Analık Borçlanması

Değişen zaman içinde ve şartlar ile toplumsal güvenlik reformuyla hem iş hayatında hem de iş dışındaki hayatta bayanlara birçok kolaylıklar sağlanmaktadır. Bunlardan birisi de doğum borçlanmasıdır. Bilhassa çalışan bayanların doğumdan sonrasında çocuğuna yada çocuklarına daha oldukça vakit ayırmak için ara vermesi aslen artık düzgüsel bir durum olarak karşılanmaktadır. İşte bu yüzde doğum sonrasında çalışmadıkları süre için borçlanabilmeleri sağlanmıştır.

5510 Sayılı Kanuna gore hanım sigortalılar, sigorta başlangıçlarından sonrasında doğurdukları çocuklar için doğum borçlanması yapabilir ve buna ek olarak daha erken emekli olma hakkına haiz olabilmektedirler. Doğum borçlanması hakkı maalesef tüm bayanlara verilmiş hak değildir. Bundan dolayı doğumdan ilkin SSK’sı olmayanlar doğum borçlanması şu demek oluyor ki analık borçlanması yapamazlar.

Geçmişinde bigün bile olsa SSK’lı çalışmış olan bir bayan daha sonradan Bağ-Kur yada Emekli Sandığı kapsamında sigortalı bir işte çalışmış olsa da analık borçlanması için müracaat yapabilir. Aslen bu da getirilmek istenen kolaylıklardan birisidir. Doğum borçlanması yapabilmek için çocuğun canlı dünyaya gelen olması gerekir. Eğer çocuk doğar, belli bir süre yaşar ve hemen sonra ölürse hanım sigortalı, vefat geçmişine kadar gene doğum (analık) borçlanması yapabilir.

Kimler Doğum Borçlanması Yapabilir?

 • 5510 Sayılı Kanunun 4/a bendine doğal olarak çalışanlar (SSK)
 • 5510 Sayılı Kanunun 4/b bendine doğal olarak sigortalı olanlar (Bağ-kurlular)
 • 2925 Sayılı Kanuna doğal olarak çalışanlar (Ziraat SSK)
 • 5510 Sayılı Kanunun 4/c bendine doğal olarak sigortalı olanlar (Emekli Sandığı)
 • 5510 sayılı Kanunun 5 inci maddesi gereğince haklarında bazı sigorta kolları uygulananlar

Doğum Borçlanması İçin Nereye Başvurulmalıdır?

Analık borçlanması talebinde bulunmadan ilkin ilk olarak nerelere müracaat yapıldığı bilinmelidir. Doğum borçlanması meydana getirecek olan bayanların son olarak çalmış olduğu sigorta koluna gore müracaat yapacağı bölgeler değişmektedir. Doğrusu:

 • BAĞ-KUR kapsamında olan hanım sigortalının, BAĞ-KUR dosyasının bulunmuş olduğu Toplumsal Güvenlik İl Müdürlüğü / Toplumsal Güvenlik Merkezine,
 • SSK ve Ziraat SSK kapsamında olan hanım sigortalı son olarak çalmış olduğu yerin bulunmuş olduğu Toplumsal Güvenlik İl Müdürlüğü / Toplumsal Güvenlik Merkezine,
 • Kamu görevlileri yada eski kamu görevlileri, sigortalıları yada hak sahipleri “SGK Toplumsal Sigortalar Genel Müdürlüğü Sigortalı Tescil ve Hizmet Daire Başkanlığı Mithatpaşa Caddesi No:7 Sıhhiye/ANKARA” adresine borçlanma talep dilekçesiyle başvuruda bulunarak doğum borçlanması yapabilmektedirler.

Doğum Borçlanması Şartları

Her şeyde olduğu şeklinde doğum borçlanmasında da belirli şartlar bulunmaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

 • Çocuğun, annenin sigorta başlangıç tarihinden sonrasında dünyaya gelen olması gerekmektedir.
 • Doğumdan sonraki 24 aylık sürede anne adına prim yatmamış olmamalıdır.
 • Annenin borçlanacağı sürelerde çocuğunun yaşıyor olması gerekmektedir.

Doğum Borçlanması İçin Lüzumlu Evraklar

 • Borçlanma talep dilekçesi
 • Kimlik fotokopisi

Borçlanma Kapsamındaki Süreler

Sigortalı kadının;

 • doğumdan sonraki 8 haftalık,
 • çoğul gebelik halinde ise 10 haftalık süreleri,
 • doğuma 3 hafta kalıncaya kadar emek harcaması halinde,
 • doğum sonrası istirahat süresine eklenen süre dahil edilince toplam istirahat süresi ile beraber toplam iki senelik süre borçlanılabilir.

En fazla kaç çocuk için doğum borçlanması yapılabilir?

Belirtilen doğum borçlanması sigortalı çalışmaya başladıktan sonrasında doğan 3 çocuk için yapılabilmektedir.

Her çocuk için en fazla kaç gün borçlanma yapılabilir?

Çocuğun dünyaya geldiği tarihten sonraki 24 aylık sürede hanım sigortalı adına prim yatmamış olması koşulu ile her çocuk için 720 gün şu demek oluyor ki 24 ay; toplamda da 2160 güne kadar doğum borçlanması yapılabilir.

Doğumdan sonrasında vefat eden çocuklar için doğum borçlanması yapılabilir mi?

Anneler, doğum borçlanması yapılacak sürede çocuğunun vefat etmesi halinde vefat geçmişine kadar olan süreler doğum borçlanması ile borçlanabilir.

Analık borçlanması yapılacak çocuğun doğum tarihinden itibaren 24 aylık süre içinde bir çocuk daha doğması halinde doğum borçlanması iyi mi yapılır

İlk doğumunu yaptıktan sonrasında iki yıl dolmadan ikinci doğumunu icra eden hanım sigortalı, ilk doğumdan ikinci doğuma kadar geçen süre ile ikinci doğum için borçlanabileceği iki senelik sürenin toplamı kadar geçen süre borçlanılabilir.

tıkla sorunu sor

Analık Borçlanması İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir