Bakıma Muhtaç Özürlü Çocuk Erken Emeklilik

 Engelli Evladı Olan Anne Erken Emeklilik Hakkına Haiz

2011 senesinde meydana getirilen düzenlemeler sonucunda engelli evladı olan anneler için erken emekli olması mevzusunda düzenlemeler yapılmış oldu.Toplumsal güvenlik reformu olarak bildiğimiz 5510 sayılı Kanunla bakıma muhtaç derecede engelli evladı olan anneler erken emeklilik hakkına haiz olabilecekler.

Erken emekliliğim iyi mi hesaplanacak sorusunun cevabı ise; 01/10/2008 tarihinden sonrasında ödenen prim gün sayılarının 4’te 1’i (annenin çalmış olduğu her yıl 450 gün şeklinde değerlendiriliyor) ödenen prim gün sayılarına eklenmiş olur, bu eklemeler sonucunda emeklilik yaş haddinden sayılar indirilir.Engelli çocuğa haiz annenin müracaat yaptıktan sonrasında ki prim analizi sonucunda 1 senede fazladan 3 ay emeklilik yaş haddinden düşümü durumu ortaya çıkar. Bu haktan sigortalı çalışan tüm anneler faydalanabilir.

Erken Emeklilik İçin Iyi mi Başvurabilirim

 • Erken emeklilikten yararlanmak isteyen annenin yapması ihtiyaç duyulan şey son aşama kolay bir şeydir.Çocuğunun devamlı bir başkasının bakımına muhtaç durumda engelli bulunduğunun tespiti için en yakın Toplumsal Güvenlik İl Müdürlükleri/Toplumsal Güvenlik merkezlerine başvurmalıdır.
 • En yakınımız da bulunan Toplumsal Güvenlik Kuruluna yaptığımız müracaat sonucunda,başvurulan kurum evladı bu mevzuda sıhhat raporu verebilecek bir hastaneye sevki gerçekleştirir.
 • Hastaneye meydana getirilen müracaat sonucunda alınan rapor ile SGK’ya rapor iletilir ve erken emeklilik mevzusunda müracaat yapılır.
 • Sigortalı çalışan annenin bakıma muhtaç birden fazla evladı var ise her çocuk için ayrı ayrı müracaat yapılır ve ona nazaran hesaplamalar ayarlanır.
 • Raporlar sonucunda engellilik durumunun bakıma muhtaç olmasının onayından sonrasında emeklilik yaş hadlerinden indirilecek süreler hesaplanır.

Sigortalı annenin erken emeklilik için SGK’ya yapmış olduğu başvuruda etken olarak çalışıp çalışmadığına bakılmayacaktır. Müracaat zamanında çalışmıyor bile olsa meydana getirilen müracaat ve incelemeler sonucunda onay çıkması durumunda emeklilik yaş haddinden lüzumlu düşümler yapılacaktır.

Emeklilik Yaşından Düşürülecek Sürenin Hesaplanması

01/10/2008 tarihinden itibaren ödenen prim günlerinin dörtte biri, ödenen prim günlerine eklenecek  ve bu eklemeler sonucunda oluşan toplam gün sayısı emeklilik yaş haddinden düşülerek ortaya erken emeklilik durumunda kalan gün sayısı çıkacak. Bu hesaplamalar sonucunda bakıma muhtaç evladı olan sigortalı anne her yıl fazladan 3 ay çalışmış şeklinde prim ödemesi sistemden düşülerek,emeklilik haddinden düşümü sağlanacaktır.

Bu işlemler göz önüne alınırken dikkat edilen adımlar;

Sponsorlu Bağlantılar

 • Sigortalı ferdin,sigorta başlangıcının 01/10/2008 tarihinden ilkin yada sonrasında olmasına,
 • Çocuğun doğum zamanı,
 • Çocuğun vefat etmesi durumunda,ölüm geçmişine,
 • Çocuğun başka birinin bakımına muhtaç olma durumunda  başlangıç ve bitiş zamanı,
 • Sigortalı hanım fert eğer boşanmış ise çocuğun vekaletinin kendinde bulunup bulunmadığına,
 • Bakıma muhtaç çocuğun, sigortalı hanım fert tarafınca evlat edinilip edinilmediğine,
 • Başka birinin devamlı bakımına muhtaç  çocuğun birden fazla olmasına durumuna,
 • 2828 sayılı Toplumsal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu Kanunu hükümlerine nazaran korunma, bakım ve rehabilitasyon hizmetlerinden ücretli yada parasız devamlı ve yatılı olarak faydalanıp faydalanmadığına bakılarak değerlendirilecektir.

Ekim,2008 yılından ilkin çalışmaya başlamış ve bakıma muhtaç çocuğa haiz olan sigortalı anne,yapmış olduğu başvurular sonucunda emek harcama süresinin dörtte biri,toplam ödenen prim gün sayısına ilave edilir ve ilave edilen süre kadar yaş haddinden lüzumlu düşümler yapılır.

Yararlanma Süresi

Bakıma muhtaç engelli evladı olan sigortalı annenin,erken emeklilik hakkından yararlanması için geçen süre durumları;

 • Çocuğun yaşamı süresince süreklilik gösterir,
 • Evlat edilen çocuklar için aynı işlemler yapılırsa,netice olarak erken emeklilik için gün düşümü yapılır ve bir üst maddede yer almış olduğu şeklinde çocuğun yaşamı süresince süreklilik gösterir,
 • Birden fazla engelli evladı olanlar için tek hak vardır. Eğer bakıma muhtaç çocuk,Çocuk Esirgeme Kurumun’da yatılı olarak faydalanıyorsa onlar için bu hak geçerli olmayacaktır.

Bakıma muhtaç özürlülerin tesbiti ve bakım hizmeti esaslarının belirlenmesine ilişkin yönetmelik ilgili resmi gazete yazısına aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

Resmi gazete yazısı için TIKLAYINIZ!

tıkla sorunu sor

Bakıma Muhtaç Özürlü Çocuk Erken Emeklilik İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir