Bağ-Kur’lu Kadın Doğum Borçlanması Yapabilir mi?

2008 senesinde sigortalı çalışan SSK bağlamındaki bayanlara doğumdan sonrasında çalışamadıkları süre için prim ödeyerek emeklilik süresinden saydırma hakkını tanınmıştır. Doğum borçlandırması olarak isimlendirilen bu hizmet ile hanımefendiler evlatları ile daha çok zaman geçirebilme ve gereksinimlerini eksiksiz yerini getirilme sansına haiz olmuşlardır. Hanıma tanınan bu hak pek fazlaca pozitif etkiyi elde etmiştir. Prim ödenmesi bakımından emeklilik gün sayısı üstünde pozitif etkisinde bırakır yaratmıştır.

Kanun 2021 senesinde ilk olarak kapsamına bir tek SSK kapsamında çalışanları alsa da hemen sonra meydana getirilen değişim ile birlikte Bağkur ve Emekli Sandığı kapsamında çalışan bayanları da kapsamına almıştır. Bu sayede doğum meydana getiren hanımefendiler doğumdan ilkin sigortalı çalışmaya başlamış ise doğum borçlanması hizmetinden yararlanma hakkında haiz olurlar. Bir bakımdan erkeklere sağlanan askerlik borçlanması ile benzer bir uygulama olarak görülmektedir.

Bağ-Kur’lu Hanım Doğum Borçlanması Başvurusu

Bağ-Kur kapsamındaki sigortalının doğum borçlanması başvurusunu bağlı olduğu ve dosyasının bulunmuş olduğu Toplumsal Güvenlik Merkezine yapmalıdır. SSK kapsamına çalışan kadının başvurusu son olarak hizmetini nerede gerçekleştirmiş oldu ise oraya bağlı Toplumsal Güvenlik Merkezine yapmalıdır. Emekli Sandığı sigortalıları(işyar) başvurusunu SGK Toplumsal Sigortalar Genel Müdürlüğü Sigortalı Tescil ve Hizmet Daire Başkanlığı’na yapmalıdır.

Bağkur’lu hanım doğumdan ilkin sigortalı olarak çalışmaya başlamış olmalı ve müracaat için Bağkur doyasının yer almış olduğu Toplumsal Güvenlik Merkezi vasıtasıyla gerçekleştirerek yapmalıdır. Doğum sigortası Bağkur’lu işe başlamadan sonrasında hayata gelen 3 çocuk için geçerli olmaktadır. Sigortalı hanım ihtiyaç duyulan şartları sağlamış olduğu durumda talebi üstüne 2160 gün kadar doğu borçlanması hakkını elde edebilir.

Doğum borçlanması hizmeti sigortalının işe başlangıç tarihini geriye çekmemekte. Çoğu zaman karıştırılan bir nokta olup yanıt bulunması ihtiyaç duyulan bir sual olmaktadır. Cevabı ise sigortanın başlangıç tarihini geri çekmediği fakat emeklilik için gereksinim duyulan prim gün sayısını doldurma zorunluluğunu kısaca extra emek harcama süresini ortadan kaldırdığıdır.

Sponsorlu Bağlantılar

Doğum Borçlanması Şartları

İlk koşul kadının Bağkur, SSK, Emekli Sandığı sigorta kollarından birinde sigortalı şekilde çalışıyor olmasıdır. 5510 Sayılı Kanun’da belirtilen Bağkur kapsamındakiler; kendi hesabına bağımsız çalışanlar, tarımsal etkinlik gerçekleştirenler, köy ve mahalle muhtarlarıdır.Sigortalı olan Bağkur’lu kadının doğum borçlanması hizmetinden yararlanabilmesi için aranan şartlar aşağıdaki gibidir.

  • Sigortalı kadının doğum ilkin sigortasının bulunması ilk şarttır. Çocuğun doğumundan ilkin ilk sigorta girişinin yapılmış olması kafi olmaktadır. Önceki bir zamanda doğan çocuk için hanım hemen sonra sigortalı olduğunda hizmetten yararlanamamaktadır.
  • Doğum gerçekleştikten sonraki zamanda sigortalı kadının adına prim ödenmemiş olması gereklidir. Eğer ödendi ise doğumdan sonraki süre ile sigorta priminin ödendiği tarih arasındaki gün sayısı kadar doğum borçlanması talebinde bulunabilmektedir. 2 yıl süresince borçlanmadan yararlanmak için 24 ay süresince prim yatırılmamış olması gerekir.
  • Çocuğun sağ doğması da borçlanmayı elde edebilmek için ihtiyaç duyulan koşullardan bir diğeridir. Eğer çocuk borçlanmanın başladığı tarihten 2 yıla kadar geçen süre içinde vefat etti ise vefat etmiş olduğu tarihe kadar olan gün sayısı kadar borçlandırma yapılabilir.
  • Bağkur’lu hanım doğum borçlanmasını en fazla 3 çocuğa kadar yapma hakkına haizdir. Lüzumlu şartları yerine getiren kişiler kolaylıkla başvurularını gerçekleştirebilirler. Sağ doğan her çocuk adına belirli bigün sayısı kadar borçlandırma yapılabilmektedir.
  • Bir çocuk için 720 gün borçlanabilirken 3 çocuk var ise 2160 gün borçlanma hakkı olmaktadır.
  • Çocuğun doğumundan sonraki 24 ay içinde ödenen prim süreleri toplam günden düşülmektedir.
  • 2 yıl dolmadan yeniden çocuk sahibi olunması durumunda yeni çocuğun doğduğu tarih itibariyle birinci çocuktan sağlanan borçlanma kesilerek ikinci çocuk için geçerli olacak 2 senelik borçlanma günü başlamaktadır.

Doğum Borçlanması Hesaplama

Doğum borçlanması meydana getirecek Bağkur’lu hanım prime esas kazancın alt ile üst sınırı içinde borçlanma sağlayabilir.2021 yılıyıllık borçlanma tutarı en düşük 720 gün üstünden hesaplanan15.580 TL olurken, en yüksek 2160 gün üstünden hesaplanarak46.742 TL olmaktadır. Şu demek oluyor ki 1 çocuk için borçlandırma 15.580 TL olmakta iken 2 çocuk için meblağ 31.161,60 TL ve 3 çocuk için meblağ 46.742,40 TL olmaktadır.

Doğum borçlanması talebi bulunan kadının doğum yapmış olduğu tarih sonrasında adına primi ödenmiş ise bu süre borçlanma hesabında bulunmaz. Prim ödenmiş süre toplamı iki senelik doğum borçlanması süresinden düşülerek kalan süreler ise borçlandırılmaktadır. Sigortalı kadının doğum borçlanmasının yapılacağı sürede doğan çocuğunun vefat etmesi durumunda vefat evveliyatına kadar olan süre borçlanılabilmektedir.

İlk doğumdan sonrasında iki yıl dolmadan ikinci doğumunu meydana getiren hanım sigortalı olmaktadır. İlk doğum sonrasından ikinci doğuma kadar borçlanmakta ve ikinci doğum için 2 yıl daha borçlanabilmektedir. Şu demek oluyor ki ilk doğumdan ikinci doğuma kadar olan gün sayısı ve ikinci doğum sonrası 2 senelik süre doğum sigortasından yararlanabilmektedir.Bu şeklinde hallerin oluşmadığı durumlarda ise hanım sigortalı haklardan eksiksiz şekilde yararlanmak için ilgili kuruma müracaat etmesi halinde müracaat taleplerini iletebilmektedir.

Doğum Borçlanması İçin Ihtiyaç duyulan Evraklar

  • Bağkur, SSK, Emekli Sandığı çalışanlarının doğum borçlanması talep edebilmesi için sigortalı kadının borçlanma talep dilekçesi doldurması gereklidir.
  • Kimlik fotokopisine gereksinim duyulacağından yanlarında bulundurmaları şarttır.
  • Sayılan tüm şartları elde eden SGK Işyar Bağkur doğum borçlanması, kadının Bağkur dosyasının bulunmuş olduğu SGK İl Müdürlüğü’ne borçlanma dilekçesi ve kimlik fotokopisini vererek talep işlemini kolaylıkla gerçekleştirebilir.

Yarım Çalışma Ödeneği – Yarım Çalışma Doğum İzni

Anlaşmalı Boşananların Maaşı Kesilir mi?

Mama ve Bez Yardımı İçin Nereye Başvuru Yapılır?

tıkla sorunu sor

Bağ-Kur’lu Hanım Doğum Borçlanması Yapabilir mi? İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir