Araç Değer Kaybı

Günümüzde bir çok kazalar trafikte meydana getirilen kaide ihlalleri ve dikkatsizlik edilen vasıta bakım işlemleri sonucunda meydana gelmektedir. Meydana getirilen bu hataların sonucunda hem sürücünün kendisi hem de trafik bulunan öteki insanların da canlarına ve mallarına mal olmaktadır. Meydana getirilen kazalar durumunda oluşacak hasarın boyutuna bakılırsa de aracın maddi kıymeti etkilenmektedir. Kaza durumunda aracın incelenmesi için vasıta yetkili servisine götürülerek bakım onarım işlemlerinden geçirilir. Kazaya karışan aracın tüm sorunları halledilmiş olabilir fakat hasar durumu oluşması sebebi ile ikinci el vasıta seviyesine iner. Kaza görmüş aracın satım işlemlerinde kıymeti eski kıymeti üstünden değil vasıta sahibinin duruma bakılırsa belirlediği fiyat üstünden satışını yapar. Araçların satışı gerçekleşirken alıcıların dikkat etmiş olduğu iki değişik durum olup biri kaportasında boya bulunup bulunmadığı olurken bir diğeri de bizim mevzumuz olan kazaya karışıp karışmadığıdır. Vasıta kıymet kaybı meydana geldiği için hem satış işlemleri zorlaşır hem de aracın satış fiyatı düşmüş olur.

Aracın kaza sonrasında oluşan hasarın giderilmesi için meydana getirilen tüm harcamaları var ise vasıta kaskosu ya da sigortası güvence altına alınırken belirlenen şartlar içinde sigorta şirketi tarafınca harcamalar karşılanır.

Duruma bakılırsa her insanın karşılaşacağı olan trafik kazaları için aracın itimat altına alınması büyük ehemmiyet arz etmektedir. Kaza sonrasında extra yaşayacağınız maddi kayıptan bir nebze olsun sizi kurtarabilir. Fakat kaza sonucu oluşabilecek vasıta kıymet kaybı ile ilgili neredeyse birçok sigorta şirketi herhangi ödeme gerçekleştirmemektedir. Bir tek bazı sigorta şirketlerinin bu durum ile ilgili emek harcamaları vardır. Eğer ki kasko şirketi vasıta kıymet kaybı miktarını ödemez ise kazaya karışan karşı tarafın dava ederek bunun tahsilatını yapabilirsiniz. Bu işlem için ilk olarak kıymet kaybı belirlenmesine yönelik vasıta kıymet kaybı davası başvurusu yapılır. Davayı açmamıza olanak elde eden durum Borçlar Kanunu 112. maddesine bakılırsa kazaya karışan sürücülerin araçlarındaki hasarın ispatlamalarına yönelik olup ispatlayamayan tarafın hasarın karşılamasına mecburi tutulur. Aracın sürücüye değil vasıta kiralama firmaları benzer biçimde başka birinin üstüne olması durumunda yol maliyetleri de ödetilir.

Vasıta kıymet kaybı dava başvurusu için yapılması ihtiyaç duyulan bazı şeyler vardır.

Vasıta Kıymet Kaybı İçin Toplanması Ihtiyaç duyulan Belgeler Nedir?

Vasıta kıymet kaybı davasında ilgili dava dilekçesi haricinde ispatlama işlemi için bazı evraklar bulunur. Bunlar;

Sponsorlu Bağlantılar

  1. İlgili kaza tespit raporu
  2. İlgili uzman raporu
  3. İlgili servis raporu ve servisin faturası
  4. Aracın sigorta poliçesi
  5. Araçta oluşan hasara ilişik detaylı fotoğraflar
  6. Tanıkların bilgilerinin bulunmuş olduğu detaylı sıralama
  7. Eğer kazaya karışan vasıta kiralık ise veyahut ticari kaybın olması durumunda tutulan faturası ve belgeleri

Vasıta Kıymet Kaybı Davası Dilekçe Örneği İçin TIKLAYINIZ!

tıkla sorunu sor

Vasıta Kıymet Kaybı İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir