Bankalar En Fazla Kaç Ay Vadeli Kredi Veriyor?

Kredi Kullanımı

Bu yazımızda bankalar en fazla kaç ay vadeli kredi veriyor sorusuna cevap arayacağız. Mevzumuza geçmeden ilkin banka kredileri hakkında bazı bilgilere yer vermek yararlı olacaktır. Günümüzde bireysel ve kurumsal anlamda banka kredilerine müracaat oldukça yüksek oranlardadır. Bunda nakit ana para ihtiyacının fazla olması etkili bir unsur olarak karşımıza çıkıyor. Kullanılan krediler çoğu zaman bireysel gereksinim, taşıt, konut benzer biçimde finansman çeşitleridir. İşte tüm bu durumlardan dolayı bankalar müşterilerine daha çok seçenek sunmanın ve kampanyalar düzenlemenin telaşındadırlar.

Kredi Müracaat İşlemleri

Hızla gelişen teknolojinin gelişimi ile beraber bankacılık sektörü de çalışmalarını bu yönde geliştirmiştir.  Bilhassa müracaat işlemlerinde teknolojiden yoğun bir halde faydalanan bankalar sundukları ergonomik ve süratli işlemli uygulamalarla müşterilerine daha süratli seçenekler sunmaktadırlar. Buna en güzel örnekler cep telefonu yardımıyla SMS göndererek ya da web bağlantılı bilgisayar, akıllı telefon ve tablet benzer biçimde cihazlarla müracaat yapılabilmesidir. Bu sayede zamandan sağlanan tutum ile hem bankaların hem de müşterilerin avantajına bir durum ortaya çıkacaktır. Bu kadar bilgiden sonrasında gelelim bankalar en fazla kaç ay vadeli kredi veriyor sorusunun cevabına.

Banka Kredilerinin Vade Süresi

Kredi Türü Vade sayısı
İhtiyaç Kredisi 48 Ay
Taşıt Kredisi 48 Ay
Konut Kredisi 240 Ay

Bireysel gereksinim kredisinde en uzun vadeli kredi 48 ay’dır.

Vasıta kredisinde en uzun vadeli kredi 48 ay’dır.

Konut kredisinde en uzun vadeli kredi ise 240 ay’dır

Bankacılık Denetleme ve Düzenleme Kurumu (BDDK) tarafınca meydana getirilen düzenlemeye bakılırsa kredi kartı ve nakit çekimlerinde artık vade süresi 9 ayı geçmeyecek şekilde ayarlanmalıdır. Gene bir öteki kredi türü olan gereksinim kredisinde de 36 ay vade sınırlaması getirilmiştir. Müşterilerce kullanılan bir öteki kredi türü olan taşıt kredisinde de mecburi 48 ay vade uygulaması getirilmiştir. Görüldüğü benzer biçimde son meydana getirilen düzenlemelerle bankalar en fazla kaç ay vadeli kredi veriyor mevzusunda köktencilik kararlar verilmiş görünüyor. Siz de bankalardan kredi kullanmayı düşünüyorsanız çizilen sınırları bilmeniz de yarar bulunmaktadır. Bu sayede başvurunuzu daha sıhhatli bir halde yapabilirsiniz.

 

Bundan önceki yazımız olan Devlet Destekli Evlilik Kredisi Başvurusu 2020 başlıklı makalemizi de okumanızı tavsiye ederiz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir