Banka Nasıl Haciz Yapar?

Günümüzde pek oldukça gereksinimlerimizi giderdiğimiz, yeri ulaştığında nakit gereksinimlerimizi karşıladığımız bölgeler olan bankalarla bazen çeşitli sebeplerden dolayı problemler yaşamaktayız. Bilhassa bankaya olan borçların ödenememesi ve sonucunda hacze kadar uzanan son aşama negatif bir durum söz mevzusu olabilmektedir. Bir çok vakit ayağımızı yorganımıza gore uzatamadığımız ya da hesapta olmayan durumlardan dolayı ödeyemediğimiz banka borçlarının sonucunda haciz ile karşılaşmak maalesef kaçınılmak olmaktadır. Peki, banka iyi mi haciz yapar? Bu işin yasal süreci nedir ve iyi mi işler? İşte tüm bu soruların cevabı yazımızın devamında siz kıymetli okurlarımızı bekliyor.

Şahıs yada şirket bankaya olan borcunu ödeyemediği vakit devreye derhal haciz işlemleri girmez. Ilk olarak banka gecikmelerden dolayı bir süre cezai işlem olarak faiz ister. Bu faiz bankanın alacağı miktara ve türüne gore değişkenlik göstermektedir. Mesela kredi kartı borcundan dolayı getirilen faiz ile kredi borcundan dolayı olan faz oranları farklıdır. Banka bir süre ceza olarak faiz işlettikten sonrasında kişinin kullanım alanını engelleme yoluna gider ve bu esnada da borçluya ulaşarak borçlarını ödemesi icap ettiğini, aksi takdirde yaşanacak olan yasal takibatı ve devamında da hacze kadar gideceğini anlatarak alacağını eğitim etmek için borçluyu sıkıştırır. Aslolan haciz kısmı bu aşamadan sonrasında adım atar. Gelelim banka iyi mi haciz yapar mevzusuna. Banka kendi adına olan yasal işlemlerin peşinden alacağını hala eğitim edemezse İcra Müdürlüğü’ne başvurarak artık topu oraya atar. Bu saatten sonrasında artık banka aradan çekilir ve iş avukatlar ile borçlunun içinde çözüme kavuşturulmak suretiyle işler. İcra Müdürlüğü bankanın başvurusu üstüne borçluya tebligat gönderir ve 7 gün içinde gönderilen bu tebligattaki borç miktarının ya ödenmesi ya da itiraz edilmesi gerekir. Hem ödeme yapılmamış hem de itiraz yapılmamış ise artık haciz için tüm koşullar yerine getirilmiş anlama gelir. Bu aşamadan sonrasında haciz memurları eve yada iş yerine gelmiş olarak çalışmaya başlarlar. Siz haczedilecek mekanda bulunmasanız bile yasal olarak kapıyı bir çilingire açtırarak işlerini yapabilme hakkına sahiptirler. Memurlar yasalarla belirtilen mal ve malzemeler için haciz işlemlerini başlatırlar ve süreç bu şekilde tamamlanır.

Banka iyi mi haciz yapar sorusunun geleneksel yanıtını yukarıda paylaştık. Son zamanlarda ise popüler olarak maaş haczi tercih edilmekledir. Sigortalı olarak çalışan borçlunun direk maaşına yasal oranda haciz konularak borcun eğitim edilmesi şeklidir.

Bundan önceki yazımız olan EFT Ne Zaman Hesaba Geçer? Düşer? 2021 [Çözüldü.] başlıklı makalemizi de okumanızı tavsiye ederiz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir