanların daha sıhhat şartlarına uygun olarak bakılması için emekler yapılmalıdır. Eğer gübreler depolanacaksa bu işlemin ağıl haricinde yapılması daha uygun olur. Tertipli olarak ağıla badana yapılmaları ve hayvanları hastalıktan koruma amaçlı ilaçlama yapılmalıdır. Ziraat ve Orman Bakanlığı tarafınca 1 yıl için 5000 TL sürü yöneticisi desteği verilmektedir. Bu desteklere müracaat yapabilirsiniz.

Ağılın yerin su çekmemesi hayvanların üşütüp hasta olmaması açısından önemlidir. Çiftliklerin yerleşim yerlerinden minimum 1 km uzak olması gerekmektedir. Bu anlamda koku vb. mevzularda çevreye verilen rahatsızlığın önüne geçilmiş olacaktır. Doğal olarak plan hazırlanırken rutubetli alanlara ağılın kurulmamasına da dikkat etmek gerekir. Genel olarak devletimizde yarı açık ağıllar kullanılmaktadır. Buradan tek tip ağıllara örnek vermek doğru olmaz. Şundan dolayı her bölgenin iklim şartları birbirinden farklıdır.

Hayvanların fizyolojik özelliklerine de dikkat etmeleri gerekiyor. Koyunlar soğuktan değil aslına bakarsak sıcaktan etkilenen hayvanlardır. Yağları onları soğuk hava şartlarından korumaktadır. Hayvan barınaklarının yapılmasında iyi koşulların sağlanması için iyi bir işçilik ile yapılması gerekmektedir. Bu bununla beraber ekonomik anlamda bir tutum anlamı taşımaktadır. Koyun yetiştiriciliği isminde içeriğimizi okuyarak küçükbaş hayvan yetiştiriciliği ile ilgili detaylı data alabilirsiniz.

Koyun Çiftliği Kurulum Maliyeti

Hayvanlar için oluşturulan ağılların malzemelerinden yukarıda söz ettik. Endüstriyel olarak üretilmiş olan hayvan barınakları bulunmaktadır. Bu barınaklar çadır olarak tabir edilmektedir. sahibinden.com‘ da pek fazlaca satılık çadır ilanı bulunmaktadır. Üstelik bunların fazlaca maliyetli olduklarını söylemek mümkündür. 100 bin TL‘ ye varan tutarlarda satılan bu çadırlardan almanızı tavsiye etmiyoruz. Şundan dolayı çiftlik işi ile uğraşmak isteyen kişilerin bir çok hobi anlamında değil de kar elde etme amacı taşırlar. Dayanıksız olduğundan prefabrik malzemelerin bile küçükbaş hayvanlar için tercih edilmediğini belirttik.

Büyükbaş hayvancılık mevzusunda koyun yetiştiriciliğinde daha çok yer tasarrufu sağlanmaktadır. Şundan dolayı 30-35 ineğin sadece barınacağı bir ahır, 100 koyuna ağıl olabilir. Kurulum maliyetinin en uygun olduğu sektörün küçükbaş hayvancılık bulunduğunu söylemek daha doğru olacaktır. Eskiden köylerde tek bir yer inşa edilerek hem küçükbaş hem de büyükbaş hayvan yetiştiriliyordu. Sadece hızla gelişen teknolojinin gelişmesi ile beraber artık daha çağdaş tesisler açılıyor. Üstelik devletin verdiği bağışlama ve teşvikler ile ağıl oluşturmak daha azca maliyetli olmaktadır. 100 başlık bir koyun çiftliğinin maliyeti 100 bin TL olacaktır. Üstelik devlet tarafınca hayvan yetiştiriciliği yapmak isteyenlerin çiftlik kurumları için yüzde 50 oranında bağışlama verilmektedir. 

koyun-çiftliği-kurulum-maliyeti
Koyun çiftliği kurulum maliyeti

Nadas Ziraat, Sarmak, Serprofil, Paysa, Manas benzer biçimde firmalara ulaşarak da fiyat bilgisi alabilirsiniz. Bu firmalar anahtar teslimi çiftlik kurulumu yapmaktadır. Tek bir firmaya bağlı kalmayarak hepsi ile detaylı olarak konuşmanız gerekmektedir. Bu firmaların çiftliğin kurulumunu ne kadar süre içinde tamamlayacağına, alt yapı sistemleri ile ilgili incelemede olmasına, çiftlik için öngörülen güvence süresine dikkat etmeniz gerekiyor. Bu aşamada belirleyici olan unsur asla fiyat olmamalıdır. Daha evvel bu firmalar tarafınca yapılmış olan projeleri de inceleyerek detaylı data sahibi olabilirsiniz.

Firmalar ile anlaşmak istemiyor ve birazcık olsun bu işten anlıyorsanız, kendi çiftliğinizi kendiniz de kurabilirsiniz. Yer seçiminin bu aşamada mühim olduğundan söz ettik. Alt yapı sistemlerini sağlamanız, çiftliğin sağlam olması, bu sektörde ne kadar süre ile etkinlik gösterime başlayacağı, kaç hayvanlık bir çiftlik kurulacağı, hayvanların besi için yetiştirilip yetiştirilmediği, pazara olan yakınlık vb. kriterler oldukça mühim olmaktadır.

TKDK IPARD destekleri kapsamında 2021 yılına kadar girişimcilere yüzde 50, 65 ve 70 ‘ e varan oranlarda bağışlama vermektedir. Destek kapsamında olan pek fazlaca il bulunmaktadır. Siz de desteklerden yararlanarak koyun çiftliği kurulumunuzu gerçekleştirebilirsiniz. Ziraat Bankası tarafınca verilen hayvancılık kredileri de finansmana gereksinim duyanlara destek olacaktır. TKDK desteklenen illerin listesini görebilir ve 2021 yılı için müracaat yapabilirsiniz.

Maliyet Hesaplaması

Betonarme yapılar diğerlerine daima daha maliyetli olmaktadır. Doğal olarak bu aşamada maliyet unsurlarını da detaylı olarak düşünmek gerekmektedir. Havalandırma, yalıtım, su ve elektrik tesisatı da birer maliyet unsuru olarak karşımıza çıkacaktır. Sizler için mühim olan bu iş için ne kadar finansman kullanabileceğinizdir. Şundan dolayı yapılacak olan iş tamamen elinizdeki paraya bağlı olacaktır. Maliyeti artıran unsurlar olduğu benzer biçimde azaltanlar da vardır.

maliyet-hesaplaması
Maliyet hesaplaması

Mesela daha evvel hayvancılık yapmak için bir arazi aldıysanız ya da miras yolu ile size kaldıysa arsaya para vermezsiniz. Daha evvel kurulmuş olan bir ağıl var ise da gene size yalnız hayvan alımı kalır. Hayvan yetiştiriciliğinde en mühim gider kalemi ise yem olmaktadır. Ziraat Kredi Kooperatifleri küçükbaş yem fiyatlarını inceleyebilir ve fiyatlar hakkında detaylı data sahibi olabilirsiniz.

Averaj bir hesap meydana getirecek olursak;

 • Çiftliğin inşa aşaması için 100 bin TL
 • Yem için 50 bin TL
 • Hayvan alımlarınız için (kuzulu koyun almanız daha mantıklı olacaktır. Fiyatı 1000 TL) 100 baş koyunlu bir çiftlik için 100 bin TL
 • Elektrik, su tesisatı vb. giderler için 15-20 bin TL ‘ ye mal olacaktır.

Devlet destekli olarak bir çiftlik kurarak maliyetli düşürebilirsiniz. Anahtar teslimi çalışan firmalar ile görüşerek çiftlik kurulumunu onlara yaptırabilirsiniz. Kolay gelsin.

Loading…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir