Az Vergi Ödeyen Esnafın Sırları Nelerdir?

Son dönemlerde devletimizde kurulan işletmelerin sayısı oldukça artış göstermektedir. Devletimizin girişimcilerimiz için sunmuş olduğu destek sunar ise bu mevzuya örnek olarak gösterilebilecek en büyük etkendir. Kurulan bu işletmeler yardımıyla para döngüsü sağlanarak ülke ekonomisi canlı tutulacaktır. Doğal olarak ki her kurulan işletme üstüne düşen sorumluluklarını gerçekleştirerek tertipli olarak vergi ödemelerini yerine getirmek zorunda kalacaktır. Normal olarak ki bir oldukca işletme daha azca oranlarda vergi ödemenin yollarını aramaktadır. Peki Az vergi ödeyen esnafın sırları nedir? Yasal olarak düşük oranlarda vergi ödemesi yapmak mümkün mü benzer biçimde sorular oldukça kafa karıştıran konuların başlangıcında yer almıştır.

Ödenmesi Ihtiyaç duyulan Vergi Türleri Nedir?

Devletimizde yer edinen işletmelerimiz ve esnaflarımızın elde etmiş oldukları net gelirler üstünden belirli dönemlerde vergi ödemeleri yapması gerekmektedir. Ödenmesi gereken vergiler işletme türüne ve mevzusuna nazaran değişim göstermiş olduğundan bu vergi türlerini üç ana başlık altında incelemek mümkün olacaktır.

Mevzularına nazaran sınıflandırılan vergi türleri aşağıda yer almıştır.

 1. Mal ve Hizmetlerden Alınan Vergiler
 2. Servet Üstünden Alınan Vergiler
 3. Gelir Üstünden Alınan Vergiler

Mal ve Hizmet Üstünden Alınan Vergiler

Ülkemizin daha rahat bir halde ekonomik güce haiz olması için üzerimize düşen vergi ödemelerini kesinlikle yerine getirmek zorundayız. Almış olduğumuz hizmet karşılığında ve mal karışılıkların da belirli bir oran doğrultusunda vergi ödemelerimizi yapmamız gerekmektedir. Bu durumda almış olduğumuz mal ve hizmetler için ödenmesi ihtiyaç duyulan vergi türleri aşağıda yer almıştır.

 • Belediye Vergileri
 • Katma Kıymet Vergisi
 • Gümrük Vergisi
 • Hususi Tüketim Vergisi
 • Hususi Üretim Vergisi
 • Banka ve Sigorta Vergileri
 • Talih Oyunları Vergileri
 • Damga Vergisi
 • Harçlar
Mal ve hizmet üstünden alınan vergiler

Servet Üstünden Alınan Vergiler

Devletimizde oldukca sayıda menkul ve gayri menkul sahibi olan yurttaşlarımız bulunmaktadır. Ve haiz olmuş oldukları bu mallar üstünden belirli dönemlerde ödenmesi ihtiyaç duyulan belli başlı vergiler bulunmaktadır. Bu vergiler için verilen genel isim ise Servet Üstünden Alınan Vergiler olduğu benzer biçimde alt başlıklar ise aşağıda yer almıştır.

 • Emlak Vergisi
 • Motorlu Taşıtlar Vergisi
 • Kalıtım ve İntikal Vergisi

Gelir Üstünden Alınan Vergiler

Şahıs yada kuruluşların yapmış oldukları işlemlerden dolayı elde etmiş oldukları gelirler karşılığında belli başlı dönemlerde belirtilmiş olan oranlarda vergi ödenmesi gerekmektedir. Bu vergilere verilen genel isim ise Gelir üstünden alınan vergilerdir. Alt başlıkları ise aşağıda maddeler halinde belirtilmiştir.

Servet üstünden alınan vergiler

Azca Vergi Ödemesi Icra eden İşletmelerin Sırları

Devletimizde yer edinen işletmelerin tertipli bir halde ve belirli aralıklarda vergi ödemeleri yapması icap ettiğini yukarıdaki yazılarımızda da bahsetmiştik buna nazaran bir oldukca esnafın azca vergi ödemesi yaptığını tamamımız biliyoruz yada tahmin edebiliyoruz da diyebiliriz. Azca vergi ödemesi denildiği süre akıllara direk olarak vergi kaçakçılığı gelmektedir. Fakat bu mantık oldukça yanlış düşünmemize sebep olmaktadır. Buna nazaran vergi ödemelerini düşüren esnafların izlemiş olduğu yollar aşağıda yer almıştır.

 • Kanunlar tarafınca belirlenen muafiyet ve istisnalar
 • Kanunen kabul edilemeyen giderlerin belirlenmesi
 • İndirilecek giderlerin tespitinin yapılması

Kanun Hükmünde Belirtilmiş Olan Muafiyet ve İstisnalar

Son zamanlarda genç girişimcilerin sayısı giderek artış göstermiştir. Bu durumun en büyük sebebi ise devletimizin genç girişimciler için vermiş olduğu desteklerle ilgili olmaktadır. Ek olarak genç girişimcilerin sayısındaki artış sebebi ile 29 yaş altındaki yurttaşlarımızın kurmuş oldukları işletmelerde vergi istisnasının olması söz mevzusudur. 29 yaşlarının altındaki genç girişimcilerin elde etmiş oldukları gelirlerde kısaca 75.000 Türk Lirasının altındaki kazançlarında vergi istisnasının yapılması mümkün olacaktır.

Kanun Hükmünde Belirtilmiş Olan Muafiyet ve İstisnalar

Kanunen Kabul Edilemeyen ve İndirilecek Giderlerin Neler Bulunduğunu Belirlemek

İşletmeler vergiye doğal olarak olan matrahlarını belirlerken giderlerin kurumlar vergisi matrahında ve gelir vergisi matrahında net bir halde belirtilmiş olmasına dikkat etmek gerekmektedir. Denetim esnasında hatalı indirimlerden kaçınmış olduğunuzu net bir halde göstermek için defter ve belgelerinizde yapılacak olan giderlerin tespitlerini doğru orantılı bir halde belirtmeniz gerekmektedir.

Vergiden düşülebilen kalemler listesi hakkında data alabilirsiniz.

Vergi Borcu Olanlar Borçlarını Iyi mi Öderler

Ülkemiz sınırları içinde istihdam eden ve kendi işi ile uğraşan yurttaşlarımızın belirli dönemler dahilinde vergi ödemesi yapmaları yasal olarak mecburi hale getirilmiştir. Vergi ödemesi icra eden mükellefler elde etmiş oldukları gelirlere karşılık belirlenmiş olan vergi türüne nazaran bildirge düzenlemeleri ve belirlenmiş olan tarihler içinde de düzenlemiş oldukları beyannameler karşılığında vergi ödemelerini yerine getirmek zorundadırlar. Düzenlemiş olduğunuz bildirge doğrultusunda vergi dairesi size gerçekleşme fişi verecektir. Vermiş oldukları bu gerçekleşme fişleri ile vergi ödemelerinizi yerine getirmeniz gerekecektir. Ödemelerinizi vergi dairesinden yapabileceğiniz benzer biçimde bununla birlikte web üstünden de yapabilirsiniz. Ek olarak ödemeniz ihtiyaç duyulan vergi tutarını malimüşaviriniz sizin adınıza ödeyemeyecektir. Bundan dolayı bu durum kesinlikle yasaklanmıştır.

Zamanı Geçen Vergi Borçları

Vergi beyannamenizi verdikten sonrasında almış olduğunuz gerçekleşme fişleri doğrultusunda ödemenizi ister vergi dairesinden isterseniz de web üstünden yapabilirsiniz. Ek olarak almış olduğunuz gerçekleşme fişleri üstünde vergi borcunuzu ödemeniz ihtiyaç duyulan tarih net bir halde belirtilmiş olacaktır. Belirtilen bu tarih doğrultusunda ödenen vergiler cezasız bir halde ödenecektir. Fakat belirtilmiş olan tarih içinde vergi ödemesi yapılmamış olursa o süre vergi gecikme cezasına doğal olarak tutulursunuz. Vergilerinizi geç ödemiş olduğunuz taktirde bir tek vergi gecikme cezasından başka bir cezadan yükümlü olmazsınız. Fakat ödemeniz ihtiyaç duyulan vergi tutarınız oldukça yüksek oranda ise o halde hesaplarına bloke konabilir. Ek olarak yaptığınız işlerde ihalelere giriyor iseniz vergi borcunuzun bulunmaması gerekmektedir. Vergi borcunuz olduğu taktirde ihalelere katılmanız mümkün olmayacaktır.

Vergi Afları

Ülkemiz genelinde bir oldukca düzenlemeler getirilerek oldukca sayıda vatandaşımız rahat bir nefes alarak beklemiş oldukları müjdeli haberleri alabilmektedir. Ek olarak devletimizde bir oldukca kez vergi borcu bulunan yurttaşlarımız için af düzenlemeleri yapılmış ve vergi borçları üstünde düzenlemeler yapılmıştır. Yapılacak olan düzenlemelerdeki vergi afları borçlarınızın tamamını silmemektedir. Vergi affı gündeme gelmiş olduğunda vergi alacaklarına eklenmiş olan faizlerden vazgeçilmektedir.

Çıkarılan Afların Hayata Geçirilmesinin Amacı Nedir?

Vergi aflarının gündeme getirilerek hayata geçirilmiş olmasındaki amaçların başlangıcında alacak tahsillerinin ödenmemiş olması gelirken bununla birlikte mükellefin ödeme gücünün olup olmadığı göz önüne alınarak yapılmaktadır. Bir öteki sebep ise minik tutarlar için takip masraflarının daha yüksek olması ile de ilgili olmaktadır. Bunların haricinde bir de politik sebepler dikkatleri çekmektedir. Oy potansiyelinin artması ve kayıt dışı olayların azaltılması benzer biçimde öteki etkenler de sebep olarak göz önüne alınmaktadır.

Loading…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir