Asgari Ücretli Ev Kredisi Alabilir mi?

Evi olmayan yurttaşlarımızın en büyük hayallerinden birisi de bir ev alarak kira derdinden kurtulmaktadır. Bilhassa son dönemde mortgage sistemi ve uygun konut kredileri yardımıyla artık evi olmayan vatandaşlar daha kolay ev sahibi olabilmektedir. Konut kredisi faiz oranlarının düşüş trendine girmesi ile beraber konut kredilerindeki faiz yükü azalmış, ek olarak hükümet tarafınca meydana getirilen düzenlemelerle beraber konut finansmanın oranında artış ve konutta KDV indirimi yapılması üstüne konut satışları daha da hız kazanmıştır.

Bugünkü yazımızda genel olarak konut kredilerinden bahsederek durumu asgari ücretli çalışanlar açısından ele alarak asgari ücretli ev kredisi alabilir mi sorusunu cevaplamaya çalışacağız.

Bildiğimiz suretiyle ister konut kredisi olsun, ister taşıt kredisi olsun isterse de bireysel gerekseme kredisi olsun, herhangi bir krediye müracaat ettiğimize; alabileceğimiz toplam kredi tutarı aylık gelirimizle ve kredi notumuzla ilgilidir. Bir örnek vermek gerekirse; aylık geliri 3000 TL olan bir kişinin çekebileceği kredi miktarı ile aylık geliri 7000 TL olan bir kişinin çekebileceği kredi miktarı aynı olmayacaktır.

Bu durumu asgari ücretli bir şahıs bakımından ele alacak olursak; maalesef alınabilecek kredi miktarı daha da düşük olacaktır.

Şimdi Asgari ücretle konut kredisi almak isteyen bir kişinin çekebileceği rakamı averaj olarak hesaplayalım. Bildiğimiz suretiyle asgari ücret 1 300 TL ‘dir. Bu kişinin tek başına çalıştığını düşünürsek, banka nezdinde ödeyebileceği aylık kredi taksiti, gelirinin % 60 ‘ı baz alındığında 718 TL yapmış olacaktır. Şu demek oluyor ki bu işçi konut kredisi çekerken yapılacak ödeme planında aylık taksitleri en fazla 718 TL olacaktır. Sadece aylık kredi taksitlerinin ne kadar olacağı hesaplanıyorken genel anlamda aylık gelirin % 30 ‘unun baz alındığını, bunun konut kredisi için birazcık daha arttırıldığını, hesaplamada en fazla % 60 ‘a kadar çıkabildiğini hatırlatalım. Bundan dolayı bu durum bankadan bankaya değişebildiğinden, son sonucu vermeden ilkin tüm bankalardan bu mevzuda data almak daha sıhhatli olacaktır.

Asgari ücretli en fazla ne kadar kredi taksiti ödeyebilir hesapladıktan sonrasında şimdi de en uzun vade ile konut kredisi veren banka hangisi onu bulalım. Mevcut şartlara gore en uzun konut kredisi vadesi 300 aylık vadeyle Denizbank ve Şekerbank ‘tadır. Bu iki bankadan 25 senelik doğrusu 300 ay vadeli konut kredisi çekebilirsiniz.

Konut kredisinde en uzun vadeyi de tespit ettikten sonrasında yapacağımız bir hesaplama ile asgari ücretlinin alabileceği en fazla konut kredisi 60 000 TL civarında olduğu görülecektir.

Bu kredi miktarı evde çalışan başka bir şahıs daha olması halinde daha da artacaktır. Konut kredisi hesaplaması yapılırken hanede çalışan öteki aile fertlerinin de gelirleri hesaba dahil edilmektedir. Böylelikle daha çok kredi alma fırsatı dünyaya gelen olacaktır.

Sadece 300 ay vadeli konut kredisi kullanımında maalesef fazlaca fazla faiz ödemesi yapılmaktadır. Bundan dolayı en azından 300 ay yerine 240 ay vadeli konut kredisini değerlendirmek daha hesaplı olabilir.

Bundan önceki yazımız olan Ziraat Bankası 180 Ay Vadeli Konut Kredisi %0,99 başlıklı makalemizi de okumanızı tavsiye ederiz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir