B Sınıfı Ehliyet

Otomobil, minibüs yada kamyonet kullanmak isteyen sürücülerin B sınıfı yeterlik almaları gerekir. Eski yönetmeliğe bakılırsa 9 tane olan yeterlik sınıfı 1 Ocak 2016 zamanı itibariyle A1, A2, A, B1, B, BE, C1, C1E, C, CE, D1, D1E, DE, M, F, G, K şeklinde sınıflandırılıp 16 tane olmuştur. B sınıfı yeterlik alan sürücüler bununla beraber F sınıfı yeterlik yetkisine de hak kazanırlar. Sürücüler yalnızca yetkili oldukları belgeye bakılırsa vasıta kullanmalıdırlar. Ek olarak B sınıfı sürücü belgesine haiz kişiler F sınıfına ilişkin araçları kullanma yetkisine sahiptirler. Araçlarına 750 kilogram sınırını aşmayan hafifçe römork takabilirler, 750 kilogram sınırını aşan römorku takmak isterler ise sınava girdikleri ve başarı göstermiş oldukları takdirde belgelerine işlenecek bu durum ile kullanabilirler.

2016 zamanı itibariyle gelen yeni yönetmeliğe bakılırsa B sınıfına müracaat yapanlar ve B sınıfı ehliyeti olanlar artık minübüs kullanamamaktadır. Bu durumda D1 sınıfı yeterlik DE alınmalıdır. Yaş sınırı 18, minimum ilköğretim mezunu olmak şartıyla beraber B sınıfı yeterlik almış kişiler M, B1 ve F sınıfına ilişkin araçları kullanabilir. Ek olarak motor bisiklet, dört tekerlekli motosiklet ve traktör ile azami yüklü ağırlığı 4.250 kilogram olan birleşik araçları kullanabilirler.

Ehliyetlerini 2016 yeni yönetmeliğinden ilkin almış sürücüler manuel ve de otomatik vasıta kullanabilir. Sadece yeni yönetmelikle beraber otomatik vites kullanmak için sürücü kursuna başvurup, sınava otomatik vites vasıta ile katılan sürücüler daha sonrasında ehliyetlerinde belirtilecek olan “otomatik vitesli vasıta kullanabilir” ibaresiyle trafiğe çıkabileceklerdir. Otomatik vitesli vasıta kullanan sürücülerin manuel vasıta kullanmasına izin verilmemektedir.

Otomatik Vitesli Vasıta İçin B Sınıfı Ehliyeti

B sınıfı yeterlik almak isteyen sürücü adayları için kabul edilen eğitim iki aşamalıdır. İlk aşamada Trafik ve Çevre Bilgisi, İlk Yardım Bilgisi, Motor ve Vasıta Tekniği Bilgisi, Trafik Adabı derslerinden oluşan kuramsal eğitimin peşinden B sınıfı otomatik vites sınıfı sürücü belgesi almak isteyen adaylar Ulusal Eğitim Bakanlığının belirlemiş olduğu tarihlerde yeterlik sınavına girmelidir. 70 ve üstü not almayı başaran adaylar ikinci aşamaya geçerek direksiyon sınavına girebilir.

B Sınıfı Otomatik Vites Sürücü Belgesinin Geçerlilik Süresi

B sınıfı otomatik vites sürücü belgesinin geçerlilik süresi 10 senedir. Şu demek oluyor ki otomatik vitesli bir vasıta için B sınıfı yeterlik alan kişiler bu B sınıfı ehliyeti 10 yıl için kullanırlar.

Sponsorlu Bağlantılar

B Sınıfı Ehliyetin İptal Olmasına Niçin Olan İhlaller

  • Kırmızı ışıkta geçilmesi, 20 puan
  • Park yasağının ihlali, 20 puan
  • Yaya geçidinde yayalara öncelik verilmemesi, 20 puan
  • Kurallara uygunsuz şerit değişiklik yapmak, 20 puan
  • Güvenlik kemerinin takılmaması, 15 puan
  • Trafik esnasında cep telefonu ile konuşmak, 10 puan
  • Hız kurallarına uymamak, 10 puan
  • Adayın muayeneden geçmemiş aracı kullanımı, 10 puan

B Sınıfı Ehliyetlerin Yenilenmesi

B sınıfı ehliyetlerini 1 Ocak 2016 tarihinden ilkin almış olan sürücüler, yeni yönetmeliğe bakılırsa ehliyetlerini yeniletmek durumundadır. Yenilenen ehliyetler ortalama 80 ülkede geçerli olmakla beraber sürücü adayları da herhangi sıhhat durumu olup olmadığını doğrulayacaklardır. B sınıfı ehliyete haiz olan kişiler için her 10 yıl sıhhat belgesi teslim etmelidir. E sınıfı ehliyetler için ise bu süre 5 yıl olarak belirlenmiştir.

tıkla sorunu sor

B Sınıfı Yeterlik İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir