Banka İpotekli Evi Satma Yolları

İpotekli Ev Iyi mi Satılır?

Bankalar kredi çekerek konut almak isteyen müşterilerinin başvurularını pozitif yönde karşıladıktan sonrasında krediyi kullanıma verirken bir taraftan da eve ipotek koydurmaktadır. Krediyi çeken satın alan borcunu tamamlayana kadar banka kendisini güvence altına almak niyetiyle ipotek koydurmaktadır.

Evin Üstündeki İpotek Iyi mi Kalkar?

Toplam kredi borcu tamamen bitikten sonrasında ise bankaya müracaat ederek evin üstündeki ipotek kaldırılabilir. İpotek kaldırıldıktan sonrasında ise söz mevzusu ev dilenildiği benzer biçimde satılabilmektedir. Peki, ipotekli ev satılabilir mi? Borcu olup da evi satmaktan başka çaresi olmayanlar banka ipotekli evi satma yollarını aramaktadır. Ilk olarak ipotekli evin satışının yapılabileceğini söyleyebiliriz.

Dünyanın bin bir türlü hali olduğu gerçeğinden yola çıkarak çeşitli sebeplerden dolayı evin kredi taksitlerini ödeme zorluğu ortaya çıkabilir. Ya da evin satılarak parasının başka bir halde değerlendirilmesi benzer biçimde çeşitli durumlar da ortaya çıkabilir. Bu durumda evin satılması söz mevzusudur. Banka ipotekli evi satmanın yolu alacaklı şahıs ile anlaşmaktır. Eğer evi alacak olan kişinin peşin parası var ise banka ipoteğini kaldırarak evi kendi üstüne alabilir. Eğer alacaklının peşin parası yoksa ve evi kredi ile almak istiyorsa bu durumda bankanın da onayıyla evin kredi borcu yeni sahibine devredilebilmektedir.

Tapu Müdürlüğü tarafınca ipotek kabul edilmeden taşınmazın kişinin adına tescil edilmesi söz mevzusu olmamaktadır. Eğer ipotek kabul ediliyorsa eve dair güncel borcu, faizi ve öteki tüm harcamaları öğrenilerek evin toplam kıymeti ödenirken buradan düşülmelidir. Bu şekilde bir yol izlendiği vakit daha güvenilir bir alış veriş yapılmış olur.

Bundan önceki yazımız olan EFT Ne Zaman Hesaba Geçer? Düşer? 2021 [Çözüldü.] başlıklı makalemizi de okumanızı tavsiye ederiz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir