Bağ-kurlu Esnafa Sağlık Müjdesi

Bağ-kurlu Esnafa Sıhhat Müjdesi

Gelecek günlerde meclis gündemine taşınacak olan sıhhat hizmeti yasa tasarısı bilhassa bağ-kurlu esnafı fazlaca yakından ilgilendiriyor.  Bağ-kurlu esnafın uzun süreden beri sorun yaşamış olduğu sıhhat hizmetleri mevzusunda kapsamlı bir emek verme yapılarak meclisten geçirilmesi umut ediliyor. Bilhassa genç istihdamını çoğaltmak ve gençlerin sıhhat sigortası endişesini ortadan kaldırmak için meydana getirilen bağ-kur  düzenlemesi esnafların sıhhat hizmetlerinden  yararlanmasını sağlayacak.

Emek harcama Bakanı Mehmet Müezzinoğlu tarafınca bizzat açıklanan yeni yasa tasarısı ile sıhhat hizmeti alamayan yada prim yatırdığı basamağa gore  yetersiz sıhhat hizmeti alan esnaf için geniş bir paket hazırlandığı ve bu paket içinde bağ-kurlu esnaflar için geniş bir sıhhat paketi yer almış olduğu  açıklandı. Bilhassa sıhhat hizmetlerinde belirli hastalıkların tedavisinde ve belirli ilaçların devlet tarafınca karşılanmasında karşılaşılan sorunların önüne geçecek olan bu yasa tasarısı ile  bağ*kur sigortalılığını sonlandırarak ssk sigortalısı olan esnafların sayısının artmasının önüne geçilmesi ve her vatandaşın sıhhat sigortasından yararlanmasını amaçlanıyor.

Mevcut Sistemin Eksikleri

Mevcut sistemde bağ-kurlu olan esnaflar , eşleri ve evlatları  prim yatırarak sıhhat sigortasından yararlanabiliyor. Sıhhat sigortası kapsamında bir ssklıdan daha azca imkanlara haiz olan bağ-kurlular bu açıdan mağduriyet yaşıyorlar.  Ek olarak mevcut sistemde değişik basamaklardan prim ödeyen bağ-kur sigortalıları sıhhat hizmetlerinden eşit şekilde yararlandıkları için bağ-kur sigortalıları içinde bir eşitsizlik söz mevzudur.

Sponsorlu Bağlantılar

Mevcut sistemin bir öteki tamamlanmamış yanı da sıhhat sigortası içinde ilaç tedavilerinde alınan katkı paylarıdır. SSK lı ve bağ-kur lu sigortalılar ilaç aldıklarında değişik tarifelerden katkı oranı ödüyorlar. Bu durum hem kendi içinde hem de ssk lı bir hastanın ödediği katkı payına gore bir eşitsizlik ortaya çıkarıyor.

Mevcut sistem içinde insanların mağdur olduğu bir öteki mevzu da ağır hastalıklarda ilaçların karşılanmaması yada karşılanabilen ilaçlar üstünde meydana getirilen kesintilerdir. Bilhassa kanser türlerinde  bazı ilaçların bağ-kurlu hastalara verilemiyor olması  hem hasta açısından bir risk ihtiva ediyor hem de her vatandaşın eşit bir halde sıhhat hizmeti lamasının önüne geçmiş olduğu için  devletin vatandaşına karlı olan sorumluluğunu yerine getiremediğinin  kanıtı oluyor.

Yeni Sistemin Getirdikleri

Gelecek haftalarda parlamento da oylanacak olan  yeni yasa tasarısı ile hayatımızda değişimler olacak.  Bilhassa genç izsiz ordusunun istihdam edilmesi ve  bağ-kurlu esnafın sıhhat sigortasından yararlanmasını sağlıyor. Bu yasa tasarısına gore;

Esnafların bağ-kur borçlarında yapılandırma imkanı sağlanarak bağ-kur sigortalısının sıhhat hizmetlerinden kesintisiz yararlanması amaçlanıyor. Bu sayede hem esnafın bağ-kur borcunun ödenmesi sağlanacak hem de prim ödemeleri eksiksiz yapılarak sıhhat sigortasından yararlanmasını sağlanacak.

Yeni sistem de bağ-kur sigortalılarının basamak farklarından meydana gelen sıhhat kesintisi ve katkı oranı farkı ortadan kaldırılarak her bağ-kur sigortalısının eşit katkı oranı ödemesi sağlanacak. Ek olarak bir ssklıya gore oldukça yüksek rakamlar ödeyerek tedavi hizmeti alan bağ-kur sigortalısının  ssklı ile yakın rakamlar ödemesini de saplayacak.

Yeni yasa tasarısı ile bağ-kur sigortalısının ağır hastalıklarının tedavisinin de önü açılıyor. Bilhassa kanser türlerinde Sıhhat Bakanlığının koymuş olduğu kotalar ortadan kaldırılıyor ve kanser hastalıklarının tedavisinde kullanılan ilaçların bağ-kur sigortalısına da verilmesi sağlanacak.

Yeni yasa tasarısında prim ödemesinde güçlük yaşayan bağ-kur sigortalısının sıhhat hizmetlerinden yararlanmasını sağlamak ve sıhhat hizmetlerinin kesintisiz olarak almasını sağlayabilmek amacıyla değişim yapılmış ve belirli bir süre prim ödemesi yapılmasa dahi sıhhat hizmetlerinden yararlanması sağlanmıştır. Mevcut sistemde yer edinen bu süre uzatılmış ve 6 ay olarak belirlenmiştir.  Meydana getirilen bu değişim ile bazı hastalıkların tedavisinde süre problemi ortadan kaldırılarak kesintisizi tedavi imkanı sağlanmıştır. Böylece istisnai hastalıkların  riski ortadan kaldırıldığı benzer biçimde bağ-kur sigortalısının sıhhat hizmetini kesintisiz olarak alması sağlanacak.

tıkla sorunu sor

Bağ-kurlu Esnafa Sıhhat Müjdesi İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir