Bankalar Hakem Heyeti Nedir?

Bankacılık hizmetlerinde kişilerin yaşadıkları sorunların bazıları banka ile şahıs içinde maalesef çözüme kavuşamamaktadır. Bu durumda bankalar yargıcı heyeti devreye girmektedir. Bankalar hakem heyeti nedir, görevleri nedir, hangi durumlarda başvurmak gerekir benzer biçimde sorulara yanıtlar vereceğiz. Böylece siz değerli üyelerimizin de bankalar ile aranızda yaşanmış olan sorunların çözümünde iyi mi bir yol izlemeniz gerektiği açığa kavuşmuş olacak. Bankalar heyeti, Türkiye Bankalar Birliği’ne bağlı olarak kurulmuş olup, banka ile müşteriler içinde çıkan anlaşmazlıkların yansız bir halde çözüme kavuşturulması için kurulmuş bir oluşumdur. Mevzuyu birazcık daha detaylandırarak açıklamaya çalışalım.

Bankalar Yargıcı Heyeti Başvurusu Iyi mi Yapılır?

Bankalar yargıcı heyeti, müşteriler ile bankalar arasındaki anlaşmazlıkların son bularak adil ve yansız bir halde sonuçlandırılması amacıyla hizmet vermektedir. Yalnız gerçek müşterilerin problemlerine bakan heyetin vazife alanı bireysel bankacılık işlemleri ile sınırlıdır. Tüzel başvurular ile gerçek fakat bireysel olmayan başvurular kabul görmemektedir. Bankalar Yargıcı Heyeti’ne başvuruda bulunmadan evvel ilgili probleminin çözümü için bankanıza başvurmanız gerekmektedir. Bankaya başvurduğunuzda başvurunuzla ilgili teyit belgesini kesinlikle alınız ve muhafaza ediniz. Banka kartı ve kredi kartı ile ilgili başvurularınız 20 gün, öteki bireysel işlemlerle ilgili başvurularınız da 30 gün cevap verme süresi bulunmaktadır.

Bankaya meydana getirilen başvurunun peşinden size verilecek cevap süresini bekleyin. Cevap süresi içinde tarafınıza yazılı olarak verilen cevabı ve yargıcı heyeti formunu doldurarak TBB‘ye gönderin. Eğer cevap sürecinde tarafınıza yazılı bir cevaplama yapılmadıysa yargıcı heyeti müracaat formunu doldurarak TBB’ye gönderin. İster bankadan yanıt gelsin ister gelmesin her iki durumda da bankanın cevap verme süresini sonuna kadar bekleyin. Arkasından 60 gün içinde yargıcı heyeti formunu doldurarak TBB’ye gönderin.

Yargıcı heyeti formunu TBB’nin resmi internet sayfası üstünden alabilirsiniz. Bu formu ister bilgisayar ortamında doldurarak çıktı alabilir, ister boş formu çıktı alarak elle doldurabilirsiniz. Bu kısım tamamen size kalmıştır. Müracaat formunun yanı sıra eğer banka cevap verdiyse bu yanıtın örneğini, müracaat esnasında almış olduğunuz müracaat teyit belgesini, bankaya başvuruda bulunurken kullanmış olduğunuz dilekçeyi ve müracaat ile ilgili var ise öteki belgeleri de göndermeniz gerekecektir. Başvurunun içeriğine nazaran;

  • Banka kartları ve kredi kartları,
  • Tüketici kredileri,
  • Sigortacılık işlemleri ve
  • Öteki bankacılık ürün ve hizmetleri olmak suretiyle ilgili yargıcı heyetine başvurunuz iletilir. Kurul de kendisine gelen dosyalarda 2016 itibariyle 2.528,20 TL’ye kadar olanlara bakar ve alacağı kararlara bankalar uymak zorundadır.

Bundan önceki yazımız olan EFT Ne Zaman Hesaba Geçer? Düşer? 2021 [Çözüldü.] başlıklı makalemizi de okumanızı tavsiye ederiz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir