Araç Kredileri Hakkında Bilinmesi Gereken Detaylar

Yaşam şartları doğrultusunda artık her insanın evinde bir otomobil bulunmak zorunda olmaya başladı. Vasıta almak için kişiler en fazlaca kredi talebinde bulunduklarından dolayı araç kredisi ile ilgili birçok detayı da bilmesi lüzumlu bir hale geldi.

Vasıta kredisi başvurusu, vasıta almak isteyen kişilerin ister ikinci el ister sıfır otomobillerde kullanma hakları olan ve bankalar tarafınca sunulan bir kredi türüdür. Bankalar sıfır ve ikinci el araçlarda değişik doğrultusunda kredi olanakları sunmaktadır. İkinci el araçlarda bankalar tarafınca belirlenmiş olan bir yaş sınırı bulunmaktadır. Bankaların belirlemiş olduğu yaş sınırının üstünde olan araçlar eski ve hurda olarak tabir edilmektedir. Bu araçlara taşıt kredisi başvurusu yapılması olanaksızdır. Bireysel kredilerde olduğu benzer biçimde taşıt kredilerinde de meydana getirilen son düzenlemeler ile maksimum vade 48 ay olarak düzenlendi. Bu vadenin daha da üstünde taşıt kredisinden yararlanmak ise mümkün değil. Bankaların politikaları doğrultusunda taşıt kredilerinde kredilendirme oranlarında belli başlı standartlar bulunur. Şu demek oluyor ki alınacak olan arabanın tüm tutarının kredi ile karşılanması mümkün değildir. İkinci el araçlarda kasko kıymeti önemliyken, sıfır araçlarda ise satış bedelleri önemlidir. Şu demek oluyor ki kasko kıymeti üstünden hesaplama ve satış bedeli üstünden hesaplama yapılır. Hangi tutarlar doğrultusunda ne kadar vasıta kredisi kullanılabileceği aşağıda belirtilmiştir.

Vasıta Kredisi Ne Kadar?

– 50.000.-TL ve daha altında olan araçlar için vasıta bedellerinin en fazla % 70’lik kısmına kadar

– 50.000.-TL ve daha üstünde olan araçlar için vasıta bedellerinin en fazla % 70’lik kısmına kadar kredi kullandırımı yapılır. İkinci el araçlar için yaş sınırı bankalara bakılırsa değişkenlik göstermektedir. Bazı bankalar 10 yaşına kadar vasıta kredisi kullandırırken, bazı bankalar 5 yaşına kadar vasıta kredisi kullandırır.

Ek olarak vasıta kredilerinde dosya harcaması kısaca tahsisi tutarı alınmaktadır. Bu ücret çekilecek olan kredi miktarının binde 5’dir. Vasıta kredileri için ödenecek olan vergiler kullanılan kredi tutarının faiz oranı üstünden KKDF ve % 5 oranından BSMV hesaplarımın hepsi yapılarak ödeyeceğiniz taksit tutarına yansıtılır. Bunların haricinde kredinizin dosya harcamasına ( tahsis tutarı ) % 5 oranında BSMV tutarı uygulanır.

Vasıta Kredisini Ödeyememe

Vasıta kredisi ile ilgili ödeme yapması imkansız duruma geldiyseniz yapılandırma işlemlerine gitme şansınız bulunur. Ödemede güçlük içine girmiş olduğunuz kredinin ödemesini sağlamanız amacı ile yasalara ve banka koşullarına uymanız şartı ile bankanız size değişik bir ödeme planı hazırlayarak sizinle anlaşmaya gidebilir. Bu ödeme planı kişileri zorlamayacak şekilde hazırlanmış olur. Fakat ödemeler mevzusunda aksamalar devam ederse izlemeye alınır. Sözleşmelerde mevcud temerrüt faizi hesaplanır ve BSMV ve KKDF eklemesi tamamen kredi kullanan kişiden alınır.

Banka Rehini Olan Arabayı Satma

Bankanın rehini olan aracı satma tamamen bankaların izin vermesi ile mümkün olmaktadır. Borcunuzu kapatmadan ve banka size izin vermeden araçların satılması kesinlikle mümkün değildir.

Vasıta Kredisi Kullanmaktan Vazgeçme

Başvurusu onaylanmış olan vasıta kredilerinden caymak belli koşullar doğrultusunda mümkündür. Vasıta kredisi onaylanan kişiler, onaylanma tarihinden itibaren 14 gün içinde hiçbir şekilde gerekçe göstermeden ve cezai şartları ödemek zorunluluğu olmadan vasıta kredilerinden vazgeçme hakkına sahiptirler. Vazgeçme ile ilgili olan hakkınızı 14 günlük süre zarfında kredi kullanmak istediğiniz bankaya ya da finans kuruluşuna ulaştırmış olmanız şarttır. Bankanız ya da finans kuruluşu vasıta krediniz için üçüncü bir şahısa ( kişiye, kamu kurumu ya da kuruluşu ) herhangi bir ödemede bulunmuş ise yapmış olduğu ödemelerin tamamını sizden talep etme hakkına haizdir.

Bundan önceki yazımız olan Ziraat Bankası 180 Ay Vadeli Konut Kredisi %0,99 başlıklı makalemizi de okumanızı tavsiye ederiz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir