Banka Kara Listesi Nedir

Vatanımızda hizmet veren finansal kuruluşların tamamı Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumuna, Kredi Kayıt Bürosuna ve Merkez Bankasına bağlıdır. Bu kurumlar içinde bankaların tüm işlemlerinin bir halde kaydının tutulduğu platformlardan biri Merkez Bankası kayıtlarıdır. Tutulan bu kayıtlar bankanın müşterileri ile olan tüm işlemlerinin kaydının tutulup herhangi bir negatif durum karşısında buradaki kayıtların denetim edilerek gerçeğin ortaya çıkarılmasıdır. Bilhassa son yıllarda Merkez Bankası ile ilgili olarak en fazlaca duyduğumuz kavramlardan biri şüphesiz Kara Sıralama tabiridir. Peki, kara sıralama nedir? Bankalar, kendi hizmet ürünleri içinde yer edinen kredi, kredi kartı yada kıymetli evraklardan herhangi birini kullanan müşterinin düzensiz kullanıma bağlı yada ürüne ilişik borcun geri ödeme esnasında aksatılması yada direkt ödenmemesi durumunda otomatikman banka tarafınca Merkez Bankasına bildirmesi ile ilk kayıtlar adım atar.

Merkez Bankasının Kara Sıralama kaydına giren bir şahıs minimum 5 yıl süresince bu listede mahsur kalmaktadır. Eğer şahıs bu süre zarfında kendine ilişik olan tüm borçları kapatır ise, belirlenen süre zarfından kayıtları silinerek tekrardan bankacılık işlemlerini gerçekleştirebilir. Kara Sıralamade bulunan bir kişiye hiçbir banka kredi kullandırmaz, kredi kartı vermez ve kıymet evrakların hiçbir ortamda kullanmasına olanak sağlamaz. Durum bu şekilde olunca ister istemez bazı sıkıntıların yaşanmasına niçin olunur. Fakat şimdilerde bankaların satın alan sorun çekmesinden dolayı Kara Sıralamade bulunup 1-3 yıl içinde tüm borçlarını ödedikten sonrasında bir tek belirlenen sürenin geçmesini bekleyenlere bankalar kredi vermeye adım atmıştır.

Bundan önceki yazımız olan Sicili Bozuk Olana Kredi Veren Bankalar GARANTİLİ başlıklı makalemizi de okumanızı tavsiye ederiz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir