Banka Maaş Hesabına Bloke Koyabilir mi?

Banka Maaş Hesabına Bloke Koyabilir Mi?

Kredi ve kredi kullanımının artması ile beraber bu borçlarını ödeyemediği için takip, aşamasına gelen ve bundan dolayı hesaplarına bloke konulmuş olan şahıs sayısında da artış olmaktadır. Bankalar müşterilerin hesaplarına kendi alacakları için bloke koyabildikleri benzer biçimde öteki bankaların, kurumların yada şahısların alacaklarından dolayı da bloke koyabilir. Bankaların maaş hesaplarına koyabilecekleri bloke de ilgili alacağın niteliğine vs. göre farklılık gösterir.

Bankaların Kendi Alacakları İçin Bloke Koymaları

Bankalar, gecikmiş borcu olan müşterilerinin hesaplarında bakiye olması halinde satın alan hakkında takip işlemlerinin başlatılmaması yada başlatılsa dahi daha düşük meblağ için başlatılması amacıyla hesaplarda yer edinen bu paralara bloke koyabilir ya da alacağına mahsup edebilir.

Bankaların maaşını kendileri vasıtasıyla alan müşterilere kredi, kredi kartı ya da kredili mevduat hesabı benzer biçimde ürünler için limit verirken nispeten daha rahat davranırlar. Bunun arkasında yatan niçin de maaşın müşteriden ilkin bankanın denetimi altına girmesi ve gerektiği durumda ilgili borçlara otomatikman öğrenim edilebilmesi durumudur.

Otomatik ödeme talimatı olmasa dahi kişinin borçlarının ödenmesine gecikme olması halinde banka hesaplardaki tutarlara bloke koyabilir ya da alacağına mahsup edebilir. Bilinmesi gerekir ki bu durumda bankaların koydukları bloke herhangi bir icra yada haciz sonucuna dayayan bir bloke değildir. Bu blokenin dayanağı banka ile satın alan içinde imzalanan kredi/ kredi kartı/ kredili mevduat hesabı benzer biçimde sözleşmelerde yer edinen ve “Bankanın Rehin ve Hapis Hakkı” olarak geçen “müşterinin banka nezdinde doğan ve doğacak tüm alacakları, hakları ve hesapları sözleşmede düzenlenen hizmetler sebebiyle doğabilecek borçlarına karşılık bankaya rehinlidir.” şeklindeki ifadedir.

Bloke Konulmuş olan Hesaba Ne Olur?

Peki bloke konulmuş olan bu hesap maaş hesabı ise ne olur? Maaş hesaplarına bu şekilde bloke konulamayacağına ilişkin yasal bir düzenleme bulunmamaktadır. Bununla birlikte oldukça sayıda bu şekilde konulmuş olan blokenin kaldırılmasına yönelik mahkeme kararları da bulunmaktadır. Özetle bu şekilde bir durumda son sözü mahkeme söyleyecektir ve hali hazır durumda bu mevzuda oluşmuş bir Yargıtay içtihadı bulunmamaktadır.

Son dönemlerde Bankalar da gerek hesaba bloke koyup satın alan memnuniyetsizliğine sebebiyet vermemek gerekse aleyhlerinde çıkabilecek yargı kararlarından dolayı yaptırımlara maruz kalmamak için kredi kullandırdıkları müşterilere kredili mevduat hesabı (KMH) limiti tahsis etmekte, böylelikle kredi taksitinde gecikme olması halinde ilgili meblağ KMH limitinden çekilmekte ve hesaba para girişi olması halinde de KMH riskine mahsup edilmektedir.

Bankaların Öteki Banka / Kurum / Kişi Alacakları İçin Bloke Koyması

Bankalar satın alan hesabına kendi alacakları için bloke koyabilecekleri benzer biçimde icra müdürlüklerinden ya da vergi dairelerinden gelecek talimata istinaden de bloke koyabilirler.

Söz mevzusu bloke talebi icra müdürlüğünden gelen bir karara istinaden ise ilgili yasa gereği maaşın yalnızca ¼’üne haciz konulabileceğinden maaşın tamamına haciz konulamaz. Sadece ara sıra icra müdürlükleri tarafınca bankalara gönderilen yazıda bu detay atlanabilmekte ara sıra da bankalar bu detaya dikkat etmeden tüm hesaba haciz uygulayabilmektedir. Bu şekilde bir durumla karşılaşıldığında probleminin bankadan mı icra müdürlüğünden mi kaynaklandığı öğrenilmelidir. Banka kaynaklı ise banka yetkilileri ile görüşerek bu problem ortadan kaldırılabilir. İcra müdürlüğü kaynaklı ise bankadan söz mevzusu hesabın maaş hesabı olduğuna dair bir yazı alınarak icra müdürlüğüne müracaat yapmak gerekmektedir.

Bankaya meydana getirilen bloke talebi vergi daireleri tarafınca öğrenim edilen kamu alacaklarından ise ve bloke e-haciz kanalıyla konulur. Bu durumda bankadan ilgili hesabın maaş hesabı olduğu yazısı ile 3/6 aylık hesap dökümü ve çalışılan kurumdan personel yazısı alınıp bir dilekçe ile vergi dairesine başvurmak gerekmektedir.

Bundan önceki yazımız olan Telefondan SMS Kredi Başvurusu Yapabilen 8 Banka Önerisi başlıklı makalemizi de okumanızı tavsiye ederiz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir