Aynı Bankadan Aynı Bankaya EFT Havale Saatleri

EFT ve havale işlemleri son zamanlarda öyleki oldukca yaygınlaştı ki. Sadece her bankanın eft ve havale işlemleri için belirlediği saatler farklılık gösteriyor. Sizler için Ziraat Bankası, İş Bankası, Akbank, Vakıfbank, Halkbank şeklinde bankaların işlem saatlerini araştırdık. Peki bu saatler aynı bankadan aynı bankaya da işlem yaparken geçerli mi? Beraber inceleyelim.

EFT ve Havale İşlemleri

Pek çoğumuz bu işlemleri yapıyoruz. Kimi zaman web üstünden alışveriş yaparken karşımıza havale seçeneği çıkabiliyor. Sadece bu iki kavram arasındaki farkı pek çoğumuz bilmiyor ve para gönderme işlemi olarak tabir ediyoruz. Sadece bu iki kavram tamamen birbirinden farklıdır. Üstelik işlem saatleri de bankalar nezdinde birbirinden farklılık göstermektedir.

Havale, aynı bankalar içinde para gönderimi ya da gene aynı bankadan para alma işlemi olarak tanımlanabilir. Para transferi yapılacak olan hesabın ya aynı bankadan açılmış olması olarak da tabir edebiliriz.  Mesela Vakıfbank’ tan Vakıfbank’a ya da Ziraat Bankası’ ndan Ziraat Bankasına gönderilecek olan paralar havale olarak tabir edilmektedir. Aynı banka üstünden işlem yapıldığı için para gönderimi ya da para alma işlemleri için saatlerce beklemeye gerek kalmamıştır. Günün her saatinde gönderim yapılabilir.

EFT, ise bu tanımın tam tersidir. Açılımı Elektronik Fon Transferi‘ dir. Cümle içinde iki banka terimini kullanacağız. Şundan dolayı EFT işlemi tam olarak budur. Bankalar arası para transferini ifade eder. Kısaca para göndereceğiniz ya da para alacağınız hesabın değişik bir bankada açılmış olması gerekmektedir. Havalenin günün her saatinde yapılabileceğini söyledik. Sadece EFT’ de durum bu şekilde değildir. Bankaların emek harcama saatlerinin göz önünde bulundurulması gerekmektedir. Mesela Denizbank‘ tan Vakıfbank’ a yapılacak olan para transferi EFT olarak tabir edilecektir.

eft-havale-işlemleri
EFT Havale İşlemleri

Bu durumda akıllara şu sual işareti gelebilir; Hafta sonu EFT yapılmaz mı? Probleminin cevabı hayır. Bankalar hafta sonu mesaisi yapmadıkları için bu işlemin hafta sonu gerçekleştirilmesi mümkün olmamaktadır. Hafta içi beş gün , 9:00 ve 17:00 saatleri içinde fon transferi yapılabilmektedir. Hafta sonuna denk gelirse ise ilk iş günü olan Pazartesi günü işlem gerçekleşmektedir. İki kavram içinde kati farklar bulunmaktadır. Bankalar tarafınca meydana getirilen anlaşmalar neticesinde EFT işlemleri ücretli olmaktadır. Sadece yapılacak olan havale işlemlerinde herhangi bir ücret ödenmemektedir. Ek olarak saat olarak da farklılık bulunmaktadır. İstediğiniz gün ve dakikada havale işlemi yapabilirsiniz.

Hafta Sonu Havale Yapılır Mı?

Hafta sonu havale işlemleri gerçekleştirilmektedir. Para göndereceğiniz kişinin hesabı ile sizin hesabınız eğer aynı bankada ise yapacağınız işlem havale olacağı için cumartesi ya da pazar günleri de bu işlemi yapabilirsiniz. Sadece hesap değişik bir bankada ise para gönderimi yapılması ya da para alınması mümkün değildir. İnternet üstünden gönderim işlemi de yapılsa paranın hesabınızda olması için Pazartesi gününü beklemeniz gerekecektir. Sadece havale işlemini seçerek meblağ belirledikten ve göndereceğiniz hesaba ilişkin hesap numarasını ilgili alana girerek onayladıktan sonrasında gönderdiğiniz meblağ 5 dakika içinde öteki hesapta olacaktır. Hesap numarasını bilmiyor iseniz bağlantıya tıklayarak kartın neresinde yazdığını öğrenebilirsiniz.

EFT işlemi için ise mesai saatleri kullanılmaktadır. Pazar günü bu işlemi yaptıysanız sadece ertesi gün hesaba ulaşır. Ek olarak bankalar resmi dinlence yapmakta olan kuruluşlar olduklarından dolayı dinlence günlerinde de EFT yapılması mümkün değildir. Dinlence bitimine rastlayan ilk iş günü işleminizi yapabilirsiniz. İşleminiz oldukca acil ise yapmanız ihtiyaç duyulan aynı bankada hesabı olan bir tanıdığınızdan hesap numarası almanızdır.

Ziraat Bankası EFT Saatleri

EFT işlemleri için hesap numarası ve IBAN no kullanılmaktadır. Meydana getirilen işlemler Ziraat Bankası tarafınca denetlenmektedir. Meydana getirilen işlemde herhangi bir usulsüzlük durumu var ise işlem gerçekleştirilmez. Eğer işlemin aynı gün gönderilmesini istiyor iseniz öteki hesabın da Ziraat Bankası’ nda olması gerekmektedir. Ziraat Bankası EFT saati 09:00 ila 16:00′ dır. Bu saat geçerse yapacağınız işlemler bir sonraki güne ertelenecektir. Eğer bankanın o günkü emek harcama saati yarım gün ise 09:00- 11:00 içinde EFT yapabilirsiniz. Bu saatler içinde işlem yapmanız durumunda maksimum otuz dakika sonrasında para hesaba aktarılacaktır.

ziraat-bankası-eft-saatleri
Ziraat Bankası EFT Saatleri

EFT işleminin ücretli olduğundan bahsetmiştik.

İşlem ücretleri aşağıdaki gibidir;

 • ATM’ den fon gönderimi : 7 TL
 • Mobil bankacılık ile fon gönderimi: 2,5 TL
 • Telefon bankacılığı ile fon gönderimi: 5 TL
 • İnternet şubesinden fon gönderimi: 3,5 TL’ dir.

Türkiye İş Bankası EFT Saatleri

İş Bankası‘ nda EFT işlemleri saat 09:00 itibari ile başlamaktadır. Son EFT işlem saati ise 17:15‘ tir. Bu saatler içinde EFT işlemlerinizi yapabilirsiniz. Son dakikalarda EFT yapmanız durumunda ise gönderim bir sonraki gün yapılacaktır. Doğal olarak bu işlem ücretlidir. İnternet bankacılığı ya da mobil bankacılık üstünden EFT işlemi yapmanız daha karlı olacaktır.

 • ATM ‘ den EFT işlemleri : 10 TL
 • Mobil bankacılık : 3,5 TL
 • İnternet Şubesi : 3,9 TL
 • İş Bankası Şubeden EFT tutarı: 55 TL
 • Tertipli Olarak hesaptan EFT talimatı verilmesi : 59 TL’ dir.

Akbank EFT Saatleri

Akbank EFT saatleri 09:00 ile 16:00 saatleri arasıdır. Sadece ek ücret vermeniz durumunda 17:15 saatine kadar uzamaktadır. Belirtilen saatler dışındaki gönderimler ertesi gün hesaplara ulaşacaktır. Değişik bankalara yapacağınız ödemelerde Akbank’ ı kullanabilirsiniz.

İşlem ücretleri;

 • 750 TL’ ye kadar olan tutarlarda 65 TL EFT tutarı alınır.
 • ATM’ lerde meydana getirilen işlemlerde: 10 TL
 • Telefon Bankacılığı: 45 TL
 • İnternet şubesi: 4,5 TL
 • Cep Şube: 3,95 TL

Vakıfbank EFT Saatleri

Banka tarafınca her türlü para gönderme işlemi güvenilir bir halde gerçekleşmektedir. 09:00‘ da süregelen EFT süresi yeni düzenleme ile beraber 17:15 olmuştur. Şubelerden EFT yapabileceğiniz şeklinde öteki kanallardan da fon gönderme işlemi yapabilirsiniz.

 • Şubeden 550 TL’ ye kadar yapılacak olan EFT işlemlerinde: 55 TL
 • İnternet ya da mobil bankacılık işlemlerinde: 5,5 TL
 • ATM’ lerden yapılacak olan işlemlerde: 15 TL
 • Telefon kanalı ile yapılacak olan EFT’ lerde: 3,5 TL
vakıfbank-eft-saatleri
Vakıfbank EFT Saatleri

Halkbank EFT Saatleri

Halkbank EFT saatleri 08:00′ de başlamakta ve 16:30′ da bitmektedir. Bu saatten sonrasında yapılacak olan işlemler bir sonraki gün gerçekleştirilecektir.

 • 390 TL’ ye kadar banka şubelerinden yapılacak olan EFT’ lerde: 53 TL
 • İnternet bankacılığı: 3.33 TL
 • Telefon bankacılığı: 4.76 TL
 • Öteki ücretler için tıklayınız.

Öteki bankaların EFT işlem saatleri aşağıdaki gibidir;

Banka EFT Saati
Türkiye Finans 09:00 – 17:15
Tekstil Bank 08:30 – 17:00
Türk Iktisat Bankası 09:00 – 17:15
Şekerbank 09:00 – 17: 15
Odeabank 08:30 – 17:00
Albaraka Türk 09:00 – 17:15
Anadolu Bank 08:00 – 17:00
Burgan Bank 09:00 – 16:30
Finansbank 09:00 – 17:00
HSCB 09:00 – 17:00
İNG Bank 08:30 – 17:15
Kuveyt Türk 09:00 – 17:20

ATM’ den EFT Iyi mi Yapılır?

ATM üstünden EFT iki şekilde yapılmaktadır. Bunlar bir tanesi hesap numarası ile, diğeri ise IBAN no iledir.

Eğer IBAN numarasını biliyorsanız kartsız işlemler bölümünden IBAN numarasını, gönderim yapacağınız kişinin T.C. kimlik numarasını yazmanız yeterlidir. Hemen sonra doğrulama yapmak için cep telefonuna gelen kodu giriyorsunuz. Bu sayede EFT işlemini kolayca yapabilirsiniz. Eğer hesap numarasını biliyorsanız gene kartsız işlemler> para gönderme> hesaba para gönderme> başka hesaba para gönderme adımlarını tek tek uygulayarak EFT işlemini tamamlayabilirsiniz.

atm-den-eft-nasıl-yapılır
ATM’ den EFT Iyi mi Yapılır?

Ek olarak banka şubelerine giderek de EFT yapacağınız kişinin IBAN numarasını vererek EFT işlemi yapabilirsiniz. Genel olarak yüksek meblağlar bu şekilde gönderilmektedir. Şundan dolayı şubeden fon aktarma tutarları oldukça pahalıdır.

EFT işlemlerini yukarıda belirlediğimiz saatlerde şubelerden, banka ATM’ lerinden, web ya da mobil bankacılık kullanarak ya da bankanın alan kişi hizmetlerini arayarak gerçekleştirebilirsiniz.

Loading…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir