Banka Kredi Sicili Sorgulama

Vatanımızda bulunan birçok bankanın bağlı bulunmuş olduğu kurumlar içinde yer edinen Merkez Bankası, banka müşterilerine ilişik kayıtları tuttuğu şeklinde bununla birlikte kredi notu isminde olan kayıtlara bağlı olarak kara sıralama isminde olan kayıtların tutulduğu kurumlarımızdan biridir. Kara sıralama olarak malum kayıt sıralaması, herhangi bir halde banka üstünden kredi ürünü kullanan, kredi kartı kullanımına bağlı olarak yada kıymetli evrak olarak malum ürünlerin düzensiz kullanımı neticesinde belirli müddet cezalandırılmak suretiyle kaydın girildiği listedir.

Merkez Bankasının kara listesine giren bir şahıs borcun tamamlanmasına bağlı olarak minimum 5 yıl tutulmaktadır. Bu süre zarfından birçok banka herhangi bir halde listede bulunan kişilere kredi kullandırma, kredi kartı kullanımı yada kıymetli evrak şeklinde ürünleri kullandırmamaktadır. Peki, bir şahıs kendisi için banka kara liste sorgulamanı iyi mi gerçekleştirebilir?

Merkez Bankasının kara listesine bir şahıs kendi bankasının suç duyurusu üstüne girmektedir. Kişinin kredi ve kredi kartı borcunu belirlenen süre zarfında ödememesi durumunda yada kıymetli evrakların ödenmemesi durumunda alınır. Listeye giren bir şahıs de kendisi hakkında iyi mi bir sürecin başladığını sadece Merkez Bankasına yazacağı dilekçe yardımıyla öğrenebilir. Merkez Bankasının bulunmuş olduğu Ankara yerleşkesine iade taahhütlü yada direkt yazışma ile yapacakları sorgulama neticesinde öğrenebilirler.

Banka müşterilerinin yazışma için kullanabileceği adres; TÜRKİYE CUMHURİYETİ MERKEZ BANKASI İdare Merkezi İstiklal Cad. No:10 Millet 06100 Ankara’dır. Banka kara sıralama sorgulama dilekçesinin örneğini ise, web üstünden kolaylıkla bulabilirler.

Kredi ve kredi kartı sicil affı ne süre çıkacak makalemizi okuyabilirsiniz.

Bundan önceki yazımız olan Sicili Bozuk Olana Kredi Veren Bankalar GARANTİLİ başlıklı makalemizi de okumanızı tavsiye ederiz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir