Banka Kara Liste Sorgulama

Kara Sıralama 2021

Kara sıralama; bankaları aracı kılmak suretiyle çeşitli ihtiyacınız olan şeyleri karşılamak için kullanmış olduğunuz kredi, kredi kartı ve kredili mevduat hesapları kullananların bazı yükümlükler getirmektedir. Bu bankacılık ürünleri haiz olduğu özellikleri yardımıyla kişinin kendisine borç sorumluluğunun altına itebildiği için kullanıcıları tarafınca anaparalarıyla beraber faizli tutarlarının tertipli olarak ödenmesi gerekmektedir.

Kredi, kredi kartı ve kredili mevduat hesaplarına ilişik borçların bankacılık kanunda belirtilen süre zarfından ödenmediği takdirde kullanıcı için yönetimsel ve yasal takipler başlatılmaktadır. Bu takip işlemleri süresince bankaya olan borçlarını ödemeyen banka müşterileri bir süre sonra bankanın avukatları vesilesiyle başlatmış olduğu yasal takip ile beraber şahıs Merkez Bankasının kayıtları içinde yer edinen Kara Sıralamaye alınır.

Merkez Bankasının Kara Sıralaması Nedir?

Banka müşterileri gereksinimleri doğrultusunda kullanmış oldukları kredi, kredi kartı ve ek hesap şeklinde bankacılık ürünlerinde mevcut olan borcunu kanunlarda belirtilen süre zarfında ödemediği takdirde Merkez Bankasının kayıtlarına alınır. Kara sıralama olarak tabir edilen kayıt kısmı, finansal işlemlerinden dolayı sorunlu olan kişilerin belirli bir süre bankalar ve çeşitli kurumlar vesilesiyle işlem yapması imkansız hale getirilmesidir. Çeşitli borçlarından dolayı Kara listeye alınma işlemi ilk olarak yönetimsel takip ile adım atar. Kullanmış olduğu ek hesap, kredi kartı ve kredi ürünlerinden herhangi birinden dolayı bankaya borcu olan banka müşterilerine 90 gün süresince çeşitli yazışma kanalları üstünden borcunu kapatması duyuru edilir. Bu süre zarfından hiçbir uyarıyı dikkate almayan banka müşterilerine son olarak tüm borcunu anaparası ve yasal faiziyle beraber kapatması için 7 günlük süre verilir. Bu süre zarfından da borcunu kapatmayan kişilere bankalar avukatları vesilesiyle mahalli mahkemelerde ve icra müdürlüklerinde dava açılır. Oluşturulan bu davalarla beraber finansal sicili bozulan şahıs otomatikman Merkez Bankasına bildirilir ve her insanın kara sıralama olarak tabir etmiş olduğu kayıtlara alınır.

Merkez Bankası Kara Sıralama Sorgulama

Bankalar üstünden ek hesap, kredi ve kredi kartlarının kullanımına bağlı olarak borcu bulunan banka müşterilerinin mevcut borçlarını çeşitli takip süreleri süresince ödemediği takdirde Merkez Bankasının Kara Sıralamasıne alınır. Vatanımızda birçok şahıs mevcut borçlarından dolayı yönetimsel ve yasal takiplere düşmek suretiyle Kara Listeye alındığını bilmeden yaşamını devam ettirmektedir. Sizin için finansal işlemleriniz ehemmiyet arz ediyorsa Merkez Bankası Kara Sıralama sorgusunu ara ara yaptırmanızda yarar vardır. Bilhassa kullanmış olduğunuz bir ekip bankacılık ürünleri herhangi bir sebepten dolayı borçlarını geciktiriyorsanız banka kara liste sorgulaması yaptırmanızda kesinlikle yarar vardır. Kara Sıralama sorgulamasını çeşitli kurumlar vesilesiyle yapabilirsiniz. Vatanımızda sorgulama yapmak için kullanılan platformlar içinde Findeks kara sıralama sorgulama, bazı bankaların müşterileri için sunmuş olduğu kara sıralama sorgulama ekranı, SMS’le kara sıralama sorgulama, banka şubelerini kullanmak suretiyle kara sıralama sorgulama ve direkt Merkez Bankasına yapılacak olan yazılı taleple kara sıralama sorgulama yapılabilmektedir. Kullanmak istediğiniz kurum yada uygulamayla ilgili detaylı data mevcut kurumların web platformlarında bulunmaktadır.

Kara Listeden Iyi mi Çıkılır?

kara sıralama

Kullanmış olduğunuz bankacılık ürünlerinden dolayı girmiş olduğunuz Merkez Bankası kayıtlarından 5 yıldan ilkin çıkabilmeniz imkansızdır. Kara Sıralama olarak tabir edilen ve finansal sicili bozuk olan banka müşterilerinin alındığı bu listeden çıkmak isteyenler ilk olarak mevcut olan kredi, kredi kartı yada ek hesap limitine ilişik tüm borçları kapatması gerekmektedir. Borcun kapatılmasıyla beraber Merkez Bankasının kayıtlarında kalması ihtiyaç duyulan süre belli olduğundan bu listeye girene kadar kişinin yitirmiş olduğu kredi notu tekrardan yükseltilebilir. Bunun için elinde mevcut olan kredi kartını tertipli olarak kullanan kişiler her ay gelen ekstreyi tertipli olarak ödemesi halinde yada ek hesabı bulunan ve kullandığı süre zarfında tertipli olarak tüm borcunu ödeyen kişilerin kredi notları ideal seviyelere tekrardan çıkacaktır.

Bundan önceki yazımız olan Banka Kara Listesinden Nasıl Çıkılır? başlıklı makalemizi de okumanızı tavsiye ederiz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir