Aynı Anda 2 Bankadan Kredi Çekilebilir mi?

Tertipli gelire ve yüksek kredi notuna haiz olanlar aynı anda 2, 3 ya da 5 bankadan kredi çekebilirler. Kredi başvurusunun kabul edilip edilmemesi ise bankaların elinde olan bir durumdur. Kredi başvurularınızı aynı gün de yapabilirsiniz. Sadece sayının oldukça fazla olması durumunda yasal takibe düşebilirsiniz. Her şahsın kredi limiti ise birbirinden farklıdır. Kredi başvurularının da kati olarak onaylanacağını söylemek doğru olmayacaktır. Aynı anda 2 bankadan kredi çekilir mi? Kredi başvurusunda dikkat edilecek kriterler nedir? Sizler için araştırdık.

Tüm Bankalara Aynı Anda Kredi Başvurusu Yapılır Mı?

Finansman gereksinimleri için bankalara başvuran kişilerin bazı şartları yerine getirmeleri gerekmektedir. Bu kişilerin kredi notları yüksek, sicilleri temiz olmalı ve bankaya tertipli gelir sunmalıdırlar. Birkaç bankadan kredi çekerek daha oldukça finansman sağlanabilir. Doğal olarak gene bu durumda da kredi notunuza bakılacak ve kredi taksitlerinizi geri ödeyebileceğinizi bankaya kanıtlamanız gerekecektir. Sadece tüm bankalara aynı anda müracaat yapmış olursanız talepleriniz reddedilebilir ve hakkınızda yasal takip başlatılır. Bu sebeple tüm kredileri geri ödeyecek kadar maddi durumunuz var ise aslına bakarsan kredi çekmezsiniz. Her birinin aylık taksiti 1000 TL olsa ve 10 bankadan kredi çekseniz, hemen hemen faiz hesaplaması yapmadan aylık 10.000 TL geri ödeme yapmanız gerekecektir.

Şu demek oluyor ki aslen bu durum oldukça sakıncalıdır. Bankalar bir tek findeks sistemine nazaran kredi başvurularını incelediğini iddia etse de kişilerin iktisat geçmişleri de incelenmektedir. Eğer öteki bankalara kredi başvurusu yapıldığı ya da mevcut bir kredi borcu olduğu fark edilirse, muhtemelen müracaat reddedilecektir. Bu sebeple eğer bir bankadan kredi aldıysanız ya da başvuruda bulunduysanız bunu bankaya o esnada söylemeniz daha zekice olacaktır. Acil nakit ihtiyaçlarınız için aynı gün isimsiz kredi kartı da alabilirsiniz.

aynı-anda-bankalara-kredi-başvurusu-yapmak
Kredi notunuzun yüksek olması gerekiyor.

Aynı Anda 2 Bankadan Kredi Çekilir Mi?

Artan gereksinimlerimiz sebebi ile kredi çekmek artık bir zorunluluk oldu. Gelen gidenden azca olunca insanoğlu çareyi kredi ve kredi kartlarında buldu. Günlük ihtiyaçların yanında ev ve taşıt alımlarında da kredi kullanılabilmektedir. Sadece bankalar ekspertiz değerinin belirli oranlarında kredi verdikleri için kalan meblağ için de peşinat olması gerekmektedir. İşte bu açık için 2. bankanın gereksinim kredisi ürününe başvurabilirsiniz. Dikkat edilecek kriterlerin kredi notu ve gelir düzeyi bulunduğunu söyledik. Fakat kayıt dışı bir geliriniz var ise bunu bankaya beyan ederseniz kredi limitiniz daha yüksek olabilir. Banka gelir durumunu kafi görürse 2 ya da 3 bankadan kredi almanızda kanuni olarak hiçbir sakınca bulunmamaktadır. 

Maaşınıza ek bir kira gelirinizin olduğu farz edelim. Kalan meblağ ailenizin gereksinimlerini karşılamak için kafi oranda görülürse kredi alabilirsiniz. Daha evvel çekmiş olduğunuz bir kredi var ise ve bu kredi öteki banka tarafınca görünüyorsa kredi çekme hayaliniz kursağınızda kalabilir. Bunun için aynı anda değişik bankalara kredi başvurusunda bulunabilme alternatifi geliştirilmiştir. Sistem üstünden isminize tanımlanmış olan tüm krediler görünmektedir. Sisteme düşmeden evvelki süre olan müracaat değerlendirme süresinin bu açıdan iyi değerlendirilmesi gerekmektedir. Şu demek oluyor ki kredi onaylanma süresi ne kadar uzun olursa, kredi çekebilme ihtimaliniz de o aşama yüksek olacaktır.

İkinci Krediyi Çekmek İsteyenlerin Dikkat Etmesi Gerekenler

İkinci bir kredi başvurusunda bulunduğunuzda bankaların dikkat edeceği hususlar vardır. Bu hususları şu şekilde sıralamak mümkündür;

 • Kredinin tutarı
 • Öteki krediye ilişkin ne kadar borcunuzun kalmış olduğu 
 • İki kredinin toplamının belirlenen limiti geçmemesi
 • Ödeme gücünüz
 • Var ise ek gelirleriniz
 • Vade süresi
 • Faiz oranları

Üst limitte bir kredi almak istiyorsanız kendinizin yanı sıra ailenizde bulunan bireylerin gelirlerini ve var ise ek gelirlerinizi bankaya sunmalısınız. Gelir miktarınız ile kredi limitiniz doğru orantılı olacaktır. Her ay hesabında 2000 TL bulunan birine bankaların kredi vereceği meblağ da düşük olacaktır. İkinci kredi başvurusunu kabul edip etmemek tamamen bankanın insiyatifinde bulunmaktadır. Ek olarak ilk çekmiş olduğunuz krediye ilişkin borç tutarı fazlaysa ve talep ettiğiniz limit ile beraber hesaplandığında üst limiti aşıyorsa kredi çekmeniz pek de mümkün olmayacaktır. 

Kredi taksitlerinizi aksatmıyorsanız, kredi notunuz yüksek seviyelerde ise ve hesaplama sonrası taksitlerinizi ödemek için geliriniz kafi seviyede ise bankalar size değişik tekliflerde de bulunabilir. Hatta bu tekliflerden bir tanesi faiz oranlarını düşürmek olabilir. Yapılandırma haricinde değişik bir uygulama da mevcuttur. Eğer bankaya borcunuzun belirli bir kısmını kapatmak istediğinizi söylerseniz bu durumda da faiz oranlarını düşürmeleri mümkün olacaktır. Sadece aktarma talebi olmadığı için borcunuzun tamamını ödemek durumunda değilsiniz. Bir kısmını kapatarak da kalan tutarı ihtiyaçlarınız için kullanabilirsiniz.

Bankalar için gelir düzeyi yüksek müşteriler daima bulunmaz Hint kumaşı özelliği taşırlar. Bu amaçla aynı bankadan da ikinci kredi çekilebilir. Bankaların aslına bakarsan işi budur. Sadece burada dikkat etmeniz ihtiyaç duyulan husus kredi faiz oranları olacaktır. Bankaların gereksinim, konut ya da taşıt kredisi ürünlerini tek tek incelemeniz, sunulan avantajları, faiz oranlarını ve vadeleri göz önünde bulundurmalısınız. Karlı bir pazarlık yapacağım derken borçlarınız ödeyemez bir hal de alabilir.

Günümüz ekonomik şartları nakit gereksinimleri ya da mal sahibi çekmek için kredi çekme zorunluluğu oluşturduğundan aynı bankadan iki, üç hatta beş kredi çekmek de isteyebilirsiniz. Sadece bankaların size vereceği cevabı bilmediğinizden tedirgin davranabilirsiniz. Kati olarak birden fazla bankaya yapacağınız müracaat kabul edilecek diye bir kural yoktur. Bu tamamen sizin skorunuz, kredi geçmişiniz ve gelir seviyeniz ile ilgili bir durumdur.

Kredi Çekilebilecek Bankalar

Aynı anda 2 bankaya kredi başvurusunda bulunacak kişilerin kredi planlaması yapmaları gerekmektedir. Yaptığınız başvuruların tamamı bir sistem üstünde görünmektedir. Mesela yaptığınız 3 müracaat 2 banka tarafınca red edildiyse banka bu durumda bir sual işareti ile karşı karşıya duracak ve itimat anlamında sorun yaşayacaktır. Başvuruların red edilmesi kredi notunun düşük olmasından, gelirin kafi olmamasından ya da kredi geçmişinizin fena olmasından oluşur. Sadece bu şartları yerine getiren bir banka müşterisinin kredi çekmesinde, aynı gün birden fazla bankaya şahsen, mobil bankacılık ya da satın alan hizmetleri aracılığı ile kredi başvurusunda bulunmasında herhangi bir sakınca yoktur.

Kredi çekilebilecek bankaların başlangıcında şüphesiz Ziraat Bankası geliyor. Bu sebeple Ziraat, öteki bankalara nazaran daha düşük faiz oranları sunuyor. Bankanın güncel gereksinim kredisi faiz oranı 2,35′ dir.

kredi-çekilebilecek-bankalar
Kredi çekilebilecek bankalar
 • İNG Bank: % 1,99
 • Türkiye İş Bankası: % 2,60
 • Denizbank: % 2,89
 • HSBC: % 2,35
 • Halkbank: %2,5
 • Güvence Bankası: %2,67
 • Anadolubank: %2,74
 • Alternatif Bank: %2,79
 • Vakıfbank: %2,32
 • Yapı Kredi: %2,54
 • Ziraat Bankası: 2,35

Öteki bankalara ilişkin gereksinim kredisi faiz oranları ise bu şekildedir. Doğal olarak bankaların size sunmuş olacağı imkanlara nazaran şartlar değişim de arz edebilir.  Acil nakit ihtiyaçlarınız için bankaların kredi kartı ürünlerine de başvurabilirsiniz. Kredi kartı limiti maaşa nazaran belirlenmektedir.

Aynı anda hem Ziraat Bankası’ na, hem Halkbank’ a hem de Akbank’ a başvurabilirsiniz. Başvuruların sonuçlanma süresi sizin için önemlidir. Bankalar hakkınızda soruşturma başlattığında herhangi bir müracaat görünmediği için, onaylanma aşaması daha kolay olacaktır.

Aynı anda tüm bankalardan kredi çekilebilir. Bu durumun önünde herhangi bir yasal engel bulunmamaktadır. BDDK’ da mevzuya bir sınırlama getirmemiştir. Sadece 10 bankaya müracaat yapmış olursanız muhtemelen işlemleriniz dolandırıcılık olan değerlendirilecek ve hakkınızda yasal takip başlatılacaktır. İhtiyaçlarınızı karşılamak ve kafi finansmanı sağlamak adına birden fazla bankaya kredi başvurusunda bulunabilirsiniz. Başvuruyu kabul edip etmemek bankaların insiyatifinde olan bir durumdur. Detaylı bilgiyi banka şubelerinden alabilirsiniz.

Loading…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir