Banka Müfettişi Nasıl Olunur?

Banka Müfettişi Kimdir?

Bu yazımızda sizlere Banka Müfettişi Iyi mi Olunur mevzusunda bilgiler aktarılacaktır. Mevzumuza geçmeden ilkin Banka Müfettişi kimdir ne iş yapar sorusunu yanıtlamak mevzunun anlaşılır olması için sıhhatli olacaktır. Banka müfettişleri ana vazife olarak aslen itimat ve danışmanlık mevzuları üstünde tanımlanabilir. Müfettiş bir bankada işler yolunda gidiyor mu sorusunun yanıtını arar. Bu kapsamda bir banka müfettişi şube, birim ya da ilgilenilmiş olduğu mevzuda hususi erişim yetkileri ile donatılmıştır. Çalışmalarını risk bazlı gerçekleştirir ve araştırma neticeleri ile kanaatlerini bir rapor olarak hazırlar. Bu rapor taraflar arasındaki itimatı tesis eder.

Banka müfettişleri zaman içinde birçok birimle birlikte çalmış olduğu için kariyerleri süresince edindikleri informasyon ve deneyimle risk odaklı bir görüş açısı geliştirmektedirler. Bu sayede bir ürünü ya da süreci yada stratejiyi belirtilen görüş açısı ile değerlendirebilirler ve icra birimlerinden kendilerine gelen danışmanlık taleplerini de yerine getirmektedirler. Kısacası banka müfettişleri bankaları ve şubeleri denetleme görevini üstüne alan, bilhassa genel merkeze bağlı çalışan bir meslek dalı olarak geçmektedir. Peki normale gore değişik bir vazife icra eden meslek grubu olan Banka Müfettişi Iyi mi Olunur? İsterseniz bu soruya yanıt aramaya başlamış olalım.

Banka Müfettişi Olma Şartları

Banka Müfettişi Iyi mi Olunur sorusu için iki ayrı yanıt verilebilir. Bunlardan birincisi devlet bankasına mı hususi bankaya mı müracaat yapılacaktır? Eğer banka müfettişliği için kamu bankalarına başvurulacaksa KPSS’ye girip kafi düzeyde puan almak gerekir. Doğal olarak ki yalnız puan da yetmez ilgili banka mülakatlarına katılmak da şarttır. Hususi banka için başvurularda ise ayrı imtihan uygulanmaktadır. Gerek devlet olsun gerekse de hususi olsun her iki durum için de ilk olarak üniversite mezunu olma şartı bulunmaktadır. Müracaat için bitirilmesi ihtiyaç duyulan bölümler de genel olarak işletme, ekonomi, bankacılık, maliye, iktisat, matematik ve finans bölümleri olmaktadır. Burada yer edinen bölümleri bitiren kimseler bankalar tarafınca oluşturulan banka müfettişliği için başvurabileceklerdir. Müracaat ve mülakatlarda öne çıkabilmek için lisans eğitiminde alınan yabancı dil seviyesinin iyi derecede ve müracaat sahibinin yabancı dil bilgisinin yüksek seviyelerde olması yararlı olacaktır.

Bundan önceki yazımız olan EFT Ne Zaman Hesaba Geçer? Düşer? 2021 [Çözüldü.] başlıklı makalemizi de okumanızı tavsiye ederiz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir