Aracım Çok Fazla Yakıyor Diyenler İçin 10 Tasarruf Önerisi

Dünyanın en pahalı akaryakıt fiyatlarına haiz olan vatanımızda her insanın dert yandığı mevzu olan yakıt sarfiyatı; maalesef aylık bütçelerimizde en başta gelen gider kalemlerden birisidir. Bu yüzden vatanımızda dizel ve LPG’li araçlar oldukça rağbet görmektedir. Sadece birkaç ufak taktikle yakıt sarfiyatlarınızı daha aşağılara çekebilirsiniz. Şimdi aracım oldukca fazla yakıyor diyenler için 10 tutum önerisinden bahsedeceğiz;

Yakıt Tasarrufu için 10 Öneri

Vasıta Bakımı

Her şeyden ilkin aracımıza iyi bakmalıyız. Bakımları zamanında yapılmış araçlar, bakımı zamanında yapılmayan araçlara nazaran daima daha azca yakıt tüketecektir.

Lastik Bakımı

Lastik basıncını devamlı deneyin. Lastik basını düşük olan araçlar, lastikle yol içinde sürtünmenin artmasına niçin olmakta ve bu yüzden motorun daha çok güç harcayarak daha oldukca yakıt tüketmesine sebep olacaktır.

Klima Kontrolü

Gerekmedikçe klimanızı kullanmayın. Ek olarak 90 km ve üstü hızla giderken camlarınızı açık tutmayın. Şu sebeple camları açtığınızda aerodinamik direnç artar. Gerek bu şekilde otomobil kullanırken ve gerekse klimanız açıkken motorunuz daha oldukca güce gerekseme duyacak ve bu da size daha çok yakıt sarfiyatı olarak dönecektir. Oldukca sıcak olmayan havalarda klima yada cam açmak yerine fanı çalıştırabilirsiniz, bu da ortamı serinletecektir.

Ağırlık Azaltma

Aracınızdaki vasıta üstü port bagaj yada bagajınızdaki gereksiz malzemeler benzer biçimde ihtiyacınız olmayan tüm ağırlıklardan kurtulmalısınız. Araca binen her yük aracınızın motoru için fazladan bir külfettir. Özelikle kalkışlar esnasında motor daha oldukca enerji üretmek için daha oldukca yakıt yakacaktır. Bagajda kullanmadığınız gereksiz malzemelerinizi depolarınıza kaldırın, araçta tutmayın.

Dur Kalk Azaltma

Bilhassa büyükşehirlerin kent içi trafiğinde çokça yaşadığımız dur kalkları azaltmak için elinizden geleni yapın. Ani kalkışlardan kaçının, daha yumuşak kalkışlar yapın. Ihmal etmeyin ivmelenmenizi ne kadar oldukca acele yapmış olursanız motorunuz o denli oldukca yakıta gerekseme duyacaktır.

Kısa Mesafelerde Vasıta Kullanmayın

Motorunuzu yeni çalıştırdıysanız; motorunuz en uygun sıcaklığa gelene kadar normalden daha çok yakıt harcayacaktır. Bunun için oldukca kısa mesafeli yolculuklarınızda mümkün mertebe aracınızı kullanmayın.

Rölantiden Kaçının

Eğer araçla bir yerde beklemeniz gerekiyorsa motorunuzu durdurun. Uzun soluklu gereksiz rölantiler de yakıt sarfiyatına niçin olmaktadır.

Kaliteli Akaryakıt

Akaryakıt markası ve kalitesi mevzusunda titiz davranın ve motorunuz için en iyisi olanı kullanın. Firmalardan aldığınız akaryakıt ve gittiğiniz yol miktarlarınız karşılaştırarak motorunuz için en kaliteli akaryakıtını kendiniz tespit edebilirsiniz.

Ani Hızlanma

Ani hızlanmalardan uzak durun. Ani hızlanma yaptığınızda motorunuz oldukca fazla yakıt harcayacaktır bunu ihmal etmeyin.

Modifiyeden Uzak Durun

Bilhassa aracınızın dış görseline meydana getirilen modifiyelerden uzak durun. Şu sebeple bu aracınızın aerodinamik dengesini bozacaktır. Bu yüzden sürtünme artacak ve daha oldukca yakıt harcamanıza niçin olacaktır.

Bundan önceki yazımız olan EFT Ne Zaman Hesaba Geçer? Düşer? 2021 [Çözüldü.] başlıklı makalemizi de okumanızı tavsiye ederiz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir