Avea Fatura Detayı Sorgulama

Detaylı Satmaca Detayı bir tek borç bilgisi, vergiler ya da ödenecek meblağ değil, o ay içinde ya da geçmişe dönük (geçmişe dönük satmaca detay bilgisi işlemlerinizi en fazla son 6 ay için yapabilirsiniz) yaptığınız görüşmelerin; görüşülen numara, görüştüğünüz tarih ile saat, görüşme süresi ve görüşme tutarı; ya da sms attığınız yada aldığınız numaralar ve bu SMS’lerin tarih, saat, sayısı ve SMS tutarınız benzer biçimde detayları içeren faturadır. Detaylı satmaca detayınıza ulaşmak için ‘Detaylı Satmaca Servisi’ni aktive etmeniz gerekmektedir. Bunun için aşağıda anlatacağımız yöntemlerden birini kullanabilirsiniz.

Türk Telekom/Avea Satmaca Detayı Sorgulama Iyi mi Yapılır?

1. İnternet Sitesinden Sorgulama

İnternet sitesi üstünden sorgulama işlemini gerçekleştirebilmek için, aşağıda vermiş olduğumuz bağlantıya tıklayın.

ekran-resmi-2016-11-02-10-45-31

Arkasından “Online İşlemler” butonuna tıklayıp bireysel ya da kurumsal telefon numaranız ve online işlemler şifrenizle giriş yaptıktan sonrasında (Online İşlemler şifrenizi bilmiyorsanız giriş yapmak istediğiniz avea hattınızla *952# yazıp arama tuşuna basarak ücretsiz bir şekilde anında yeni bir gizyazı edinebilirsiniz) sırasıyla Satmaca İşlemleri, Satmaca Servisleri, Detaylı Satmaca Aboneliği seçeneklerini tıklayabilirsiniz.

ekran-resmi-2016-11-02-10-46-30

Sponsorlu Bağlantılar

Avea/Türk Telekom Satmaca Detayı Sorgulama İşlemi için TIKLAYINIZ!

2. Satın alan Hizmetlerinden Sorgulama

Avea Satın alan Hizmetleri’ni arayarak (Satın alan Hizmetleri’ne avea hattınızla bağlanıyorsanız 500, değişik bir operatör ya da durağan(durgun) hattan bağlanıyorsanız 444 1 500 numaralarını tuşlamalısınız.) Satın alan Hizmetleri’nden detaylı satmaca servisini aktive etmeden bir tek belli bir döneme ilişkin satmaca ayrıntınızı da isteyebilirsiniz. Bu bilgiler ilgili mail adresinize gönderilir.

3. Mobil Uygulamadan Sorgulama

Google Play Store ya da App Store’dan “Türk Telekom Online İşlemler” uygulamasını telefonunuza indirip satmaca detayınızı görüntüleyebilirsiniz. Uygulamayı indirdikten sonrasında ilk olarak işlem yapmak istediğiniz aleti (mobil, web, ev telefonu) seçin. Seçimi yaptıktan sonrasında sizi yeni bir mobil uygulama indirme sayfasına yönlendirebilir. Eğer yönlendirirse o uygulamayı da indirin. İkisinden biriyle giriş yaptıktan sonrasında ötekini silebilirsiniz. Arkasından , Avea’nın web sitesinde olduğu benzer biçimde, bireysel ya da kurumsal telefon numaranız ve şifrenizle giriş yaptıktan sonrasında yapmak istediğiniz işlemi seçin.

Bu işlemlerden herhangi birini yaptıktan sonrasında detaylı satmaca servisiniz aktifleşmiş olur. Böylelikle satmaca bilgilerinize online ulaşabilirsiniz ya da detay bilgileriniz her ay faturanızla beraber size ulaşır.

Türk Telekom/Avea Android Mobil Uygulamasını İndirmek için TIKLAYINIZ!

Türk Telekom/Avea iOS Mobil Uygulamasını İndirmek için TIKLAYINIZ!

İşlem ücretleri ise şu şekildedir;

  • Avea’nın internet adresinden ve mobil uygulamasından meydana getirilen işlemler parasızdır.
  • E-posta kanalıyla gönderilen detaylı faturalardan da ücret alınmaz.
  • Posta kanalıyla gönderilen detaylı faturalar vergiler dahil 1 liradır. Bu ücret 1. ve 2. sayfalar için ayrı ayrı alınır. 2. sayfadan sonraki satmaca sayfalarından ücret alınmaz. (12 Ekim 2015 itibari ile meydana getirilen ücretlendirmeler bu şekildedir.)
  • Satın alan Hizmetlerinden meydana getirilen işlemler işe 1 lira olarak ücretlendirilir.

SMS ile detaylı satmaca bilgisi alınamamaktadır.

Online İşlem Yaparken Dikkat!

Mobil uygulamadan ya da web sitesi üstünden işlem yaparken dikkat etmeniz ihtiyaç duyulan bazı noktalar vardır.

İlk olarak mobil uygulamaya ya da web sitesine girerken kullandığınız online işlemler şifrenizi ya da bu benzer biçimde parolalarınızı kimse ile paylaşmamalı, hiç kimseye söylememelisiniz. Ek olarak ortak kullanıma açık bilgisayarlarda hatta kendi kişisel bilgisayarınızda karşınıza çıkan ”beni hatırla” ya da ”şifremi kaydet” benzer biçimde seçenekleri kesinlikle kullanmamalı, mümkünse ”bu site için asla” seçeneğini tıklamalısınız.

Türk Telekom/Avea Online İşlemler Şifresi Iyi mi Alınır?

Online işlemler şifrenizi ya da parolanızı unuttuğunuz vakit ‘SIFRE’ yada ‘PAROLA’ yazarak 9520’e bildiri atabilir ya da şifresini öğrenmek istediğiniz hattınızla *952#’yi arayabilir, bu bilgilere kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Dolayısı ile cep telefonunuzu çaldırdığınız, unuttuğunuz yada isteyerek ya da istemeyerek 3. bir kişiye verdiğiniz vakit bu kişiler de bu bilgilere minimum sizin kadar kolay ulaşabilecektir.

Bu benzer biçimde durumların, kısaca online işlemler şifreniz ya da parolanız 3. kişiler tarafınca kullanılarak cep telefonu hattınız ile ilgili yapmış olduğu her türlü işlemin hukuki ve cezai sorumluluğu size aittir. Avea bu şekilde bir durumla ilgili hiçbir mesuliyet almamaktadır.

tıkla sorunu sor

Avea Satmaca Detayı Sorgulama İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir