Asgari Ücretle Çalışan Kişi Ev Kredisi Alabilir mi?

Asgari ücretle çalışan şahıs ev kredisi almak için iki türlü işlem yapabilirler. Birinci olarak ev kredisi çekilerek alınacak ev asgari ücretlinin düşük gelirleri sebebiyle ipotek altına alınabilir ve kredi borçlarının vadesi bitene kadar ev ipotekli halde kalır.

Bankalar müşterilerine ve konut kredisi kullanmak isteyenlere ev kredisi verirken gelirlerinin nereden geldiği, gelir kaleminin adı yada gelirin sınıfına değil, ev kredisi kullanmak isteyenlerin gelirlerinin tertipli olmasına, gelir miktarına ve gelirin yasal beyanına bakmaktadır. Bu yüzden ev kredisi çekmek isteyenlerin asgari ücretle çalışan olmaları ev kredisi çekmelerine engel değildir.

Banka kredilerinden yararlanarak ev sahibi olmak istiyorsanız, kullanacağınız krediye gore belirli bir seviyede gelirinizin olması gerekmektedir. Peki, asgari ücretle çalışan şahıs ev kredisi alabilir mi?

Ev kredisi kullanmak istediğinizde almak istediğiniz evin belirli bir oranı için bankadan kredi desteği alabilmektesiniz. Bu oran genel olarak %70’lere kadar çıkmaktadır. Bu oran için kullanılacak meblağ ve kredinin vadesi ile hesaplanan aylık kredi ödeme tutarı gelirinizin belirli bir seviyesini aşmamalıdır. Genel olarak bankalar gelirin yarısını aşmamasına dikkat ederler. Bu durumda kredinin aylık ödeme tutarı 500TL ise bu kişinin gelirinin minimum 1000TL olması beklenir. Bu izahat asgari ücret ile çalışanlar içinde geçerlidir.

Asgari ücret ile çalışan ev kredisi kullanabilir mi sorusunu soruyorsanız, probleminin cevabı kullanacağınız kredinin tutarına bağlıdır. Eğer kredi notunuz yüksekse ve kullanacağınız ev kredisinin aylık ödeme tutarı asgari ücretin yarısından daha çok değilse, bu şartlar altında kredi kullanmanız mümkündür. Doğal olarak iki bu oran her banka için aynı değildir. Genel olarak bankalar gelirin yarısı için kredi desteği verse de bazı bankalar bu oranı aşabilir. Sadece bankalar maaşınıza gore fazla kredi verse bile bu durum sizin için dezavantaj olacaktır. Şundan dolayı gelirinizi negatif etkileyen bir kredi kullandığınızda ileride kredi ödeme zorlukları çekebilirsiniz.

Ev kredisi çekmek isteyen müşteriler ve asgari ücretle çalışanlar bankaya ön müracaat yapması ile beraber bankalar görevlendirdikleri expertiz ile satın alınacak evin fiyatını belirlemektedir.

Fiyatı belirlenen evin % 75 fiyatına karşılık gelen miktarı ev kredisi olarak kullandırılmaktadır. Ev kredisi çekmek isteyen asgari ücretli çalışanlar için faiz oranları düşük olmakla beraber vade süresi 120 ay ile 240 aya kadar varmaktadır.

İpotek altına alınan evde hiçbir şekilde satılamaz yada 2. Kişilere kullandırılamaz. Vadesi gelen ödemelerin ödenmemesi ihtimaline karşı ipotek altına alınan ev yönetimsel ve yasal takip sürecinde bankanın garantisi olacaktır.

Asgari ücretle çalışan şahıs ev ve konut kredisi almak için satın alınacak evin ipotek altına alınması haricinde kredinin geliri durağan(durgun) tertipli ve belgeli bir kefil tarafınca güvence altına alınmasıdır. Kredi çeken satın alan ev kredisinin yüksek olması vade sayısını fazlalığı ve asgari ücretin düşük geliri sebebi ile bir kefil göstererek evin tespit edilen değerinin % 75’ ine karşılık gelen miktarı bankalardan ev kredisi olarak çekebilir ve 90 gün üst üste ödenmemesi benzer biçimde risklere karşı kefil ile görüşülmektedir.

Bundan önceki yazımız olan Kredi Alırken Nelere Dikkat Etmeli? başlıklı makalemizi de okumanızı tavsiye ederiz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir