Askerlik Borçlanması Emeklilik Tarihini Değiştirir mi?

Emeklilik şartlarını kolaylaştıran avantajlı durumlar içinde yer edinen askerlik borçlanması ile giriş zamanı geri çekilirken prim şartı da azalarak 2 yıl şeklinde bir süre erken emeklilik fırsatının önünü açıyor. Yaşın da geriye çekilmiş olduğu bu uygulamada işe girmeden ilkin askere gidilmiş olması gerekmektedir. Resmi olarak işe girilen tarih ile beraber borçlanma süresi belirlenmiş oluyor ve emekli olma yaşı geriye çekildiğinden tarih bundan önceki kademeye geçerek 1 yaş kazanılması sağlanıyor.

Mesela; Özgen Bey, 1966 doğumlu ve 05.08.1989 tarihinde işe girmiş olduğu biliniyor. Askerliğini 1987 senesinde icra eden Özgen beyin emekliliği için 51 yaş ve 5450 gün gerekiyor. Sadece Özgen Bey 2 aylık bir askerlik borçlanması ile işe girişini 05.06.1989’a çekerek 50 yaşlarında 5350 günde emekli olacak. Bu şahıs işe 05.11.1989’da girmiş olsaydı 5 ay borçlanacaktı. 2 yıl öne çekme durumuna bakıldığında ise 9 Eylül 1999’dan sonrası için emeklilik şartları erkeklerde 60 yaş ve 7000 bin gün olarak belirlendi. Doğrusu bu tarihten derhal sonrasında işe giren biri askerliğini de yapmış ise yaş sınırını 58’e primini de 5900 düşürerek 2 yıl kazanabilmektedir. Bunun yanında 23.11.1998 öncesinde 57 yaşı yakalayabilenler 3 yıl dahi kazanabilmektedir.

Askerlik Borçlanması Nedir? Iyi mi Hesaplanır?

Sigortalı çalışan kişiler iki temel nedene bağlı olarak geriye dönük borçlanma yapmak istemektedir. Bunların ilkine bakıldığında sigorta başlangıcının geriye çekilmesi ve diğeri ise prim gün sayısının arttırılmasıdır. Askerlik borçlanması; çalışan sigortalının askerlik ya da subaylıkta talebe olarak geçirdiği sürelere karşılık gelen primlerin sonradan ödenmesi sureti ile sigorta primi yada günü kazanması anlamına gelmektedir. Bu uygulama ile sigortalılık süresi öne çekilerek prim gün sayında artış sağlanmaktadır. Askerlik borçlanmasına başvurmak için Toplumsal Güvenlik Kurumuna dilekçe ile başvurulması gerekmektedir. Bu dilekçede borçlanma yapılması hususu belirtilmeli ve günlük olarak kaç lira üstünden borçlanmak istenildiği de açıkça ifade edilmelidir.

Örnek vermek gerekirse; sigortalı çalışanın askerlik hizmetinin başlangıç zamanı 01.03.2002 varsayılsın. Bu şahıs yedek subay okuluna 11.04.2002 tarihinde başlasın ve asteğmenliğe ise 25.07.2003 başlasın. Aynı şahıs 01.02.2004 tarihinde teğmen olsun ve 30.03.2004 tarihinde de terhis edilsin. Bu durumlara bakıldığında çıkan sonuçta sigortalanın yedek subay okulunda geçen süre zarfındaki günler için şu demek oluyor ki 11.04.2002 ve 25.07.2003 tarihleri içinde borçlanması mümkün olmaktadır. Öteki günlerde borçlanma yapılması söz mevzusu değildir. Tüm bu detaylar emeklilik süresi ve işlemlerini direkt olarak etkilemektedir.

Askerlik Borçlanması Ne Kadardır? Ne Kadar Sürede Ödenmelidir?

Geriye dönük prim borçlanması olduğunda yatırılması ihtiyaç duyulan bir para söz mevzusu olmaktadır. Türkiye’de asgari ücret uygulaması olduğu şeklinde sigorta prim tavan uygulaması da bulunmaktadır. Örnek vermek gerekirse; 2021 yılı için brüt asgari meblağ 2 bin 209 TL ve sigorta prim tavan tutarı bunun 7,5 katı şu demek oluyor ki 16.557,50 TL’dir. Askerlik borçlanması meydana getirecek olan sigortalı bu iki sayı içinde dilediği miktarı belirledikten sonrasında ödeme yapabilmektedir. Her gün için yapılacak ödemeye bakılmak istendiğinde ise asgari ücretin günlük tutarının %32’si kadar borçlanma söz mevzusu olmaktadır. 2.209,50 TL 30’a bölündüğünde günlük meblağ ortaya çıkmaktadır. 73,63 TL’nin %32’si şu demek oluyor ki 23,56 TL sigortalının her gün ödemesi ihtiyaç duyulan prim tutarını göstermektedir. Emeklilik açısından avantaj elde etmek isteyen şahıs borçlanmayı tavandan yapmak istediğinde ise 176,60 TL ödemek durumundadır.

Sponsorlu Bağlantılar

Sigortalı Toplumsal Güvenlik Kurumuna verdiği dilekçesinde günlük olarak kaç TL üstünden borçlanmak istediğini belirtmelidir. Bu talep uygun bulunmuş olduğu takdirde hesaplanan meblağ kişiye posta aracılığı ile bildirilmektedir. Bu tebliğin alınması ile 1 ay süresi zarfında borcun tamamının ödenmesi gerekmektedir. Borcun tamamı yada bir kısmı ödenmez ise müracaat süreci en başa geri dönerek süreçler yeniden etmek durumundadır.

Askerlik Borçlanması Sigorta Başlangıcını Geriye Çeker mi?

Her iki durumunda mevcut olduğu geriye çekme hususunda askerlik zamanı, ilk sigorta tarihinden sonrasında ise borçlanma başlangıcı geriye çekmemektedir. Mesela; ilk sigorta giriş zamanı 25/04/1997 ve askerlik zamanı 05/04/1999-30/12/2000 tarihleri içinde olan bir şahıs için askerlik borçlanması yapmak başlangıcı 25/04/1997 tarihinden geriye çekmemektedir.

Bunun tam aksi askerliğin yapıldığı dönem ilk sigorta tarihinden ilkin ise bu durumda borçlanma sigorta başlangıcını geriye çekmektedir.

Askerlik Borçlanması Hususunda Yapılması Gerekenler

  • Askerlik borçlanması yapmak isteyen şahıs Toplumsal Güvenlik Kurumu’na yazılı bir dilekçe ile başvurur.
  • 2021 yılı için minimum 23,56 TL en fazla ise 176,60 TL olmak koşulu ile her gün için kaç lira borçlanmak istediğini yazılı olarak belirtmelidir. (Meblağ serbestçe belirtilebilir.)
  • İşçinin toplam borç tutarı SGK tarafınca hesaplanarak PTT yolu ile bildiri edilmektedir.
  • Data alan işçi gerçekleşme edilen borcu 1 ay içinde ödemekle hükümlüdür.
  • Sigortalı kişinin askerlik zamanı, ilk sigortalılık tarihinden sonrasında olduğunda; ödenen gün sayısı kadar primde artış olmaktadır.
  • Sigortalı olan kişinin askerlik zamanı ilk sigortalı olarak işe başlama tarihinden ilkin ise; ödenen gün sayısı kadar primde artış yaşanmaktadır ve işçinin ilk sigortalılık zamanı, ödenen prim gün sayısı kadar geriye çekilmektedir.

Özetle; emeklilik mevzusunda prim gün sayısı hususunda mesele yaşayan yada ilk sigortalılık tarihini öne çekerek daha erken emekli olmak isteyen kişiler için askerlik borçlanması oldukça mühim bir fırsattır.

Askerlik Borçlanması Hesaplama

Kıdem Tazminatı Hesaplama

İhbar Tazminatı Hesaplama

tıkla sorunu sor

Askerlik Borçlanması Emeklilik Tarihini Değiştirir mi? İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir