Bankacı Nedir, Bankacı Kimdir, Bankacı Ne İş Yapar?

Bankacı Kime Denir?

Bilinmiş olduğu suretiyle günümüzde finansal anlamda pek fazlaca işlem bankalar vesilesiyle yapılmaktadır. Burada emek harcayarak müşterilerin her türlü parasal işlemlerini gerçekleştirmelerine destek olan personellerin geneline bankacı denir. Bankacı nedir, bankacı kimdir sorularının yanıtını özetlemek gerekirse bu şekilde verebiliriz. Birazcık daha özele inecek olursak bir bankacı ana başlığının altında genel olarak 5 değişik alt meslek grubunu görmekteyiz. Bunlar, gişe mensubu, alan kişi temsilcisi, servis yetkilisi, uzman ve müfettiş olmaktadır. Bu alt grupları oluşturan bankacı ne iş yapar birazcık da ona bakalım.

Bankacı Ne İş Yapar?

Gişe Mensubu: Bankalardaki para yatırma, para çekme, satmaca ödeme, eft, havale, hesap açma ya da kapatma, çek senet işlemleri benzer biçimde bankacılığa dair pek fazlaca işlemleri meydana getiren kişilerdir. Bugün pek fazlaca müdür ve müdür yardımcısı zamanında gişe görevlisi olarak çalışmış personeller arasından seçilmektedir.

– Satın alan Temsilcisi:  Başta kredi olmak suretiyle bankanın sunmuş olduğu pek fazlaca ürün ve hizmeti müşterilere pazarlayarak onları ikna etmeye çalışan personellerdir. İkili ilişkileri iyi yapabilen ve ikna kabiliyet yüksek kişiler arasından seçilmektedir.

– Servis Yetkilisi: Kredi, muhasebe ve gişe benzer biçimde birimleri yöneten ve yönlendiren personellerdir. Bankadaki en yetkili personellerden birisidir.

– Uzman: Bankanın etkinlik gösterdiği alanlarda yetiştirilen ve genel olarak müdürlükler ve genel müdürlüklerde çalışan personellerdir. Bankalardaki üst düzey yetkililer sınıfındadırlar.

– Müfettiş: Bankanın tüm birimlerinde denetim halletmeye yetkili personellerdir. Daha fazlaca şube bazlı denetim meydana getiren müfettişler kimi zaman genel müdürlük seviyesinde de denetim yapabilmektedir.

Bundan önceki yazımız olan EFT Ne Zaman Hesaba Geçer? Düşer? 2021 [Çözüldü.] başlıklı makalemizi de okumanızı tavsiye ederiz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir