Bağ-Kur Borcu 36 ay Taksitlendirme

Bağ-Kur taksitlendirme sistemi BAĞ-KUR’a borcu olan bireylerin bulunan borçlarını daha rahat bir halde ödeyebilmelerini gerçekleştirmek için kurum tarafınca oluşturulan bir sistemdir. 2012 senesinde mecliste gündeme gelen Bağ-Kur taksitlendirme sistemi geçtiğimiz yıllarda uygulamaya girmiş hale gelmiş bulunmaktadır. Çıkarılan bu Bağ-Kur taksitlendirme sistemi ile borcu bulunan vatandaşların taksitlendirme yardımıyla borç yüzünden sorun çekenler için rahat bir nefes almalarını elde etmiş ve ödemelerini kolaylaştırmıştır.

Bilhassa borcu olan ve kendi sıhhat güvencesinden yararlanamayan bireylerin eşi, anne ve baba üstünden sıhhat hizmeti alan kişilere borç çıkarılmıştır. Artık çıkarılan bu BAĞ-KUR taksitlendirme imkanı ile borcu bulunan bireylerin çıkarılmış bu kendi borçlarını daha rahat bir halde ödemeleri mümkündür ve bunun için kuruma başvurmaları gerekmektedir.

Geçtiğimiz seneler içinde çıkarılmış olan bu Bağ-Kur taksitlendirme sistemi ile SSK ve Bağ-Kur borçlarına çıkarılan af ile beraber yasal değişikliklerde meydana gelmiştir.

2014 Senesinde Çıkarılan 36 ay  BAĞ-KUR Taksitlendirme İmkanı Nasıldır?

Yenilik getirilen Bağ-Kur taksitlendirme imkanı ile borcu bulunan bireylerin borçları tekrardan hesaplanmıştır. Hesaplanan borçlar TL üstünden faizsiz bir halde hesaplanmıştır ve borcu bulunan bireylerin geciktirdikleri ve bu gecikmeden dolayı olan faizlerin tamamı da silinmiştir.Gündeme gelen bu değişiklikle beraber tekrardan hesaplanan bu borçlar daha ilkin 18 ay olarak belirlenen  fakat yeni sistemle 36 ay benzer biçimde bir sürede Bağ-Kur taksitlendirme süresinde ödemeleri mümkün olacaktır.

Meydana getirilen bu değişikliğe karşın bireyler hala borçlarını ödemede sorun çekebilmektedirler. Bunun için bankalar borcu olan bireylere kolaylıklar sağlamaktadır. Bankaların yapmış oldukları kampanyalardan borcu olan vatandaşlar yararlanabilirler. Bu bankalar sizlere kredi vererek olan borcunuzu daha rahat bir halde ödemenize destek olacaktır. Bunun için ise bankalara danışmanız kafi olacaktır.

Sponsorlu Bağlantılar

Yazımızı özetleyecek olursak, Bağ-Kur’a borcu olan bireyler  18 ay yerine  36 aya çıkarılmış olan Bağ-Kur taksitlendirme  sistemi yardımıyla biriken borçları gerek kendi imkanları gerekse bankalardan yardım alarak bu borçlarını kolay bir halde ödeyebilme olanağına sahiptirler. Bu sayede daha ilkin yararlanamadıkları sıhhat ve öteki hizmetlerden yararlanma hakkına haiz olacaktırlar. Tüm bu işlemlerin gerçekleşmesi için borcu olan bireyler Toplumsal Güvenlik Kurumuna başvurmaları kafi olacaktır.

BAĞ-KUR’a Borcu Olan Kişilerin Borçlarının Yapılandırılmasında Müracaatta Dikkat Etmesi Ihtiyaç duyulan Noktalar;

1) Borcu olan bireyler müracaat formunu doldurularak, toplumsal güvenlik merkezine elden ya da posta yöntemiyle göndermesi gerekmektedir.

2) Yapılandırılmış olan borçlar peşin ya da ikişer ayda dönemler halinde 18 taksit yapılarak 36 ayda ödeme imkanı sağlanmıştır.

3) Yapılandırılan bu taksitlendirme esnasında ödeme süresi içinde gerçekleşme edecek genel sıhhat sigortası primlerinin kişinin fazlaca zor durumda kalmaması halinde bir yıl içinde ikiden fazla ödeme yapmadığı ya da noksan ödenmesi halinde yapılandırılan borçların kalan taksitlerini ödemek hakkı kaybedilecektir.

4) Borçlarını yapılandıranlar, ilk yapılandırma taksitini ödemeleri durumunda genel sıhhat sigortasından yararlanmaya başlarlar. Sadece yapılandırma borcu haricinde 60 günden fazla prim ve prime ilişkin borcu bulunanlar ile bu borcunu ilgili kanunlara bakılırsa taksitlendirme yapmayan bireyler yapılandırılan borca ilişkin taksitleri tertipli ödeseler bile genel sıhhat sigortasından faydalanamazlar.

5) 5510 sayılı Kanunun 17′nci maddesine bağlı ve geçici olarak dondurulmuş sigortalılık zamanının daha iyi bir duruma getirilmesinin talep edilmesi halinde,

-Dondurulmuş olan bu sigortalılık süresinden dolayı çıkan borçların hepsi verilen en geç tarihe kadar belirlenmiş tarihler içinde ödeme talebinde bulunan kişilerin ödemeleri yapması gerekmektedir.

6) Çıkarılan bu borçlarla ilgili olarak açılmış olan herhangi bir dava var ise davalardan feragat edildiğine dair mahkemeden yazılı olarak alınmış havaleli dilekçenin bir örneğinin genelgenin 14 nolu ekine başvuruda bulunan birime bırakılması gerekmektedir.

tıkla sorunu sor

Bağ-Kur Borcu 36 ay Taksitlendirme İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir