Banka Kara Listesinden Nasıl Çıkılır?

Sizlere bu yazımızda “Banka kara listesinden nasıl çıkılır” hakkında data vereceğiz. Negatif kredi kayıtları halk içinde kara sıralama olarak bilinmektedir.

Kara Sıralama Nedir?

Kara sıralama, Merkez Bankası tarafınca tutulan, kurumlar ve kişiler bazında çek, senetlere ve bireysel kredilerle ilgili veritabanına denir. Fakat kredi başvuruları esnasında başka bir kaynak yer almıştır. Bu kaynak KKB olarak geçmektedir. Açılımı ise Kredi Kayıt Bürosu’dur. Kara sıralama olarak malum bu kayıtlar iki değişik kurum tarafınca oluşturulmuştur.

Kara Listeden Iyi mi Çıkarım? Diyenler için

Kara listeden çıkmak istiyorsunuz, peki ne yapacaksınız? Ne yazık ki bu şekilde bir durumla karşılaştığınız süre yapacağını pek bir şey bulunmuyor. Kara listeye girdiğiniz anda yapmanız ihtiyaç duyulan tek şey borcunuzu ödemek ve daha sonrasın bekleyişe geçmek. Eğer kara listeye girerseniz borcunuzu ödedikten sonrasında çıkmak için zamana bırakmalısınız.

Borcunuzu ödedikten 5 yıl sonrasında siciliniz temizlenir ve kara listeden çıkartılırsınız. Böylelikle kara listeden çıkarak yeni krediler çekebilir ve arzu ettiğiniz bankadan kredi kartı alabilirsiniz. Sadece borcunuzu ödemeden 5 yıl beklerseniz kara listede kalmaya devam edersiniz. Şu sebeple kara listeden çıkabilmeniz için temel koşul borcunuzu ödemiş olmak ve ödedikten sonrasında 5 senelik sürenin geçmiş olması gerekir. 5 yıl dolmadan kredi başvurusunda bulunabilirsiniz, bazı bankalar başvurulara pozitif yönde cevap verebilir. Sadece krediniz 5 yıl dolmadan %100 çıkar diyemezsiniz. 5 yıl dolsa dahi %100 diyemiyoruz. Şu sebeple kara listeye bir kere girdiğiniz taktirde 5 yıl dolduktan sonrasında başvuruda bulunduğunuzda bankalar sicilinizi incelemektedir. Bu yüzden pozitif yönde bir sonuçla karşılaşmayabilirsiniz. Kara listeye girmemeye itina gösterin.

Banka Kara Liste Sorgulama


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir