Banka ve Adres Değişikliği

E-Devlet uygulaması, faaliyete başladığı günden beri vatandaşlara büyük kolaylıklar sağlamaktadır. E-Devlet uygulaması her geçen gün kendini güncellemekte ve sunmuş olduğu hizmetlere bir yenisini eklemektedir. Vatandaşların E-Devlet uygulamalarından yararlanmaları, daha azca süre harcayıp daha verimli işlemler yapmasını sağlamaktadır. İşlemlerin hızla ve kolayca halledilmesi, E-Devlet sisteminin her gün daha çok kullanıcı tarafınca etken olarak kullanılmasını sağlamaktadır. Vatandaşları uzun resmi işlemlerden kurtaran sistem, vatandaşları saatlerce işlem kuyruklarında beklemekten de kurtarmaktadır. İnternet erişimin olduğu her yerden E-Devlet sistemi kullanılabilmektedir.

E-Devlet sistemi içinde Toplumsal Güvenlik Kurumu’nun 4/A, 4/B ve 4/C kapsamında yer edinen emekliler için birçok uygulama mevcuttur. Bu uygulamalardan biri de emeklilerin maaşlarını istedikleri bankaya kolay ve süratli bir halde aktarmasını elde eden Banka ve Adres Değişikliği hizmetidir. Emekliler, her yıl çeşitli nedenlerle maaşlarını aldıkları banka ve banka şubelerinde değişim yapmayı talep etmektedirler. Bu işlem bankalarda vatandaşların uzun süreler sırada beklemelerine niçin olmaktadır. Fakat E-Devlet içinde hizmete sunulan Banka ve adres değişikliği hizmeti ile artık bu işlem kolay ve süratli şekilde gerçekleştirilebilmektedir.

Banka ve Adres Değişikliğini Kimler Yapabilir?

E-Devletin sunmuş olduğu uygulamalardan biri de Toplumsal Güvenlik Kurumu’nun SSK, Bağ-Kur ve Emekli Sandığına bağlı kişilerin maaşlarını talepleri doğrultusunda istedikleri bankaya taşıyabilmelerini elde eden Banka ve Adres Değişikliği uygulamasıdır. Daha ilkin yalnızca SGK E-Hizmet üstünden ulaşılabilen bu hizmet artık E-Devlet üstünden de yapılabilmektedir. E-Devlet uygulaması içinden E-Devlet ile aylık gelir (aylık) alan SSK, Bağ-Kur ve Emekli Sandığı güvencesine haiz emekliler yararlanabilmektedir. Bu sistem yardımıyla banka ve adres bilgilerini görüntüleyebilir, emekli maaşının ödendiği banka ve banka şubesi bilgilerinde değişimler yapılabilir.  SSK (4a), Emekli Sandığı (4b) ve Bağ-Kur (4c) emeklileri, emekli aylıklarının ödenmesi için kullanılan banka yada banka şubesini web üstünden bankaya gitmeden yapabilmektedirler. Bu sayede vatandaşların uzun kuyruklarda işlem sırası beklemeleri gerekmeksizin, banka yada banka şubesi değişikliklerini internetten yapabilmektedirler.

Banka ve Adres Değişikliği Iyi mi Yapılır?

E-Devlet hizmetleri içinde yer edinen Banka ve Adres Değişikliği, sistem üstünden kolay ve süratli bir halde yapılabilmektedir. Bu sayede uzun işlem sıralarına girmeden vatandaşların maaşlarını istedikleri bankaya taşıması mümkün olmaktadır.

Banka yada banka şubesi değişimleri için şu adımlar izlenmelidir:

Sponsorlu Bağlantılar

  1. Ilk olarak PTT’den temin edilecek E-devlet şifresi ile www.turkiye.gov.tr adresinden E-Devlet sistemine giriş yapılmalıdır.
  2. Sonrasında E-Hizmetler seçeneği seçilmelidir.
  3. Toplumsal Güvenlik Kurumu Hizmetlerinin yer almış olduğu sayfa seçilmelidir.Bu aşamada seçenekler üçe ayrılacaktır:
  • SSK emeklileri, 4/A Hizmetleri, 4/A Banka ve Adres Değişikliği Menüsünden giriş yaparak işlemlerini gerçekleştirebilirler.
  • BAĞ-KUR emeklileri, 4/B Hizmetleri, 4/B Banka ve Adres Değişikliği Menüsünden giriş yaparak işlemlerini gerçekleştirebilirler.
  • Emekli Sandığı emeklileri, 4/C Hizmetleri, 4/C Banka ve Adres Değişikliği Menüsünden giriş yaparak işlemlerini gerçekleştirebilirler.

Banka Değişikliği Promosyonları

Oldukça sayıda banka emekli maaşını yatırılmış olduğu bankanın değiştirilmesi karşılığında çeşitli promosyonlar tekli etmektedir. Bu promosyonlar kapsamında bazı bankalar değişen miktarlarda nakit hediyeler sunmaktadır. Bunların haricinde çekiliş, armağan çekleri benzer biçimde promosyonlarda bankalar tarafınca sunulmaktadır. Banka değişimleri promosyonlar kapsamında yapılacaksa dikkatli olunmalıdır. Zira birçok banka bu hediyeler kapsamında bazı taleplerde bulunmaktadır. Bu taleplerin müracaat öncesinde iyi anlaşılması ve ona gore kabul edilmesi gerekmektedir.

Vatandaşlar yukarıda belirtilen işlemleri sırasıyla gerçekleştirerek, maaşlarını istedikleri bankadan temin edebilir, maaşlarını başka bankadan almayı talep edebilirler. Bu taşıma işlemlerinin yapılaması için belirlenen tek bir koşul bulunmaktadır. Banka ve adres değişikliğinin yapılabilmesi için, bu taşıma işlemini gerçekleştiren kişinin maaş almış olduğu bankadan herhangi bir kredi borcunun bulunmaması gerekmektedir. Ek olarak işlemi gerçekleştiren kişisinin var ise hesaplarının üstündeki blokenin kaldırılması gerekmektedir. Emekli maaşını başka bankaya taşımak yada şube değişiklik yapmak isteyen kişilerin, başka herhangi bir engel teşkil eden durum oluşmadığı sürece, taşıma işlemi sorunsuz olarak gerçekleşecektir. İşlem yalnızca birkaç dakika sürmekte olup, maaş taşıma işlemini yapmak isteyen kişiyi saatlerce bankalarda sıra beklemekten kurtarmaktadır. Maaşlarını başka bankaya taşıyan kişiler, maaşlarını taşıma işlemini gerçekleştirdikleri sonraki aylardan itibaren  istedikleri bankadan maaşlarını çekebilmektedir.

tıkla sorunu sor

Banka ve Adres Değişikliği İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir