Banka Kredi Vermiyorsa Bize Gelin 2021-2021 Yöntemleri

Nakit ihtiyacı olanlar ve bankalardan kredi alamayanların ne yapmalıyım diye kaygı etmelerine gerek yok. Bankaların kredi vermemesinin pek fazlaca sebebi olabilir. Sadece iyi mi kredi çekebilirim diye merak ediyorsanız kredi çıkmıyor diye üzülmenize gerek yok. Reddedilen kredi başvurularının silinme süresi 180 gün olarak belirlenmiştir. İçeriğimizde sizler için bankaların niçin kredi başvurularını reddettiklerini, iyi mi kredi çekebileceğinizi ve bankalar haricinde finansman bulabileceğiniz alternatif şekilleri ele aldık.

Bankalar Niçin Kredi Vermiyor?

Finansman ihtiyacınız mı var? Çalacağınız ilk kapı elbet ki bankalar. Lüzumlu evraklar ile beraber banka şubelerine giderek, web bankacılığı, mobil bankacılık üstünden giriş yaparak kredi başvurularınızı kolaylıkla yapabilirsiniz. Müracaat yaptınız, buraya kadar her şey tamamdı. Bankalar hakkınızda yaptıkları danışma sonrası kredi başvurunuzu reddetti ve negatif kredi mesajı aldınız. Peki bu durumun sebebi nedir?

Bankaların kredi başvurularını reddetmesinin pek fazlaca sebebi bulunmaktadır. Bu sebepleri maddeler halinde belirtelim.

Bankalar Neden Kredi Vermiyor?
Bazı sebeplerden dolayı bankalar kredi başvurularınızı kabul etmeyebilir.
  • Kredi notunuz düşük olabilir.

Banka müşterilerinin 5 senelik bankacılık geçmişlerinin kaydedildiği bir sistem bulunmaktadır. Bu sistemde bankalar ile münasebetiniz görünür. Eğer daha evvel kredi almışsanız, kredi kartı başvurusu yapmışsanız, bankalarda vadeli ya da vadesiz mevduat hesaplarınız var ise bu durumda kredi notunuz oluşmuş anlamına gelir. Mesela ev hanımları ya da da öğrencilere bankalar genel olarak kredi ya da kredi kartı vermediğinden dolayı bu kesimlerin kredi notları olmayabilir. Ek olarak siz de daha evvel bankalar ile herhangi bir münasebette bulunmamışsanız, kredi çekmemişseniz, kredi kartı almamışsanız sizin de kredi notunuz oluşmayabilir. Bağlantıya tıklayarak parasız bir halde kredi notu sorgulaması yapabilirsiniz.

Fakat kredi borçlarını tertipli ödeyen, kredi kartı ekstrelerinin  gününü aksatmayan yurttaşlarımızın kredi notları da yüksek anlamına gelir.

Kredi notu çizelgesi
Kredi notu çizelgesi

Eğer kredi notunuz orta riskli ya da fazlaca riskli olarak kabul edilirse bankalar kredi başvurularınızı reddecektir.

  • Kredibiliteniz olmayabilir. 

Eğer kredi alma limitiniz dolduysa bankalar tarafınca kredi başvurularınız reddedilecek demektedir. Alacağınız kredi limiti gelir durumunuza gore değişmektedir. Bankların verecekleri kredi limitlerinin hesaplanmasında aylık taksit tutarı ile maaş arasındaki ilişki baz alınmaktadır. Kredi aylık tutarlarının maksimum gelirin yarısı olması gerekmektedir. Emekli banka müşterileri için ise kredi limiti maaşın 22 katı olmaktadır. Kredi başvurusu yapmadan evvel kredi limitiniz hakkında data sahibi olmanız gerekmektedir. Eğer kredi limitiniz dolmuşsa bankalar tarafınca başvurularınız kabul edilmeyecek anlamına gelir.

Kredibiliteniz olmayabilir. 
Kredibiliteniz olmayabilir.
  • Kara listede olabilirsiniz. 

Kredi çekmenizi engelleyecek olan sebeplerden bir tanesi de kara listede olma durumudur. Eğer kredi notunuz düşükse ve yükseltmek için herhangi bir işlem yapmıyorsanız bu durumda bankalar tarafınca kredi talepleriniz reddedilecektir. Kara listeden çıkmak için geliştirilmiş olan pek fazlaca vardır. Ilk olarak mevcud borçlarınızı bankalar tarafınca uygun faiz oranları ile verilen borç yapılandırma kredileri ile yapılandırmanız gerekmektedir. Ondan sonra kredi kartı alarak ve tertipli ödemeler yolu ile, faturalarınıza vereceğiniz otomatik ödeme talimatları ile kredi notunuzu yükseltmeniz ve kara listeden çıkmanız mümkün olacaktır. Kara listedekilere kredi veren bankalar var mı diye merak edenler içeriğimizden detaylı data alabilir.

  • Geri ödemelerinizin tertipli olmaması da kredi başvurunuzun reddedilmesi sebep olur.

Eğer daha evvel bankalardan kredi çektiyseniz kredibiliteniz etkilenmez. Sadece kredi çekmiş ve ödemelerinizi tertipli olarak yapmamışsanız bu durumda bankalar kredi taleplerinizi kabul etmeyecektir. Devamlı kredi çekse de ödemelerini tertipli olarak icra eden kişilere bankalar kredi verir. Sadece borcunuzu kapatsanız da eğer ödemeleriniz tertipli değilse bu durumda kredi notunuzun ve banka sicilinizin düzelmesi 5 yılı bulacaktır. 

Bankalardan Kredi Alamıyorum Ne Yapabilirim?

Yukarıda bahsettiğimiz sebeplerin herhangi birinden dolayı  bankalar tarafınca kredi başvurularınız reddedilmiş olabilir. Sizlere tavsiye edeceğimiz şekilleri kullanarak kredi alabilirsiniz, endişelenmeyin.

1- Kredi notuna bakmayan bankalardan kredi alabilirsiniz. 800 900 puana kredi veren bankalar bulunmaktadır. Eğer kredi notunuz düşükse kredi notuna bakmayan bankalara bağlantıdan ulaşarak kredi başvurusu yapabilirsiniz.

kredi notuna bakmayan bankalar
Kredi notuna bakmayan bankalar da bulunmaktadır.

2- İpotekli kredilerden yararlanabilirsiniz. Kredi notunuz düşük sadece gereksinim duyduğunuz meblağ yüksekse, haiz olduğunuz bir arsa, taşıt, tarla ya da ev var ise ipotekli kredi kampanyalarından yararlanabilirsiniz. Bankalar lüzumlu gördükleri durumlarda aslına bakarsanız kefil ya da güvence göstermenizi talep ederler. Bankalar tarafınca geliştirilen ipotekli kredi kampanyaları ile yüksek tutarlarda dahi kredi çekebilirsiniz. Tarla tapusuna kredi alabilirsiniz.

3- Borç yapılandırma kredisi alarak borçlarınızı kapatabilirsiniz. Eğer kredi borcunuz var ise bankalar tarafınca verilen borç kapatma kredilerinden yararlanarak uygun faiz oranları ile borçlarınızı kapatabilirsiniz. Borçlarınızı kredi çekerek kapatmanız ya da yapılandırmanız durumunda kredi notunuz da 5 yıl içinde terfi edecektir.

Bu 3 madde gene bankalar ile ilgili. Fakat kredi notunuzun yükselmesi uzun süre alır. Acil finansman ihtiyacınız olan şeylerin karşılanması için aşağodaki

4- Senetle cep telefonu alabilirsiniz. Eğer ihtiyaçlarınız düşük limitli ise, senetle cep telefonu satan Beko Bayraklar, Çetinler A.Ş. benzer biçimde mağazalardan senet karşılığında cep telefonu alabilirsiniz. Senetle elektronik eşya ve mobil aygıt satışı icra eden mağazalar sizin kredi notunuzla ilgilenmezler. Bu mağazalardan piyasa fiyatının üstünde cep telefonu alırsınız. 24 taksite kadar taksit imkanı sağlarlar. Borcunuza karşılık senet hazırlanmış olur. Aldığınız cep telefonunu bozdurarak finansman elde edebilirsiniz.

senetle cep telefonu
Senetle cep telefonu alabilirsiniz.

5- Elektronik eşya alıp bozdurabilirsiniz. Finansman sağlayabileceğiniz yöntemlerden bir tanesi de beyaz eşya ya da elektronik eşya alıp bozdurmaktır. Mesela bir tv aldınız. Sizden peşinat talep edilmiyor ve kredi taksiti sayısında senet imzalanıyor. İmzalanan senetleri borcunuzu ödedikçe mağazadan geri alıyorsunuz. Ek olarak aldığınız elektronik eşyayı da en kısa sürede bozdurarak nakite çevirebiliyorsunuz.

6- Faktoring şirketlere gidebilirsiniz. Bankacılık düzenleme ve denetleme kurumuna bağlı olarak etkinlik gösteren ülke genelinde 58 tane etken olarak etkinlik gösteren şirket bulunmaktadır. Mal ve hizmet satışlarından dolayı vadeli alacaklarınız var ise alacaklar bu faktoring şirketlere devredebilirsiniz. Faktoring firmalar güvence, tahsilat ve finansman imkanı sunmaktadır. Finansman ihtiyacınız olan şeyleri faktoring şirketlerden karşılayabilirsiniz.

7- Senetle altın alabilirsiniz. Son zamanların en popüler finansman elde etme şekillerinden bir tanesi senetle altın almaktır. Ilk olarak senetle altın satışı icra eden kuyumcuları bulmanız gerekiyor. İhtiyacınızı karşılayacak kadar gramda altın alarak hazırlanan senetleri imzalıyorsunuz. Altını aldığınız kuyumculara yine satarak altınları nakite çevirebilirsiniz. Bu yöntemde de netice olarak bir miktar zarar ediliyor. Şundan dolayı altının alış fiyatı ile satış fiyatı aynı değil. Fakat acil para bulma şekillerinin çoğunda azca da olsa bir zarar söz mevzusu. Senetle para veren kuyumcuların yazışma adreslerine bağlantıya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

senetle altın satan kuyumcular
Senetle altın satın alabilirsiniz.

8- Peşinatsız vasıta alabilirsiniz. Param yok aracı iyi mi alayım demeyin. Bazı galeriler peşinat talep etmeden senet usulü ile vasıta satışı yapıyor. Tıpkı elektronik eşya bozdurma vakasında olduğu benzer biçimde. Aracı senet karşılığında satın alıyorsunuz. Ondan sonra elden çıkarıyorsunuz ve böylece nakit para elde etmiş oluyorsunuz. Sonrasında da bankaya kredi taksiti öder benzer biçimde senetlerinizi ödüyorsunuz. Peşinatsız ticari araç satan galerileri ve ilanlarını inceleyebilirsiniz.

9- Senet karşılığında para bulabilirsiniz. Sayılan yöntemlerin birçoğu bir malı satın alarak elden çıkarmakla alakalıdır. Senetle para veren bölgeler de belirli bir komisyon karşılığında size finansman sağlamaktadır. Eğer şahısların ya da firmaların koyacakları komisyonlar düşük oranlarda ise kendileri ile anlaşabilirsiniz. Sadece tefeci Cemil, tefeci Mustafa benzer biçimde şahıslar yüksek komisyonlar karşılığında para verirler. TCK 241. madde kapsamında bir gelir elde etmek amacı ile borç para verme faaliyetleri tefecilik olarak kabul edilmekte ve bu faaliyetlerin hapis cezasına varan cezaları bulunmaktadır.

10- Hayırseverlerden yardım talep edebilirsiniz. Eğer maddi anlamda sorun yaşıyorsanız zenginler, futbolcular, iş adamları tarafınca verilen yardımlara başvurabilirsiniz. Kendilerine toplumsal medya hesapları üstünden ulaşarak paraya ihtiyacınız bulunduğunu söyleyebilirsiniz.

11- İkrazat firmalarına gidebilirsiniz. Geçmiş yıllarda ikrazat faaliyetleri fazlaca yapılmakla beraber 2021 senesinde bu işi icra eden fazlaca azca şahıs vardır. Elinizde bir çek ya da senet var ise firmalar bu tarz şeyleri kırarak karşılığında size nakit para vermektedir. Yasal ikrazat firmalarının yazışma adreslerine bağlantıya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

ikrazat firmaları
İkrazat firmalarında çek senet kırdırabilirsiniz.

12- İkinci el eşya satışı yapabilirsiniz. Letgo, dolap benzer biçimde web sitelerinde ikinci el ürünlerin satışları yapılmaktadır. Finansmana gereksinim duyan yurttaşlarımız haiz oldukları ürünlerin ilanlarını ve özelliklerini bu sitelerde yayınlamakta ve ürünleri paraya çevirmektedir. Siz de ürün satışı yapabileceğiniz uygulamalı mobil cihazlarına indirebilir ve bu ürünleri paraya çevirebilirsiniz.

13- Böbrek satmak(!) : Bazı web sitelerinde satılık böbrek ilanları yayınlanmaktadır. Bilhassa varlıklı ve organa gereksinim duyan kimseler bu ilanlara ulaşmaya iş koşturmacasındadır ve yüksek meblağlar teklif etmektedir. Sadece böbrek satmak yasal değildir. Yasal olmayan faaliyetlerin de yönetimsel yaptırımları söz mevzusudur. Dikkatli olun.

14- Yiyecek kartlarını bozdurabilirsiniz. Çalışıyorsanız ve işyerinizden size Sodexo, Setcard benzer biçimde yiyecek kartları veriliyor ise ticket kıran yerlerden bu kartları kırdırarak finansman elde edebilirsiniz. Bu kartlar alışverişe kapatıldı. Sadece çalışanlar içinde bulunan tutarları biriktirerek ondan sonra kırdırıyor ve nakit elde etmiş oluyorlar.

15 – Faturalı hattınıza kredi alabilirsiniz. Eğer haiz olduğunuz bir faturalı hattınız var ise ve 6 aydır kullanıyorsanız telefon alabilirsiniz. Ondan sonra bu aleti aldığınız yere geri satmalısınız. Telefon taksitleri, faturanıza yansılıyor. Telefonun piyasa fiyatı 4000 TL ise size 4500 TL’ye satılıyor. İşletme 500 TL kar ederken siz de nakit elde etmiş oluyorsunuz.

Sizler için içeriğimizde para bulabileceğiniz yöntemlere değindik. Belirtmeliyim ki yasal olmayan yollara başvurmak size daha pahalıya patlayacaktır. Bu sebeple tamamen yasal yöntemlere başvurarak finansman elde edebilirsiniz. Sunduğumuz yöntemlerde birazcık zarar edeceğinizi söylemeliyim. Şundan dolayı babanın bile oğluna para verirken çekindiği bir zamanda firmalar, şahıslar, kuyumcular, mağazalar da kar amacı gütmektedir. Fakat bu komisyon tutarlarının yüksek olması işin isminin tefecilik olmasına sebep olur. Fakat azca da olsa zarar etmek başkalarına ağız yüz eğmekten iyidir. Bankalardan da ihtiyaç kredisi çekseniz faiz ödemek durumunda kalacaksınız. Üstelik uzun vadelerde banklara yapacağınız geri ödeme tutarları da neredeyse çektiğiniz kredinin iki katı olmaktadır.

Sizlere tavsiyeler vermek ve değişik alternatifler sunmak adına bu içinde ne olduğu hazırladık. 2021 ve 2021 yıllarında bu şekilleri kullanarak acil finansman ihtiyacınız olan şeyleri karşılayabilirsiniz. Hatta bu yöntemlerin çoğunu kullanarak 1 saat içinde nakit bulabilirsiniz. 

Sitemiz üstünden maddi yardım yapılmamaktadır.

Loading…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir