Aynı Bankadan 2 Farklı Kredi Kartı Alınır mı?

Kredi kartı kullanıcılarının en fazlaca merak etmiş olduğu konulardan biri aynı bankadan iki kredi kartı alıp alamayacaklardır. Aynı bankadan iki kredi kartı sadece ortak limitle alınabilmektedir. Bu kavramla ortak kredi kartı terimini birbirine karıştırmamak gerekir. Ortak kart, ticari işletmelerin kullandığı bir kart türüdür. Şahısların ise ikinci kredi kartı başvurusunda bulunduğunda limit yasasına uygun hareket etmesi gerekmektedir. Bankalar 3. kredi kartını gene ortak limit dahilinde vermektedir. Aynı bankadan 2. kredi kartını iyi mi alabileceğinizi ve kart limitlerini içeriğimiz de bulabilirsiniz. Aynı bankadan 2 kredi kartı alabileceğiniz şeklinde 2 ayrı kredi de çekebilirsiniz. İçeriğimiz de sizlere aynı bankadan kaç tane kredi kartı alabileceğinize ilişkin bilgiler vereceğiz.

Aynı Bankadan İki Kredi Kartı Alınır mı?

İhtiyaçlarımız bitmiyor, hatta her geçen artıyor. Giderimiz gelirimizden daha çok. Yada kimi zaman yanımızda nakit olmuyor. Alacağımız ürünü peşin alamıyor sadece taksitlendirmek istiyoruz. Bu durumlarda imdadımıza kredi kartları yetişiyor. Bankaların da birçok kredi kartı ürünü bulunuyor. Bankalar bu anlamda en uygun alışveriş faiz oranını sunma mevzusunda birbirleri ile yarışıyor. Tüketicilerin taksitlerini zamanında ödemeleri ve herhangi bir mağduriyet yaşamamaları adına değişik kurallar belirlemeye çalışıyorlar. Kredi kartı alabilmek için kredi notunuzun yüksek olması gerekiyor. Ek olarak kart aidatlarını da ödemek gerekiyor. Sadece sistem tüketiciyi kredi kartı almaya zorluyor.

Eskiden kredi kartları yalnızca belirli kesimlerde olurdu. Şimdi ise nerede ise herkeste var. Hatta yaşam şartlarının zorlaşması ile beraber artık vatandaşımız nerede ise her bankadan almış olduğu kredi kartı var. Bu anlamda akıllara aynı bankadan iki kredi kartı alınır mı? sorusu geliyor. Yasalara nazaran aynı bankadan en fazla 4 kredi kartı alınabiliyor. Sadece belirli koşullar dahilinde. Daha evvelki yapılmış olan ödemenin düzenliliği, kredi notu, bankaya kredi borcu olup olmadığı şeklinde sorular göz önünde bulundurularak bankalar müşterilerinin taleplerine yanıt veriyor. Kart limiti belirlemede ise şahısların gelir durumu göz önünde bulunduruluyor. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu’ nun verdiği karara nazaran bir kişinin kredi limiti ilk etapta maaşının 2 katı tutarında olabiliyor. Kart alabilmek için bankaya gelir belgesi sunulması gerekiyor. Limitin yanı sıra, aynı tüketicinin kaç tane kredi kartı ürününe haiz olacağı da evvelde belirlenmektedir.

aynı-bankadan-iki-kredi-kartı-almak
Aynı bankadan iki kredi kartı almak

Bir kredi kartı ürününe haiz olan banka müşterisi ikinci kartı almak için aynı bankaya müracaatta bulunabilir. Sadece talebin onaylanması tamamen bankanın insiyatifinde olan bir durumdur. Şahsın sicil durumu, kredi notu dikkate alınarak başvurusu kabul edilebileceği şeklinde, negatif bir görüntü yaratması durumunda başvurusu red de edilebilir. Onaylanması durumunda ise 2. kredi kartının limiti yapılacak olan incelemeler sonrasında belirlenecektir.

Ortak Kart Limiti Nedir?

Yaptığımız alışverişlerde kart limitimiz kafi olmayabilir. Ya da alacağımız bir ürünü taksitlendirmek için daha çok limit gerekebilir. Bankalara kart limitini artırmaları için yönerge verdiğinizde, bu talep kabul edilmeyebilir. Bu durumun sebepleri içinde tertipli olarak ödeme yapmamamız gelebilir. Sadece bunun değişik bir sebebi vardır. Bankalar nezdinde her müşterinin bir kredi kıymeti bulunmaktadır. Banka tarafınca belirlenmiş olan üst limit dikkate alınarak kart limitiniz belirlenir. Buna kredi kartı ortak limiti adı verilir. Mesela ortak kart limiti 10 bin TL ve aynı bankadan iki kredi kartı aldınız. Bu kartların limitleri ise toplamda 8 bin TL. Limit artırımı talebi ile bankaya gittiğinizde bu durumda kart limitiniz maksimum 2 bin TL artırılarak bu sayede 10 bin TL’ ye tamamlanması sağlanacaktır.

Ortak limit durumunun söz mevzusu olabilmesi için almış olduğunuz kredi kartına ek bir ürün almanız gerekmektedir. Kısaca iki kartınız birbiri ile bağlantılı olmalıdır. Bu şekilde bir durumda bankanın size verdiği ortak limit 5 bin TL ise, ilk kredi kartınızın limiti 4 bin TL ise, 2. ek kredi kartınızın limiti yalnızca 1000 TL olacaktır. Ortak limitin yaygın olarak kullanılmasının sebebi ikinci karta kart aidatı ödememektedir. Eğer ilk kartınızın olduğu bankaya 2. kart için başvuruda bulunursanız , banka size kart vermek yerine limitinizi artırma talebinde de bulunabilir. Fakat 2. bir kredi kartı almakta kesin iseniz başvurunuzun pozitif olması kaydı ile karta haiz olabilirsiniz. Sadece 2. kartınızın limiti ilk kartınızdan düşük olacaktır. İkinci kartın yüksek limitli olması durumu, bir tek ticari kredi kartlarında mümkün olmaktadır. Ticari kredi kartı limitlerini inceleyebilir işletmecilere ne kadar limitte kredi kartı verildiğini öğrenebilirsiniz.

Kredi kartı aidatı ödemek istemeyen banka müşterileri bu anlamda ek kart alabilirler. Ek kart ile mevcut kartın işlemleri birbirleri ile bağlantılı olarak iş koşturmacasındadır. Kısaca ek kartınız ilk kartınızın limitini kullanabilmektedir.  Mevcut kartın mesela aile fertlerinin kullanımına açılması ve mevcut kart limitinin kullanılması sağlanmaktadır.

Kredi Kartı Limiti Sorgulama

Kredi kartı limit sorgulama işlemleri ile, kartınızı hangi tutara kadar kullanabileceğinizi öğrenebilirsiniz. Bu özellik, bilhassa yüksek meblağlarda yapılacak alışverişlerde kullanılacak bir mevzudur. Bankalar artık müşterilerine limit birleştirme özelliği sunuyor. Mesela Akbank’ ın kredi kartı ürünü olan Axess Card üstünden; Visa Card’ ın limiti 5 bin, Master Card’ ın ise 2 bin TL olması durumunda, Master Card ile  2 bin TL alışveriş yapmanızda Visa Card’ ınızda yalnızca 3 bin TL limit kalmış olacaktır.

kredi-kartı-limit-sorgulama
Kredi kartı limit sorgulama

Kredi Kartı Limit Yasası

Kredi kartlarına limit sınırlaması uzun senelerdir var. Gelirin sadece 4 katı kadar limitli kredi kartı alınabileceğini belirten bankalar devamlı olarak bir kısa bildiri ile limitinizi yükseltelim şeklinde mesajlar atmaya devam ediyor. Hatta normalden daha çok limit verdikleri de görülmektedir. Sadece düzgüsel şartlarda kart limitiniz en fazla gelirinizin 2 katı kadar olabiliyor. Kartı bir yıl kullandıktan sonrasında ise limitiniz 4 katına çıkarılıyor. Limitin artırılması güzel bir uygulama olarak görünse de, limit arttıkça  meydana getirilen harcamalar da artıyor. Bu sebeple limit çoğaltmak bazı durumlarda meydana getirilen harcamalara engel olunamaması sebebi ile büyük borçlar altına girilmesine sebebiyet verebiliyor. Esnafa yüksek limitli kredi kartı içeriğimizden 250 bin TL’ ye kadar limit alabileceğiniz kredi kartlarını inceleyebilirsiniz. Esnaf kredi kartlarının limitleri bilinmiş olduğu şeklinde daha yüksek olmaktadır.

Banka Kredi Kartı Limitini Düşürebilir Mi?

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu tarafınca yürürlüğe giren bir uygulama ile kart sahibinin kart limitini azaltmak, kart iptalinde bulunmak ya da yapmış olduğu kredi kartı sözleşmesini fesih etme hakkı bulunduğunu belirtti. Bu sebeple kart sahibi kart limitini azaltmak istediği talebini bankaya iletir iletmez işlemi 7 gün içinde gerçekleştirilecektir. Bankalar sistemsel olarak müşterilerinin kartları ile ilgili yapmış oldukları tüm işlemleri görebilmektedir.

Yüksek limitli gördükleri kredi kartlarını takip eden bankalar, bu kart sahiplerinin gelirlerinin düşmesi durumunda kart limitlerini, kart sahibine sormadan düşürebilirler. Sadece düşük limitlere haiz kredi kartlarında bu duruma pek rastlanmamaktadır. Kart kullanımı, limit durumu ve şahsın gelir durumu göz önünde bulundurularak limit artırılabileceği şeklinde düşürülebilir de..Sadece kendiniz limit düşürme talebinde bulunuyorsanız, banka tarafınca mevcut borçlarınız var ise bu borçların ödenmesi talep edilebilir. Bu borçları kapattıktan sonrasında limit düşürme işleminiz yapılacaktır. Yüksek limitli kredi kartı veren bankaları öğrenmek için bağlantıya tıklayarak data alabilir, yüksek limitli kredi kartı başvurusu yapabilirsiniz.

Özetle ikinci kredi kartını aynı bankadan alabilirsiniz. Sadece bu mevzuda detaylı data almak için bankanız ile görüşün. Mesela Akbank Axess Card ürününü kullanan müşterilerinin ikinci kart taleplerini yapacağı incelemeler sonrasında pozitif karşılamaktadır. Sadece bu kartların ikisi birbirinden değişik olsa da, ortak bir limit belirlenir. Kısaca iki karta ayrı ayrı limit tahsis edilmez. Siz bu durumda iki kart aidatı ödemek durumunda kalırsınız. Kredi kartı borcu taksitlendirme işlemi mevzusunda sizi bilgilendirmek amacı ile hazırlamış olduğumuz içinde ne olduğu inceleyebilirsiniz.

Bankalardan ek kart talebinde bulunabileceğiniz şeklinde ikinci kredi kartı ürününü de isteyebilirsiniz. Banka yapacağı araştırma sonrası kredi notunuzu yüksek ve sicilinizi temiz görürse kart başvurunuz onaylanacaktır. Sadece 2. kartın limitinin mevcut kart limitinden azca olacağını ihmal etmeyin.

Loading…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir