Bankalar Hangi Bakan ve Bakanlığa Bağlıdır?

Bankaların Emek harcamaları

Bu yazımızın mevzusu bankalar hangi bakan ve bakanlığa bağlıdır sorusuna vereceğimiz yanıt olacaktır. Ilk olarak vatanımızda etkinlik gösteren bankaların ekonomik hayata olan etkilerine göz atmak yararlı olacaktır. Bu kapsamda verilecek bilgiler neticesinde bankaların çalışmasının önemine dikkat çekilmiş olacaktır. Günümüzde ekonomik anlamda bankalar oldukça mühim bir yere haizdir. Gerek bireysel gerekse de kurumsal iş ve işlemlerde bankaların ekonomik hayata yaptıkları katkılar oldukça mühim görülmektedir. Bundan dolayı bankaların bağlı olduğu bakan ve bakanlığa oldukça mühim görevler düşmektedir.

Vatandaşların hükümetten ekonomik anlamda beklentileri yüksektir. Bu açıdan bakılmış olduğu vakit bankaların emek harcama prensiplerinin banka menfaatlerine gore değil de yurttaş gereksinimlerine yanıt verir özellikte olması gerekir. Bunun için de hükümet tarafınca alınacak tedbirler ve çalışmaların önemi yüksek olmaktadır. İşte bu nedenlerden dolayı bankalar hangi bakan ve bakanlığa bağlıdır sorusu vatandaşların sıkça sordurulmuş olduğu sorular arasındaki yerini almıştır.

Bankalar Kime Bağlı

Son meydana getirilen düzenlemeler neticesinde bankalar hangi bakan ve bakanlığa bağlıdır sorusunun cevabı olarak mali anlamda etkinlik gösteren tüm devlet kurumlarının başbakana bağlı bulunduğunu ifade etmek gerekir. Başbakanlık içindeki vazife dağılımı açısından da bu vazife Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek’e verilmiştir. Bilinmiş olduğu benzer biçimde Mehmet Şimşek uzun seneler Türkiye ekonomisinin patronları içinde yer almıştır ve yeni hükümette de gene ekonominin mühim bir ayağını yürütmeye devam etmektedir.

Konumuzla ilgili birazcık daha detaya inelim. Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek’e bağlı olan kurumlar Gömü Müsteşarlığı, T.C. Merkez Bankası, T.C. Ziraat Bankası Genel Müdürlüğü, Türkiye Halk Bankası A.Ş. Genel Müdürlüğü, Türkiye Kalkınma Bankası A.Ş. Genel Müdürlüğü, Türkiye İhracat Kredi Bankası A.Ş. Genel Müdürlüğü, Türkiye Vakıflar Bankası T.A.O. Genel Müdürlüğü, Ana para Piyasası Kurulu Başkanlığı, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu ve Tutum Mevduatı Sigorta Fonu olarak belirlenmiştir. Görüldüğü suretiyle burada yer edinen kurumlar vatanımızda ekonomiye yön veren kurumları içermektedir. Bilhassa bankalar mevzusunda işlem meydana getirilen kurumların derhal hepsi burada yer verilmiştir. Yazımızla beraber bankaların bağlı olduğu Başbakan Yardımcısı ve bakanlık bilgisini paylaşarak bu mevzuda informasyon sahibi olmak isteyenlere mevzuyla ilgili aktarım yapılmıştır.

Bundan önceki yazımız olan EFT Ne Zaman Hesaba Geçer? Düşer? 2021 [Çözüldü.] başlıklı makalemizi de okumanızı tavsiye ederiz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir