Bankalar Eve Haciz Getirebilir Mi?

Günümüzde pek oldukça kimse banka kredi karlarını ve kredilerini kullanmaktadır. Bunun karşılığında sayfalar dolusu sözleşme imzalanmaktadır. Peki, bu borçlar ödenmezse bankalar eve haciz getirebilir mi? Birçok kimse büyük bir merakla bu probleminin yanıtını beklemektedir. Aslına bakarsak bu probleminin cevabı oldukça daha öncesinden öğrenilmelidir. Fakat çoğu zaman kredi kartı ve krediler acil ihtiyaçlarda kullanılan banka araçları olduğundan bu probleminin cevabı pek de araştırılmaz. Sadece borcun ödenememesi durumunda akıllara gelir.

Banka Borcumdan Dolayı Eve Haciz Gelir Mi?

Birkaç yıl öncesine kadar pek oldukça kimse banka borcundan dolayı hacizle karşı karşıya kaldı. Hatta bazıları da sırf bu borçları sebebiyle hapis cezası dahi aldı. Günümüzde ise artık kimse banka borcundan dolayı hapse girmiyor.Bankaların alacaklarını eğitim etmek için borçlu kimseleri devamlı araması, borcunuzu ödeyemezseniz hakkınızda yasal işlem başlatılacak ve sonunda hapse girebilirsiniz demeleri tamamen kişiyi korkutmaya yöneliktir. Bu şekilde yaparak kişiyi bıktırmayı, korkutmayı ve alacaklarını eğitim etmeyi hedeflemektedirler. Anayasanın 38. maddesi 8. fıkrasına bakılırsa hiçbir borçlu, sözleşmede yer edinen yükümlülüğünü yerine getiremediği için hapis cezası le cezalandırılamaz. Banka, yasal işlemleri başlatır ve eve haciz gönderebilir. Haciz esnasında ya da icra dosyası aşamasında eğer ödeme taahhüdünde bulunulur ve gene borç ödenmezse sadece bu durumda hapis cezası söz mevzusu olacaktır. Bu durumda ödeme şartı ihlali devreye girer ve bu yüzden hapis cezası söz mevzusu olur.

Gelelim bankalar eve haciz getirebilir mi sorusunun cevabına. Yasal takibin kesinleşmesi aşamasından sonrasında icra memuru eşliğinde eve haciz konulabilir. Bir süre ilkin eve gelen hacizlerde hangi mallara haciz konulabileceği, hangilerine ise haciz konulamayacağı mevzuları kati olarak belirlenmiştir. Bu düzenlemenin arkasından pek oldukça kimse artık bankalar eve haciz getiremiyor diye bir yanılgıya düştü. Bu durumun gerçekle bir ilgisi bulunmamaktadır. Bankalar eve haciz getirebilmektedir fakat her eşyaya haciz koyduramamaktadır. Doğrusu haczi kabil olmayan, bir öteki adıyla haczedilemeyen eşyalar belirlenmiştir. Bunlar, kişinin yaşam standardını devam ettirebilmesi için lüzumlu olan beyaz eşya, koltuk ve yatak şeklinde eşyalardır. Kişinin kazanç sağlayabileceği eşyalar (bilgisayar şeklinde) da haczi kabil olmayanlar içinde sayılmaktadır. Fakat bu eşyalardan birden fazla olanlar ya da aşırı lüks bulunanlar, antika eşyalar, kıymetli taşlar ve madeni süsler ile dev ekran tv şeklinde eşyalara haciz koydurulabilmektedir.

Bundan önceki yazımız olan EFT Ne Zaman Hesaba Geçer? Düşer? 2021 [Çözüldü.] başlıklı makalemizi de okumanızı tavsiye ederiz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir