Bankalar Neden Batık Borçları Satarlar

Son yıllarda bankalara borcu olup da ödeyemeyen kimselerin, bir süre sonrasında varlık yönetim şirketlerine borçlu olduklarını duymaya başladık. Kısaca bankalar açısından batık olan bu borçlar uygun fiyatlardan varlık yönetim şirketlerine satılıyor. Peki, bankalar niçin batık borçları satarlar? Aslen bu probleminin cevabı oldukça kolay. Bankaların emek verme şekilleri kişilerin borçlarını tamamen ödemeleri mevzusunda yetersiz kalmaktadır. Bundan dolayı batık borçları satarak ne kadar kurtarabilirsem kardır politikası izlemektedir.

Bankalar Batık Borçları Kime ve Niçin Satarlar

Bankalar niçin batık borçları satarlar sorusuna yanıt olarak özetlemek gerekirse şu şekilde diyebiliriz: Daha çok zarar etmemek için. Evet, probleminin cevabı aslen bu kadar kolay. Kişinin yaşamış olduğu maddi zorluklar sebebiyle bankalara olan borçlarını ödeyemediği haberlerini neredeyse her gün duymaktayız. Sayıları binleri/ milyonları kabul eden bu kişiler her geçen gün giderek artan bir borcun altında kalmaktadır. Bu da aslına bakarsanız ödenemeyen borcun iyice ödenmesi olanaksız hale gelmesine yol açmaktadır. Fakat bankalar batık olan bu alacaklarını açık artırma usulü ile varlık yönetim şirketlerine satmaktadır. Varlık yönetim şirketleri de oldukça uygun fiyatlara satın aldıkları bu borçları kişinin ödeyebileceği şekilde birazcık da üstüne kar koyarak tekrardan yapılandırmaktadır. Böylece netice itibarıyla banka, varlık yönetim şirketi ve şahıs bu işten iyi yada fena bir halde sıyrılabilmektedir.

Bankaların batık borçları satmasının temelinde eğitim edememesi gelmektedir. İlk olarak uyarı ile başlamış olan süreç sonunda yasal işlemlere kadar ilerlemektedir. Kısaca ittikçe ödenemez hale gelmektedir. Bu durum yalnız kişiyi değil, bankayı da zor duruma sokmaktadır. Fakat artık varlık yönetim şirketlerinin yasal olarak kurulup hizmet vermeye başlaması sonucunda bu negatif durum ortadan kalkarak bir nebze de olsa çözüme kavuşmaktadır. Kısaca banka alacağından ne kadar kurtarabilirse geri almakta, şahıs de borcunu yasal olarak ödeyerek bu durumdan kurtulmaktadır. Varlık yönetimi şirketi de oldukça uygun fiyata almış olduğu krediyi bir miktar da üstüne kar koyarak kişiden eğitim etmektedir. Netice itibariyle bu işten en karlı çıkan taraf şüphesiz varlık yönetimi şirketleri olmaktadır. Fakat banka batıkta olan alacağının bir kısmını kurtarabildiği ve şahıs de borcunu yapılandırarak ödeyebildiği için karlı çıkmaktadır.

Bundan önceki yazımız olan EFT Ne Zaman Hesaba Geçer? Düşer? 2021 [Çözüldü.] başlıklı makalemizi de okumanızı tavsiye ederiz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir