Banka Faizi Günah mıdır?

İslami yaşam seçimi yaşadığımız süre zarfında toplumsal yaşamımız başta olmak suretiyle iş yaşamı, aile yaşamı vs. birçok noktada hassasiyetle üstünde durulan mevzular arasındadır. Bu bağlamda bilhassa iş yaşamını oldukca fazla ilgilendiren ve finansal mevzularda kullanmakta olduğu bankalardan faydalanırken meydana getirilen bir ekip bankacılık faaliyetlerinin caiz olup olmadığı mevzusunda değişik firikler ortaya atılmaktadır.

Bilhassa banka faizi günah mıdır değil midir benzer biçimde sorular sıkça sorulanları arasındadır. İslami kaynaklara ve bir ekip ulemaya nazaran bankalar üstünden meydana getirilen işlemlerin faiz olup olmadığı mevzusunda değişik fikirler ortaya atmaktadır. Malum İslami kaynaklara nazaran bankaya yatırılan paranın korunması benzer biçimde bir durum söz mevzusudur. Her iyi mi kredi kullanırken fakirlik halinin olması benzer biçimde bankanın mevduat hesabına yatırılan paranın kalmış olduğu süre zarfında ülke ekonomisi çerçevesinde korunması gerektirme etmektedir.

Bankaya Yatırılan Paranın Faizi Caiz Midir?

Bankalar üstünden oluşturulan vadeli mevduat hesaplarına yatırılan paradan gelen faizin caiz olup olmadığı dile getirilir. Meydana getirilen araştırmalar ve emekler neticesinde mevcut paranın korunması gerektiği noktasında birleşmektedirler. Herhangi bir kişiye verilen borcun geri alınırken fazla ile alınması benzer biçimde bankalar bünyesine yatırılan paradan dolayı müşterilerine belirli faiz oranı üstünden kar vermektedir. Buradaki yada borç verilirken alınacak olan para ile ilgili olarak en dikkat çekici olanı enflasyon oranı üstüne aşan durumlarda herhangi bir halde paranın kullanılmamasıdır.

Banka faizi günah mı sorusunun en can alıcı noktası burası olup eğer yatırılan bir miktar para yada bir yıllığına borç verilen para üstünden alınacak olan miktar en fazla enflasyon oranında olması gerektiği ulema tarafınca dile getirilir. Fazlası ile elde edilmiş paranın kesinlikle geri iade edilmesi gerektiği dile getirilmektedir. Kazandığınız gelir enflasyon oranını aşması durumunda faizli getiri olarak kabul edilmekte ve İslami kaynaklara nazaran haram sayılmaktadır. Aynı şekilde faiz vermenin de günah olduğu dinimizde kredi kullanırken fakirlik halinin şu demek oluyor ki gereksinim halinin olmasına itina gösterilmesi gerekmektedir. Aksi halde fakirlik olmayan taleplerin karşılanması için kredi çekilmesi de günah sayılmaktadır.

Bundan önceki yazımız olan EFT Ne Zaman Hesaba Geçer? Düşer? 2021 [Çözüldü.] başlıklı makalemizi de okumanızı tavsiye ederiz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir