Araç Kredisi İkinci Elde Yaş Sınırı Ve Koşulları

Maalesef döviz kurundaki yükseliş yönlü trend sebebiyle olan tesirleri yavaş yavaş hayatımızda hissetmeye başladık. Bilhassa taşıt tutarları mevzusunda zamlar ön plana çıkarken, otomotiv üreticileri kampanyalar düzenleyerek bir halde yüksek kur ile savaşım edip satışlarına devam etmeye çalışıyor. Sadece bu mevzuda pek umduklarını bulamıyorlar diyebiliriz. Doğal ki bunun bir de pozitif yönde yönü var ki; o da ikinci el vasıta pazarlarının ciddi anlamda hareketlenmesi … 0 km vasıta almakta zorluk çeken vatandaşlar son günlerde ikinci el araçları daha oldukca tercih eder hale geldi.

Biz de Kredinotu.co olarak gene gündemle ilgili bir mevzu olan; araç kredisi ikinci elde yaş sınırı ve koşulları mevzusunda sizleri bilgilendirmek için bu yazımızı kaleme aldık.

Her Yaşta Otomobile Kredi Çıkmıyor

2. el taşıt kredisinde bankaların kırmızı çizgilerinden birisi aracın yaşı meselesi… Bilhassa ileri yaşta olan otomobiller için kredi çekebilme ihtimali gittikçe zayıflıyor. Sadece bankaların bu mevzuda tek tip bir uygulaması bulunmuyor. Bankaların genel uygulaması olarak bu mevzuda 5 yaş sınırı bulunduğunu söyleyebiliriz. Bazı bankalar bu süreyi 8 yıla kadar çıkarabiliyorken, yaş ile ilgili en esnek davranan bankaların, 10 yaş sınırı ile Güvence Bankası ve Yapı Kredi Bankası bulunduğunu görüyoruz. Gene bilindik bankaların ikinci el yaş sınırlarından örnekler verecek olursak; ING Bank 8 yaş, Vakıfbank 5 yaş, Ziraat Bankası 5 yaş, QNB Finansbank 8 yaş ( kredi vadesi ile aracının yaş toplamının 10 yılı geçmemesi gerekiyor) sınırı bulunduğunu söyleyebiliriz.

İkinci El Aracın Ne Kadarına Kredi Çıkıyor?

İkinci el vasıta için olan taşıt kredilerinde finansman oranları da bankalar arası farklılık gösteriyor. Bankaların bu konudaki genel uygulamaları ise % 70 – 75 içinde değişmektedir. Gene bazı bankalarda aracın değerinin 50 bin TL ‘yi geçmesi halinde ise finansman oranı birazcık daha aşağılara çekilebilmektedir. Mesela Güvence Bankası tarafınca verilen ikinci el taşıt kredisinde; alacağınız aracın fiyatının 50 bin TL ‘yi geçmesi halinde finansman oranı % 50 ‘ye düşecektir. Dolayısıyla bu şekilde bir kredi almadan ilkin tüm bankalardan teklif almak ve iyi bir karşılaştırma yaptıktan sonrasında karar vermek daha uygun olacaktır.

Kasko Mecburi mu?

Kasko mevzusu da gene bankadan bankaya değişkenlik gösterebilen bir durum olmakla beraber; bankaların son yıllarda kasko mevzusundaki tutumunun birazcık daha esnediğini söyleyebiliriz. Sadece kasko yapılması mevzusunda zorunluluk getirmeyen bankalar bunun yerine ferdi kaza sigortası talebinde bulunabiliyor. İkinci el taşıt kredisi veren bankalar çoğu zaman kefil de talep edebiliyor.

Bankaların İkinci El Taşıt Kredisi Faiz Oranları

Bankaların ikinci el taşıt kredisi için belirlemiş olduğu faiz oranlarının paylaşarak yazımızı sonlandıralım.

Vakıfbank % 1,08

Akbank % 1,09

Odeabank % 1,15

Halk Bankası % 1,15

Kuveyt Türk Katılım Bankası ( Vasıta Finansmanı ) % 1,17

QNB Finansbank % 1,19

Ziraat Bankası % 1,19

Türkiye İş Bankası % 1,20

Denizbank % 1,24

Güvence Bankası % 1,29

Bundan önceki yazımız olan Ziraat Bankası 180 Ay Vadeli Konut Kredisi %0,99 başlıklı makalemizi de okumanızı tavsiye ederiz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir