Bağ-Kur Süt Kesintileri

Vatanımızda Bağ-Kur kapsamında birçok şahıs iş yapmaktadır ve daha öncesinden de Bağ-Kur kapsamında emekli olup emekli maaşlarını almakta olan birçok yurttaş bulunmaktadır. Bu vatandaşlar gerek esnaflıkla gerek de çiftçilikle Bağ-Kur kapsamına girebilmektedirler. Bağ-Kurlular özelde ya da devlette emek harcama imkanı bulamayan kişilerin kapsamda olduğu sigortalılık koludur. Bağ-Kurlular için mühim olan bir mevzu da süt kesintileridir. Bağ-Kur süt kesintileri hakkında detayları bu yazımızda bulabilirsiniz.

Devlet, belirli dönemlerde öncesinden belirlenmiş olan niteliklerden kesintiler yapabilmektedir. Bu kesintilerin neler olduğu ve ne kadar kesinti yapıldığı önemlidir. Tevkifat, para mevzusunda kesinti manasına gelmektedir. Bağ-Kurlulardan da kesinti şu demek oluyor ki Tevkifat yapılmaktadır. Bakı kuruluşlara süt şeklinde ürün satan Bağ-Kurlulardan ürünün bedelinin % 1-3 oranında Bağ-Kur süt kesintisi yapıldığı bilinmektedir.

Bağ-Kurlu kişiler genel olarak kendi nam ve hesabına çalışan kişiler olarak bilinmektedir. Bağ-Kurlu çiftçilerden prim Tevkifat kesintisi yapanlarla ve iyi mi yapıldığıyla ilgili mevzular belirlenmiştir. Bu belirlenmiş kurallara nazaran, Bağ-Kurlu kişiler, bir ay içinde yapacakları tevkifatlar için lüzumlu olan bildirimi düzenlemeliler. Ek olarak bunun yanına Kurum adına yapmış oldukları ödemelerle ilgili olan faturalara ilişik belgelerin birer tane fotokopisini de bildirime eklemeliler. Daha sonrasında ise belirlenen süre içinde bu belgeleri Bağ-Kur İl Müdürlüklerine teslim etmelidirler.

Bağ-Kur Kesintilerinin Bildirilmemesi Durumu

Bağ-Kur süt kesintilerinin ya da tevkifatlarının zamanında ihtiyaç duyulan bölgelere bildirilmemesi sonucunda bazı yaptırımlar meydana gelmektedir. Bu durumlar da tebliğde beyan edilmiştir. Söz mevzusu olan tebliğin Hukuki ve Cezai Mesuliyet bölümünde bu mevzuya yer verilmiştir. Buna nazaran, kişilerin yaptıkları tevkifatları belirlenmiş olan süre içinde Kurumlara bildirmemeleri durumunda, bu durumdan kişiler görevli tutulmaktadır. Belirlenen süreler içinde kesintilerin bildiriminin yapılmaması ya da yapılmış olan kesintinin süre içinde kurum hesaplarına aktarılmaması durumunda meydana getirilen kesinti tutarları görevli kişilerden faizli olarak alınmaktadır. Bu yüzden kişiler bu mevzuda dikkatli olmalıdır.

Bağ-Kur süt kesintilerinin ve öteki kesintilerin günümüzde iyi mi işlediği de önemlidir. Tebliğde belirtilen hükümlere nazaran Toplumsal Güvenlik Kurumunun emek vermesi şu şekildedir: Kendi nam ve hesabına çalışmakta olan bir çiftçinin seneler öncesine ilişik bir kesinti yapıldığına dair belge olsa bile; bu kesinti tutarı ya da süt kesintisi tutarı Bağ-Kur hesaplarına işlenmemişse, çiftçinin geriye doğru Bağ-Kur kaydı ve tescili yapamamaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

Kısacası bir Bağ-Kurludan ne kadar süt kesintisi yapılırsa yapılsın; eğer bu kesintiler Toplumsal Güvenlik Kurumu hesaplarına işlenmezse bir anlam ifade etmemekte ve bir yerde kullanılamamaktadır.

Zamanında kendisinden Bağ-Kur süt kesintisi yapılmış olan kişiler bu haklarını arayabilmektedir. Bu durumda olan kişiler belirlenen tarihte bu zamana kadar herhangi bir zamanda süt satmışsa ve kendisinden süt kesintisi yapılmışsa ve bu süt kesintisi de Bağ-Kur kayıtlarına işlenmişse; o Bağ-Kurlu şahıs alıntı tarihini takip etmekte olan aybaşından itibaren o senenin sonuna kadar sigortalılık süresine haiz olabilmektedir.

Bu süt kesintisi mevzusunun birçok bağ-Kurluya faydası olmaktadır. Bu sayede, çeşitli kurumlara süt sattıkları için Bağ-Kur kesintisi meydana getirilen kişiler, bu sürelere ilişik olan prim farklarını kendileri ödeyerek, bu zamanları emekli aylığı için kullanabilmektedirler. Bu kesintilerle ilgili durumlar, geriye dönük tescil ya da kayıt olanağı sağlamış olduğu için Bağ-Kurlular için oldukça önemlidir.

tıkla sorunu sor

Bağ-Kur Süt Kesintileri İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir